Ірина Мудра /з особистого архіву
Категорія
Новини
Дата

Мінʼюст у 2023 році планує фіналізувати договір про репарації та створити міжнародний реєстр збитків (оновлено)

1 хв читання

Ірина Мудра Фото з особистого архіву

Протягом наступного року Мінʼюст планує підписати з країнами G7 договір, в якому буде затверджений механізм стягнення російських репарацій. Міжнародний реєстр, в якому будуть зафіксовані збитки, завдані війною, зʼявиться у травні 2023 року, розповіла в інтервʼю Forbes заступниця міністра юстиції Ірина Мудра.

📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку

Ключові факти:

  • Міжнародний договір – ключовий документ, який стандартизує процес передачі російських репарацій. В договорі будуть прописані критерії заявників на компенсацію (окремо для громадян, бізнесу, муніципалітетів) та прозорий механізм виплат, говорить Мудра. В Мінʼюсті розраховують, що до договору приєднаються всі країни G7, адже саме в них зосереджена найбільша кількість заморожених російських активів. 
  • Після підписання договору – його мають ратифікувати усі країни учасники. Для цього доведеться вносити зміни до законодавства, каже Мудра. Наразі такий крок вже зробила Канада, законодавчі ініціативи є у конгресі США. Окрему директиву готує Європейський союз. Вона розроблена та очікує внесення до Європарламенту, каже Мудра.
  • Міжнародний реєстр збитків, який готує Мінʼюст разом з європейськими партнерами буде містити дані про завдані збитки під час війни. Це шкода, яка була нанесена українським громадянам (у тому числі це злочини сексуального характеру), бізнесу, інфраструктурі країни, екології, муніципалітетам та державі в цілому, каже заступник міністра юстиції.  
  •  Процес збору інформації про збитки вже розпочато українським урядом на базі порталу «Дія», каже Мудра. Зараз Мінʼюст веде перемовини з Мінцифри, щоб ця інформація була оперативно передана до міжнародного реєстру, коли той буде створений. 
  • В Мінʼюсті радять громадянам, бізнесу та муніципалітетам зібрати якомога більше доказової бази, фіксувати та документувати руйнування. «Саме на основі цих даних виплачуватиметься компенсація», – каже Мудра. 

Контекст 

14 листопада Генасамблея ООН ухвалила резолюцію, яка закликає притягнути РФ до фінансової відповідальності за вторгнення в Україну. 

Її підтримали 93 країни. Проти голосували 13 країн: Білорусь, Центральноафриканська Республіка, Китай, Куба, Північна Корея, Еритрея, Ефіопія, Іран, Малі, Нікарагуа, Росія, Сирія, Зімбабве. Ще 74 (зокрема Бразилія, Індія, Сербія, Казахстан) утрималися.

Резолюція містить визнання країнами ООН необхідності створення міжнародного механізму відшкодування збитків, завданих Україні Російською Федерацією та рекомендації державам щодо створення міжнародного реєстру збитків. Ідеться про документування доказів та інформації щодо шкоди, втрати або каліцтва, заподіяні фізичним і юридичним особам, а також державі Україна.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд