EcoFlow більше не коштують пів царства. Наскільки знизилися ціни на пристрої, що допомагали українцям пережити блекаут і що буде з цінами далі?
Тепла весна, наснага українських енергетиків, дефіцит крилатих ракет у РФ і податкові пільги обвалили ціни на зовнішні акумулятори і генератори. За даними цінового агрегатора Hotline, ціна на перші в середньому впала на 41%, генератори подешевшали на 21%.
Серед зовнішніх акумуляторів максимально знизилася ціна на найпопулярнішій у цій категорії прилад – EcoFlow DELTA 2. Порівняно з листопадом його ціна впала на 55%, зараз зарядна станція коштує близько 43 000 грн. Максимального здешевлення в категорії генераторів, -47%, зазнали одразу два продукти – Walter Stahl PR8500WS та EnerSol EPG-2800S.
Ціни на девайси, що допомагають в енергонезалежності, почали знижуватися з грудня 2022 року. Ще у листопаді Валерій Яковенко, співзасновник компанії DroneUA, яка є ексклюзивним дистрибʼютором продукції EcoFlow, визнав спекулятивну складову в роздрібних цінах. «Зараз спекуляції зникли, і це перша передумова до зміни цін», – каже Яковенко.
Другий фактор – почали діяти пільги на ввезення генераторів та трансформаторів без сплати ПДВ. Внесена у листопаді 2022 року пільга на ввезення обладнання без ПДВ не відразу почала здійснюватися на практиці. «Навіть під час пільгового періоду частина обладнання була завезена зі сплатою ПДВ, – каже Яковенко. – Це позначалося на кінцевих цінах». І, звичайно, істотне поліпшення ситуації в енергетиці.
Якщо в листопаді світла в середньому по Україні не було 12% робочого часу, а останній тиждень цього місяця – 24%, то вже у лютому у більшій частині країни скасували навіть стабілізаційні відключення.
Пастка для ритейлерів
Сьогоднішню ситуацію на ринку власник онлайн-магазину Stylus Андрій Карпюк називає «класикою». «Зараз усі магазини продають у великий мінус, аби продати. Попит впав – і всі запанікували, що гроші заморожені», – говорить власник Stylus.
На хвилі аномального попиту ритейлери, сфокусувавшись на прибутку, потрапили в пастку залишків. «Залишків генераторів у найбільших мереж вистачить на чотири роки», – підтверджує Яковенко. Стоки зарядних станцій, за його оцінкою, не настільки масштабні. Поточні залишки зможуть покрити попит у діапазоні від чотирьох до семи місяців. «Це саме той рівень обладнання, який має бути в країні, щоб долати певні кризи», – вважає Яковенко.
Карпюк зі Stylus вважає, що зараз ціни на дні, а в майбутньому можуть збільшитись. Разом із розпродажем залишків поступово зростатимуть і ціни.
У зростання попиту через популярність тренду на енергонезалежність також вірить Яковенко. У його випадку слова підтверджені інвестиціями, DroneUA не відмовився від відкриття авторизованого офлайн-магазину EcoFlow в Україні. «За тиждень, максимум два – відкриття, – каже Валерій під час спілкування із Forbes. – Це буде перший у світі офлайн-магазин». У планах на наступні два роки у співзасновника DroneUA масштабування. «Ми вже пропрацьовуємо концепцію, де в Україні буде відкрито від п’яти до семи авторизованих магазинів EcoFlow», – додає він.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.