Понад 60% українців вважають рівень свого добробуту низьким. Вони відчувають, що гроші контролюють їхнє життя, та почувають себе пригніченими. У цьому випадку допоможуть навчальні програми з фінансової грамотності, які навчають, як взяти особисті фінанси під контроль та заощаджувати з тим рівнем доходів, який є
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
З легкої руки Кевіна Руза, автора статті, яку було опубліковано в The New York Times, у світі почали говорити про YOLO економіку (акронім з англійської you only live once – живемо тільки один раз). Зненацька наймані робітники усвідомили, що життя скороминуще, а людина смертна, чи варто приділяти кар’єрі та професійному зростанню стільки сил та часу? Адже в житті є й інші важливі речі, такі як родина, сімейний затишок, особисті інтереси та цілі. Якщо не зараз, то коли? Запитують себе працівники у всьому світі.
Щоб показати свою лояльність, втримати та мотивувати персонал, бізнес пішов на поступки. Наприклад, такі компанії, як LinkedIn, Twitter, Houlihan Lokey (американський інвестиційний банк), додали оплачувані вихідні та додаткові дні до відпустки, коли всі витрати оплачує роботодавець, а банк Credit Suisse навіть дав молодшим банкірам разові компенсаційні пакети у розмірі $20 000.
Важливість забезпечення добробуту працівників підтверджує також міжнародне дослідження на ринку праці, яке провела компанія Deloitte у 2021, щоб показати, як можна використати досвід пандемії та перейти з рівня виживання на рівень процвітання. У дослідженні взяли участь понад 3600 респондентів (представники бізнесу та HR) у 96 країнах світу. Пошук нових підходів до управління людським капіталом став першочерговим завданням, 61% керівників у світі та 63% в Україні зосередилися на трансформуванні роботи, в центрі якої буде людина та її сильні сторони.
У результаті було виявлено пʼять трендів, одним з яких є інтеграція добробуту в роботу. Це означає, що попередня концепція пошуку балансу між роботою та життям відійшла в минуле. Необхідно створювати такі робочі процеси, які дадуть змогу інтегрувати добробут та саме життя в роботу.
Пандемія виявила стійкий звʼязок між фізичним та психічним здоров’ям співробітників, безпекою, добробутом та результатами їхньої роботи. Загалом 69% керівників у світі та 56% в Україні відзначили, що було запроваджено необхідні політики, покликані допомогти працівникам краще поєднати між собою особисте життя та професію. Наприклад, перехід на віддалену роботу позитивно вплинув на добробут персоналу, зазначили сім із десяти керівників компаній.
Зростання добробуту – одне з трьох найважливіших пріоритетів, за оцінками працівників, на найближчі три роки. Проте це не співпадає з думкою керівництва компаній.
Натомість управлінці у всьому світі вважають, що підвищення добробуту має посідати тільки восьме місце у списку із 10 пріоритетів. Для них важливішими є зменшення витрат, підвищення інноваційності – на другому місці в списку, з яким працівники й керівництво солідарні, а на першому – покращення клієнтського досвіду (для України – пошук нових клієнтів і продуктів).
Згідно з результатами досліджень групи компаній HeadHunter, опублікованих у квітні 2021-го, тема зарплатні (разом із релігією, політикою, особистим та сімейним життя) взагалі належить до заборонених для обговорення в офісі. Вважається, що це може суттєво погіршити результати діяльності як працівника, так і відділу, а у деяких компаніях навіть призвести до звільнення. Спеціалісти радять уникати питань, які стосуються заробітної платні колег та керівництва. А у випадках незадоволення зарплатнею чи преміями радять обговорювати їх наодинці з керівником.
При цьому понад 60% українців вважають рівень свого добробуту низьким. Вони ледве зводять кінці з кінцями та відчувають, що гроші контролюють їхнє життя.
У такій ситуації допомогти бізнесу й працівникам можуть навчальні програми з фінансової грамотності, які навчають, як узяти особисті фінанси під контроль та почати накопичувати заощадження з тим рівнем доходів, який є.
Першими користь семінарів із фінансової грамотності для своїх співробітників оцінили фінансові та IT-компанії. Фінансисти та бухгалтери зрозуміли, що рахувати та вести облік грошей компанії – це одна справа, а приймати рішення щодо власних коштів – інша. Стосовно IT-компаній ситуація відрізняється, оскільки працівники цієї галузі отримують у середньому вищі доходи на ринку праці, тому вони б хотіли навчатися краще управляти своїми грошовими потоками та інвестувати.
Деякі завдання, які допоможе вирішити навчання фінансової грамотності
1. Незадоволеність рівнем зарплатні, постійно не вистачає грошей, у тому числі через борги.
Відомий факт: витрати ростуть швидше, аніж доходи. Грошей не вистачає при будь-якому рівні доходів, тому що чим більше грошей, тим більші ризики та зобов’язання бере людина.
На семінарах із фінансової грамотності навчають вести особистий бюджет та контролювати витрати, а також заощаджувати, щоб спочатку зібрати подушку фінансової безпеки та надалі розумно інвестувати зароблені кошти.
Кредити можуть бути корисними, якщо вміло ними користуватися, але у разі неправильного використання можуть призвести до боргової ями. На семінарах навчають обирати банк чи фінансову установу для співпраці, як порахувати реальну ставку за кредитом (яка включає всі комісії та переплати), читати та аналізувати кредитні договори та робити прогнозні розрахунки, щоб зрозуміти, чи зможе людина виплачувати такий кредит.
2. Пенсійне та страхове забезпечення:
Враховуючи ситуацію з пенсійною реформою в Україні, кожен має самостійно дбати про створення пенсійного резерву, щоб забезпечити собі гідну старість. З іншого боку, бізнес, який пропонує співробітникам довгострокові цільові пенсійні програми, також буде отримувати бонуси – як у вигляді податкових пільг, так і у вигляді лояльності з боку працівників, які зможуть розраховувати на пенсії вищого розміру, ніж державна.
3. Окремий блок знань – це практика мислення добробуту.
Вона допомагає перейти від парадигми дефіциту та обмежуючих невеселих думок до пошуку творчих можливостей для процвітання, що буде корисно також для розвитку лідерських якостей, оптимізації робочих процесів та створення нових нестандартних рішень і підходів.
На сьогодні до розповсюдження програм із фінансової грамотності активно долучилися Національний банк України, цифрова платформа «Дія», Liga та курси Prometheus.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.