Президент України Володимир Зеленський виступив із промовою на відкритті конференції, яка зібрала в Україні чимало важливих міжнародних діячів. /Сергій Ільїн
Категорія
Війна
Дата

Кордони 1991 року, репарації та трибунал для Росії. Якою Україна бачить свою перемогу

5 хв читання

Президент України Володимир Зеленський виступив із промовою на відкритті конференції, яка зібрала в Україні чимало важливих міжнародних діячів. Фото Сергій Ільїн

Поки українська армія виганяє окупантів з Харківщини, звільняючи дедалі більше населених пунктів, які потерпали від російського терору, політики і бізнесмени теж не сидять без діла. Понад чотири сотні високопоставлених українських та міжнародних діячів політики і бізнесу зібралися у Києві, щоб обговорити війну, її потенційні результати та підтримку Заходом України.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Політики та бізнесмени зібралися разом у рамках 17-ї щорічної конференції «Ялтинська європейська стратегія» (YES), яку організовує український філантроп Віктор Пінчук і його благодійна організація «Фонд Віктора Пінчука». Захід провели за повної секретності у підземному укритті на випадок повітряної тривоги.

Таку обережність можна зрозуміти. Провести подібний захід у країні, де не лише триває активна фаза контрнаступу на сході, а й регулярно відбуваються авіанальоти у різних областях, – це той ще головний біль для організаторів.

Президент України Володимир Зеленський виступив із промовою на відкритті конференції, яка зібрала в Україні чимало важливих міжнародних діячів: премʼєр-міністра Польщі Матеуша Моравецького, президента Латвії Егілса Левітса, низку американських і британських політиків та бізнесменів, таких як колишній гендиректор Google Ерік Шмідт, виробник турецьких дронів Халук Байрактар.

Ведучий CNN Фарід Закарія виступив модератором, а перша леді України Олена Зеленська разом із істориком Тімоті Снайдером вели одне із обговорень. Всі учасники наважилися ризикнути і приїхати в охоплену війною країну, а не виступати з екрану, перебуваючи у своїх безпечних домівках.

Обговорення відбувалися на фоні екранів, на яких були трансляції з кількох десятків українських областей. Прямі ефіри з Харкова, Луганська, Дніпра, Полтави, Львова та інших обласних центрів показували блакитне небо і пташок, які іноді потрапляли у кадр. Періодично трансляції переривалися повідомленнями про повітряну тривогу, тому гості могли побачити, як часто російські сили нападають на Україну.

Враховуючи новини про успіхи зі звільнення Харківської області, обговорення зосереджувалися навколо того, якою Україна бачить перемогу і чи вистачить Заходу єдності для забезпечення підтримки у війні з Росією. Україна відвоює Крим? Чи вистоїть українська нація у довготривалій перспективі за поточного кремлівського режиму?

Міністр оборони України Олексій Рєзніков, який саме повернувся зі зборів контактної групи на військовій базі «Рамштайн», сказав, що в України є три цілі:

  1. Повернути кордони країни до тих, що були визнані у 1991-му, разом із Кримом і Донбасом.
  2. Змусити Росію заплатити репарації.
  3. Відправити під трибунал тих, хто скоював воєнні злочини.

За словами Джейка Саллівана, радника Джо Байдена з питань національної безпеки, зрештою, саме український народ і його уряд повинні вирішити, які умови миру з Росією для них прийнятні. Під час відеозвернення він сказав: «Саме демократично обраний президент – президент Зеленський, який відповідає перед українським народом, повинен визначати цілі військових дій». Він додав, що завдання США, НАТО і широкої коаліції країн полягає у тому, щоб забезпечити Україну всім необхідним для досягнення цих цілей.

yes-ukraine.org

Історик Тімоті Снайдер. Фото yes-ukraine.org Фото yes-ukraine.org

«Саме зараз закінчуються збори міністрів оборони європейських країн на базі «Рамштайн», де низка держав пообіцяла і надалі забезпечувати [Україну] різним військовим обладнанням, навіть якщо треба буде витратити більше, ніж раніше», – сказав Салліван. Він зазначив, що не сумнівається у продовженні підтримки.

«Чутки про незгоду між країнами Заходу насправді дуже перебільшені, – сказав Салліван. – Путін сподівався від самого початку і продовжує сподіватися, що рішучість Заходу похитнеться. Цього не станеться».

