На фронті, але не у законі. Уряд пів року не помічав колізію, що дозволяє оподатковувати волонтерську діяльність. Хто в цьому винен та чи є рішення /Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна
Категорія
Гроші
Дата

На фронті, але не у законі. Уряд пів року не помічав колізію, що дозволяє оподатковувати волонтерську діяльність. Хто в цьому винен та чи є рішення

Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна

Волонтерська спільнота виявила, що держава хоче збирати податки зі зборів на потреби армії. Причина – «дірка» у законодавстві, яку уряд не може закрити вже майже пів року. У чому проблема та чи реально врегулювати питання тепер?

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

1 червня міністр фінансів Сергій Марченко обговорював з волонтерами варіанти вирішення проблеми з оподаткуванням зборів на потреби ЗСУ. Певний, хоча й не остаточний, прогрес є. 2 червня Кабмін має прийняти нову редакцію «волонтерської» постанови, через застарілість якої волонтери, що працюють поза благодійними фондами та проводять збори як фізособи, почали привертати увагу Державної податкової служби.

У чому причина конфлікту? Ще у листопаді 2022-го Верховна Рада ухвалила закон, що звільняє волонтерів від сплати податків. Як виявилося майже пів року по тому, уряд так і не узгодив цей механізм з реальними потребами волонтерського руху. Закон розповсюджується на товари для армії, вказанів урядовій постанові №112 від 2016 року. Саме цей документ Кабмін мав оновити після прийняття закону про податки волонтерів, однак досі не зробив цього.

Ця законодавча прогалина породила серйозну суперечність: збори на популярні серед військових товари можуть не підпадати під дію закону. «Виходить, якщо дрон Mavic та Autel, які держава не закуповує, коштує близько $2300, волонтер має сплатити біля $500 податку з кожного», – зазначає засновниця благодійного фонду Dignitas Любов Шипович.

Як держава дійшла до того, що стала вимагати податки у волонтерів?

Мінфін чи Міноборони: чому уряд не зміг звільнити від оподаткування волонтерські збори

Закон, який звільняє від оподаткування волонтерів вступив в силу у грудні 2022 року. Він від початку мав обмеження, адже розповсюджувався лише на перелік товарів, що регламентуються застарілою постановою Кабміну семирічної давнини. У документі десятки найменувань, але – не пріоритетні для армії зараз дрони, тепловізори, антидронові рушниці та Starlink.

Відповідно, з точки зору букви податкового законодавства, волонтери мали би сплатити податки – ДПС розцінює гроші, отримані в ході зборів на ту чи іншу закупівлю, як дохід фізичної особи. В Украіні це оподатковується ПДФО у 18% та військовим збором у 1,5%.

Ця логіка розповсюджується навіть на тих громадян, які записані до реєстру волонтерів (понад 4500 осіб. – Forbes), каже депутатка з фінансового комітету Галина Васильченко.

Це люди, які зареєстрували свою діяльність у податковій службі, відкривши волонтерські рахунки. Тож, з одного боку, вони не повинні сплачувати податки, з іншого – законодавство, що звільняє волонтерів від цього, не вважає дрони чи Starlink товарами, що можуть закуповуватися на потреби армії без оподаткування.

«У травні наши юристи зʼясували, що таке обмеження дійсно є, – розповідає Шипович. – Ми дали запит до податкової, де підтвердили, що треба платити податки з дронів та інших товарів, яких немає в постанові».

Більшість волонтерів не підозрювали про існування такої неузгодженості. «Люди вважали, що якщо вони зареєстровані в реєстрі, то держава автоматично звільняє їх від оподаткування», – каже керівниця «Центру підтримки аеророзвідки» Марія Берлінська.

Як так вийшло? Доповнити постанову новими кодами товарів мало Міністерство оборони, зазначає Васильченко. «Через велику завантаженість міністерство не встигло це зробити», – констатує нардеп.

Які ще проблеми є у волонтерів

(Натисність «Читати більше», щоб відкрити повний текст)

Оподаткування – не єдина проблема.

Банки запитують у волонтерів, звідки надійшли кошти, якщо сума перевищує 400 000 грн, каже юрист компанії Miller Андрій Івченко. «Одній благодійній організації банк заблокував понад 2 млн грн, бо власник рахунку запізно пояснив їх джерело, – розповідає він. – Довелося переводити гроші в інший банк».

Податкова може зацікавитися особою зі значним обігом коштів на рахунку, почати перевірку і вказати про необхідність сплати податку, додає юрист. Процедура отримання даних про клієнта банку, з урахуванням банківської таємниці, складна, але якщо податківці захочуть, то знайдуть спосіб стягнути податки, резюмує він.

Волонтери, що працюють індивідуально як фізособи, мають переваги перед фондами, до яких у податкової не виникає запитань. «Бюрократія на митниці та звітність, обов’язкові для юрособи, гальмують закупівлі», – каже операційний директор благодійного фонду KOLO Дмитро Ткачук. – Також на малі транскордонні операції фізосіб не звертає уваги валютний контроль з боку банків».

Реєстрація індивідуального волонтера простіша, ніж створення юрособи: податкова вносить фізособу до Реєстру волонтерів протягом доби, додає Івченко з Miller. Фізособи не мають створювати статут, реєструватися у нотаріуса і платити мита – це спрощує роботу, каже він.

Чи змогли уряд та волонтери вирішити проблему податків 

Щоб вирішити проблему з оподаткуванням, на початку травня юристи, з якими співпрацює фонд Dignitas, написали проєкт постанови для скасування оподаткування зборів та подали її на погодження уряду, розповідає Шипович.

У постанові були зазначені найпопулярніші коди товарів, яких не вистачає у попередньому документі, а також пункт «інші» категорії товарів. Ще один принциповий момент – постанова мала набути чинності заднім числом, з 24 лютого 2022-го. «Якщо цього не прописати, то волонтери мають сплачувати податки за вже куплені дрони та Starlink», – каже Шипович. 

У такому вигляді постанову підтримали Мінсоц, Міноборони, Мінекономіки, однак у Мінфіну виникли питання, йдеться у документах з коментарями міністерств, які є у розпорядженні Forbes.

  • По-перше, міністерство не влаштовує відкрита позиція «інші».
  • По-друге, у відповіді Мінфіну зазначено, що питання про звільнення від оподаткування вже куплених товарів повинно вирішуватися на рівні Податкового кодексу. Загалом міністерство не проти цієї зміни, але в окремому порядку (а не постановою Кабміну).
  • Також Мінфін наполягає, щоб правило звільнення від оподаткування розповсюджувалося лише на зареєстрованих волонтерів.

Побоювання Мінфіну про те, що надто великі податкові послаблення для волонтерів, можуть бути використані для зловживань – окрема грань цієї теми. Подібні речі зʼявилися вже у перші тижні війни, коли уряд лібералізував ввезення до України гуманітарної допомоги та продовольства. «Брендові товари, дорогий алкоголь завозили під виглядом гуманітарки», – розповідав у інтервʼю Forbes міністр фінансів Сергій Марченко у середині березня 2022-го.

Під час зустрічі 1 червня представники волонтерської спільноти намагалися переконати Марченка включити в перелік постанови одразу всі товари, щоб не розтягувати наступні погодження, каже Шипович. «Потреби фронту ростуть та змінюються, – зазначає вона. – Дивно, якщо Мінфін буде диктувати, що саме потрібно армії».

Один з прикладів такої зміни – запит військових на прожектори, які можуть підсвічувати дрони від російських атак, що почастішали останніми тижнями, зазначає депутатка Васильченко. «Але прожекторів так само немає у проєкті постанови», – констатує вона.

Зрештою, сторони домовилися точно включити у постанову дрони, тепловізори та Starlink, каже Шипович. У пості в Facebook Марченко згадав лише дрони, а також анонсував, що уряд призначить уповноваженого, який швидко реагуватиме на запити військових та волонтерів.

Чи остаточне це рішення? Ні, сподівається Шипович. «Ми поки самі не знаємо, у якому вигляді уряд затвердить постанову, але сподіваємося, що це буде запропонований нами варіант», – зазначає вона.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні