Арбітражний трибунал суду в Гаазі 12 квітня зобов’язав Росію виплатити «Нафтогазу» компенсацію $5 млрд за анексовані у 2014-му кримські активи компанії. Як і коли «Нафтогаз» може стягнути кошти
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
«Ми розглянемо всі доступні шляхи примусового виконання Гаазького арбітражу, включаючи арешт російських активів за кордоном», – каже очільник групи «Нафтогаз» Олексій Чернишов у письмовій відповіді для Forbes. Компенсація в $5 млрд, за повідомленням пресслужби «Нафтогазу» – найбільша сума, яку до цього присуджував арбітраж за анексію кримських активів.
До цього українським компаніям вдавалося відсудити від $30 млн до $1,5 млрд. Арбітраж на свою користь вже отримали «Укрнафта», «Еверест», Ощадбанк та інші, каже керуючий партнер Arzinger Тімур Бондарєв. Щоправда, невідомо, чи отримали ці компанії компенсації. «Інформація закрита», – додає Бондарєв. Досі тривають розгляд справ за позовами аеропорту Бельбек, «Лузгор», ДТЕК та «Укренерго», каже він.
У світі заморожено активів РФ і пособників війни на $397 млрд, підрахували в проєкті «Конфіскаційний трекер» від ГО «Інституту законодавчих ідей». Конфісковано – всього $1 млрд. «Це приблизна сума. Майже усі ці кошти – конфісковані активи в Україні і $5,4 млн – у США», – говорить засновниця ГО Тетяна Хутор.
Рішення арбітражу може допомогти іншим компаніям, які позиваються у Гаазі щодо кримських активів, каже Тарас Думич, керуючий партнер українського офісу міжнародної юрфірми Wolf Theiss. Для низки справ аргументи української сторони можуть бути спільними, зокрема, щодо юрисдикції Гаазького арбітражу.
Стягнути з Росії ці $5 млрд за кримські активи можна протягом півтора року, каже Forbes колишній голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв. Стільки знадобилося команді «Нафтогазу», щоб Україна отримала визначену Стокгольмським арбітражем компенсацію. Із суми $4,6 млрд було виплачено $2,9 млрд, решту зараховано як оплату за спожитий, але не оплачений Україною російський газ. Щоправда, це було до повномасштабної війни.
Як «Нафтогазу» стягнути кошти
Росія націоналізувала активи «Нафтогазу» на півострові у 2014-му році, після анексії Криму. Йдеться про родовища, бурові установки, підземні сховища, кораблі, газотранспортну систему, перелічив колишній голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.
До окупації «Чорноморнафтогаз» видобував на території півострова до 1,7 млрд кубометрів природного газу на рік, свідчить дослідження Центру економічної стратегії. Відколи Крим анексовано, до лютого 2020 року Росія незаконно видобула 10,4 млрд кубометрів українського природного газу, за даними аналітиків ЦЕС.
У жовтні 2016 року «Нафтогаз» та шість інших компаній ініціювали арбітражне провадження проти РФ щодо кримських активів. «Нафтогаз» вимагав компенсації збитків у понад $10 млрд, Гаазький арбітраж погодив половину. При визначенні сум компенсацій залучаються не лише українські, а й міжнародні оцінники, пояснює Думич. «$5 млрд – це адекватна оцінка активів у Криму», – каже Коболєв.
Російська сторона проаналізує це рішення і вирішить, як діяти, сказав речник президента РФ Дмитро Пєсков, передає російська служба «Інтерфакс». Один із варіантів реакції – оскарження Росією рішення Гаазького арбітражу у Нідерландах, на що може піти кілька років, каже Думич.
Нью-Йоркська конвенція про визнання і виконання іноземних арбітражних рішень дозволяє виконати такі рішення в одній зі 162 країн, які її визнають, написала Олена Зеркаль, заступниця міністра закордонних справ у 2014–2019 роках.
«У нас є чітка стратегія, як отримати компенсацію за рішенням суду, – каже нинішній очільник «Нафтогазу» Чернишов. – Деталі якої розголошувати зараз не можемо».
Якщо юристи «Нафтогазу» знайдуть активи, які належать Росії у цих країнах, то подаватимуть позови у місцеві суди для їх арешту і продажу, вважає Коболєв. Навіть якщо Росія подасть апеляцію, юристи «Нафтогазу» все одно можуть позиватися у країнах з арештованими активами РФ, додає Думич.
Що може стати на заваді?
У світі мало активів, якими володіє безпосередньо Росія, це основна перепона, каже адвокат, радник юрфірми «Ілляшев та Партнери» Роман Процишин. «Нафтогазу» доведеться працювати із активами, які опосередковано належать Росії, наприклад, державному «Газпрому», додає він. У 2018 році суд арештував голландські активи «Газпрому» для виплати «Нафтогазу» $2,6 млрд за рішенням Стокгольмського арбітражу. Врешті Росія сплатила борг, а «Нафтогаз» зобовʼязався відкликати усі позови про арешт активів.
Ще одна проблема – за право стягнути кошти доведеться конкурувати з іншими компаніями та людьми. Вони також будуть намагатися виконати рішення проти Росії за рахунок заморожених активів у Європі, каже Думич.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.