Засновник холдингової компанії UFuture і фонду K.Fund Василь Хмельницький інвестує у свій бізнес і не цікавиться пасивним доходом. «Якби я продав всі свої компанії, купив на $500 млн біткоїни і через 10 років заробив завдяки цьому $10 млрд, це не зробило б мене щасливим», – запевняє мільйонер. Хмельницький воліє заробляти на зрозумілих йому ринках. Бізнесмен поділився з Forbes своїми принципами інвестування, які допомагають йому примножувати капітал (пряма мова скорочена і відкоригована для ясності).
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
У мене немає особистого інвестиційного портфеля. Я інвестую тільки у свій бізнес або у бізнес, який контролюю. Інвестиції у цінні папери або криптовалюти мене не цікавлять, бо пасивний дохід – це не мій шлях.
Я отримую задоволення від процесу заробляння грошей. Мені подобається досягати поставлених цілей, реалізовувати великі проєкти. Тому мені нецікаво купувати акції, а потім сидіти і чекати, коли вони виростуть в ціні або обваляться.
Якщо я куплю акції Tesla і круто зароблю, задоволення мені це не принесе. Мені подобається не тільки результат, але і сам процес. Отримати новий досвід, вийти на нові рівні конкурентоспроможності. Деякі люди цього не розуміють і вважають, що я занадто напружуюся для того, щоб бути успішним.
Криптовалюта – актуальний тренд, але для мене це занадто незрозумілий актив. А у те, чого я не розумію, я не інвестую. Хтось на крипторинкові заробить, а хтось обов'язково втратить. Нехай інвестують професіонали цього ринку.
Я обираю помірковані стратегії. Бізнесу без ризиків не буває, але ризик повинен бути виправданим і прорахованим. Перш ніж інвестувати кудись, потрібно максимально все прорахувати і зважити.
Найперспективніші мої проєкти – інноваційний парк UNIT.City, індустріальний парк «Біла Церква» і фармацевтична компанія Biopharma. На їх розвиткові я маю намір зосередитися найближчими роками. У вже існуючі проєкти я інвестую весь отриманий прибуток і позиковий капітал.
Минулий рік був не найефективнішим для нашого бізнесу. Прибуток склав менше $50 млн.
У 2021 році я збираюся вийти з усіх девелоперських активів і не планую інвестицій у нові проєкти. Але якщо на ринку виникне цікава пропозиція, швидше за все, я буду готовий її розглянути.
Я не інвестував і не планую інвестувати в артоб'єкти або мистецтво. Гроші повинні приносити гроші. Я не розумію, який сенс у дорогих приватних колекціях мистецтва. При правильному інвестуванні і цей напрямок може принести величезний прибуток, але знов-таки – кожен повинен займатися своєю справою.
Для поточних потреб мені досить мати у доступі на кредитних картах максимум $100 000. За необхідності у критичний момент я можу їх використовувати для одного зі своїх бізнесів.
Гроші не повинні лежати мертвим вантажем. Знаю бізнесменів, які відклали собі на чорний день по $20–30 млн. Вважаю, що це безглуздо. Ці гроші знецінюються через інфляцію.
Авторитетами в інвестиційному бізнесі я вважаю всіх, хто заробив більше, ніж я. Серед співвітчизників мене надихають люди, які побудували компанії, конкурентоспроможні в світі. Серед західних інвесторів – Воррен Баффет. Він навіть у 90 років крокує у ногу з часом.
З великою повагою ставлюся до Рея Даліо, американського фінансиста, мільярдера, засновника інвестиційної компанії Bridgewater Associates. Мені подобається, як він керує бізнесом, інвестує і досягає результатів. Його книгу «Принципи» я прочитав двічі.
У 2021 році раджу інвесторам і бізнесменам зосередитися на місцевому ринку. Україна має необмежені можливості у виробництві. Знайдіть свою нішу, займіться виробництвом і постачайте по всьому світу. Багато компаній вже зрозуміли, що не можна робити ставку тільки на Китай. Вони шукають можливості заснувати виробництво в Україні.
Наостанок можу дати пораду на всі часи: завжди інвестуйте у свої знання і у свою команду.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.