В Україні з осені електроенергію масово виробляють не тільки атомні, гідро- та теплові електростанції, а й генератори. Потужність імпортованих пристроїв – мінімум 1 ГВт. Які генератори обирали найчастіше, скільки потрібно на них пального і скільки вони всі коштували
Форум «Енергія бізнесу» у Києві вже 9 жовтня
Бізнес будує нову енергореальність, забезпечуючи незалежність в умовах блекаутів. 9 жовтня на форумі «Енергія бізнесу» обговоримо технології та інвестиції, що змінюють правила гри на енергоринку. Дізнайтеся, як адаптувати бізнес до майбутніх енергетичних викликів, за посиланням.
За 11 місяців 2022 року в Україну імпортували майже 354 000 генераторів на $355 млн, розповіли в Держмитслужбі на запит Forbes. Це в шість разів більше, ніж за аналогічний період минулого року (58 000 штук). Щоправда задекларована вартість ввезених пристроїв зросла всього в 2,5 раза. Причина? У 2021 році більше завозили потужні генератори. У рік повномасштабної війни пріоритети були іншими.
З літа 2022-го кількість ввезених апаратів почала суттєво збільшуватись, а восени обсяги подвоювалися щомісяця. У жовтні мережа «Епіцентр» зафіксувала збільшення попиту на генератори в своїх магазинах в 5–7 разів. На найбільшому онлайн-ритейлері Rozetka за рік попит на ці пристрої зріс у чотири рази, а пік продажів був у листопаді. У жовтні пік продажів спостерігали і на Prom.ua.
Бензинові генератори потужністю до 7,5 кВт – найпопулярніша позиція серед українців. Це понад 80% усіх ввезених одиниць. Вони підходять, щоб живити приватний будинок чи малий бізнес, наприклад кав’ярню. На Rozetka найпопулярніші бензинові генератори потужністю 2,5–3 кВт, потім – 5–6 кВт. Найчастіше купують пристрої за 25 000-40 000 грн, розповіли Forbes в пресслужбі онлайн-ритейлера.
В пресслужбі Prom.ua розповіли Forbes, що найчастіше купують бензинові генератори Kraft Dele на 3 кВт із середнім чеком 12 800 грн, Honda на 6,5 кВт за майже 20 000 грн та Einbach 2-5 кВт за 15 400 грн.
Яка загальна потужність ввезених в Україну генераторів? Митна служба рахує пристрої за кодами УКТ ЗЕД: кількість бензинових потужністю до 7,5 кВт; потужністю від 7,5 до 375 кВт; від 375 до 750 кВт тощо. Якщо помножити кількість генераторів на мінімальну потужність у секторі і підсумувати – виходить понад 1 ГВт, що дорівнює одному енергоблоку Хмельницької атомної електростанції.
Держава встигла заробити на цьому майже 2 млрд грн мита та ПДВ. На початку листопада Кабмін звільнив від ПДВ і мита генератори, електродвигуни та обігрівачі. Це не одразу запрацювало. Митниці не мали інструкцій і відмовлялися застосовувати пільгу, розповідав народний депутат із профільного парламентського комітету Ярослав Железняк. Пільговий режим повноцінно запрацював фактично в кінці листопада. Якщо темп зростання імпорту генераторів зберігся і в грудні, то в країну могли завезти ще понад 200 000 пристроїв (даних за грудень поки що немає).
Завезені власними силами генератори – ще не все. Міжнародні партнери надсилають тисячі пристроїв гуманітарної допомоги. Вони не увійшли до наданої Forbes статистики через спрощене оформлення, пояснили в Держмитслужбі. Протягом грудня партнери передали Україні близько 5000 генераторів, ще приблизно 8000 очікується на початку 2023 року, повідомив міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков. Обʼєднані Арабські Емірати передали Україні ще 2500 генераторів у рамках програми на $100 млн.
Скільки потрібно бензину на генератори
Що більший генератор, то дешевшою буде вироблена ним електроенергія, каже директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. Зважати на заявлені технічні характеристики виробника не варто: в більшості випадків на практиці все буде інакше, попереджає він.
Вартість виробленої генератором електроенергії залежить від виробника та якості генератора. «У мене генератор на 7,5 кВт преміум-класу. При навантаженні 3–4 кВт він споживає 1,7–1,9 л бензину на годину. Отже, 1 кВт⋅год коштує 27–29 грн. У мого товариша дешевий китайський генератор потужністю 4 кВт, для нього вартість 1 кВт⋅год сягає 50 грн», – каже Харченко.
Вартість електроенергії для населення – 1,68 грн за кВт⋅год, що в десятки разів дешевше, ніж коштує електроенергія генератора. Для більшості українських підприємств, за словами голови «Укренерго» Кудрицького, кінцева ціна за електроенергію становить 5–6 грн за кВт⋅год.
Генератори працюють і на дизелі, і на бензині А-92, і на дорожчому А-95 – він спричиняє менше викидів, говорить Харченко. Для одночасної роботи всіх 354 000 генераторів протягом чотирьох годин блекауту може знадобитись приблизно 200–400 млн грн. Масовий перехід на генератори збільшив попит на бензин і дизель в Україні на 10–20%, розповідали Forbes на початку грудня великі мережі АЗС.
Генератор – просте рішення, але не єдине. Андрій Герус, голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, пропонує бізнесу встановити собі мобільну газову електростанцію. Це підійде не всім – для підключення потрібен газ низького, середнього чи високого тиску залежно від моделі. Також Кабмін пропонує бізнесу імпортувати електроенергію з-за кордону, у такому разі підприємство не будуть планово вимикати. Однак це не допоможе уникнути аварійних відключень.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.