Тим же на Заході, хто поспішає порадити мирні перемовини між Україною і Росією, щоб якомога швидше світ повернувся до довоєнного стану, треба прийняти той факт, що все більше не буде, як раніше. Це неможливо, а тому серйозні зміни неминучі.

«Росія знищила Бучу, Ірпінь, Маріуполь, Волноваху, Харків і низку інших міст, – зазначив Резніков, наголошуючи на необхідності процесу, який провели у Нюрнберзі над нацистами після Другої світової. – Найкращим рішенням буде провести такий процес у Харкові чи Маріуполі».

Важко оцінити кількість загиблих цивільних та військових у Маріуполі, а також завдані збитки, оскільки місто й далі перебуває в окупації, але очевидно, що воно в руїнах. Харків, друге найбільше місто в Україні, щодня страждає від обстрілів різною зброєю і систематично знищується. Інфраструктура, культурні центри, університети, коледжі, школи, лікарні, житлові квартали й історичні центри – все це безжально і свідомо нищить Росія.

І хоч під час контрнаступу було звільнено понад 40 населених пунктів у Харківській області, за словами голови Харківської адміністрації, обласний центр розташований достатньо близько до російського кордону, щоб зазнати обстрілу з далекобійної зброї. Рівень руйнування міста та області важко уявити тим, хто не був у зоні воєнних дій.

Для того, щоб гості з Європи і США побачили, як виглядає війна, їх повезли на місця руйнування і катувань, які залишилися в Київській області після російської окупації. Вони відвідали Бучу та Ірпінь, де місцеве населення зазнавало невимовних страждань від російських солдатів і де було знайдено масові поховання місцевих.

Радослав Сікорський, член Європарламенту від Польщі, сказав під час однієї з дискусій, що початковою метою Путіна було знищення України як держави. «Він планував припинити існування українців як окремої нації, ліквідуючи їхню еліту та інтелігенцію».

Ми переможемо, бо готові боротися і знаємо, як виглядає наша перемога.

Володимир Зеленський

«Це війна за виживання не лише України, а й вільного світу, – сказав Тарас Березовець, колишній телеведучий та політичний аналітик, який став військовим пресофіцером. – Якщо Путін виграє цю війну, то це стане прикладам для інших тиранічних урядів, як-то в Ірані, Північній Кореї і Китаї. Така перемога дасть можливість Китаю вважати, що він може розпочати власну успішну війну проти Тайваню або ще якихось територій. Для Заходу виграти війну тут означає запобігти майбутнім війнам в Україні та в країнах Заходу».

Березовець вважає, що члени НАТО міцно обʼєднані навколо ідеї допомогти Україні перемогти Росію. «Якщо Україна програє у цій війні, це означає, що війна прийде на поріг до країн НАТО: країни Балтії, Польща, Словаччина – Росія не зупиниться».

Кордони 1991 року, репарації та трибунал для Росії. Якою Україна бачить свою перемогу /Фото 1

Олексій Резніков, міністр оборони України. Фото yes-ukraine.org

За словами Березовця, військові оцінюють, що війна може тривати ще 12–18 місяців. «У росіян все ще достатньо ресурсів, – пояснив він. – Звісно, можливий сценарій, за якого Путіна приберуть або з ним щось станеться».

Хоч Україна продовжує отримувати зброю від союзників і зараз її військо значно краще оснащене, ніж на початку повномасштабного вторгнення, Березовець каже, що потрібно більше: «Нам бракує БТРів і БМП, нам не вистачає військових гелікоптерів і винищувачів, протиповітряних систем і артилерії, керованих ракет і боєприпасів».

Від самого початку українці кинули виклик наративу про непереможну Росію і захоплення Києва за три дні. Навіть до прибуття міжнародної підтримки і рішення західних країн надати Україні зброю 40-мільйонна нація не відступала у боротьбі проти російської агресії.

Та залишається страх того, що Путін перетнув не всі червоні лінії і, можливо, вдасться до застосування атомної чи іншої забороненої міжнародними конвенціями зброї, наприклад біологічної чи хімічної. Та це не послаблює рішучість українців.

«Наша місія – це виживання, – сказав Зеленський під час виступу на конференції. – Це наша головна контрнаступальна операція. Ми не можемо говорити про те, куди нам піти, – нам нікуди подітися, адже тут наш дім. Ми залишимося тут хай там що. Наша віра – це наша зброя. Ми переможемо, бо ми готові боротися і знаємо, як виглядає наша перемога».

 

Telegram-канал Forbes, ультимативний гід у світі українського бізнесу. Приєднатись

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні