Що таке цивільна конфіскація та як держава може забрати корупційне майно без суду. Пояснюють юристи /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Що таке цивільна конфіскація та як держава може забрати корупційне майно без суду. Пояснюють юристи

2 хв читання

Getty Images

Цивільна конфіскація дозволяє державі примусово забрати майно посадовців, якщо вони не можуть пояснити джерело доходів, за які це майно придбано

Війна відкладає вирішення більшості державних питань на потім. Втім антикорупційна політика – не одне з них.

Свідченням цього є продовження гучних розслідувань Національного антикорупційного бюро України та нові вироки Вищого антикорупційного суду (ВАКС). Депутати також пропонують прирівняти корупційні злочини під час воєнного стану до державної зради.

Актуалізація антикорупційних розслідувань є вигідною для державного бюджету, який потребує підтримки під час війни. Покарання за вчинення більшості корупційних злочинів передбачає конфіскацію майна правопорушника, яке може бути передано на потреби держави. Внесені зміни до КПК дозволили ВАКС «задонатити» декілька мільйонів гривень, внесених як застава, українській армії.

Кримінальне провадження є не єдиним джерелом поповнення скарбниці, адже існує ще один потужний інструмент – цивільна конфіскація.

Що таке цивільна конфіскація і чому це зручно для держави

Стягнення необґрунтованих активів у дохід держави, або цивільна конфіскація – це інструмент боротьби з корупцією, який дозволяє державі примусово забрати майно посадовців органів державної влади або місцевого самоврядування. Така конфіскація здійснюється поза межами кримінального провадження, якщо особа не може пояснити джерело доходів, за які було придбано майно.

Цивільна конфіскація існує у нашому законодавстві з 2019 року. Порівняно з кримінальним процесом, процедура цивільної конфіскації швидша та простіша:

  • суд задовольнить позов прокурора, якщо зібрані останнім докази будуть просто більш переконливими, ніж пояснення відповідача;
  • не діє принцип презумпції невинуватості, тобто суд апріорі вважатиме активи необґрунтованими, допоки відповідач не доведе правомірність їх набуття;
  • активи можуть бути конфісковані, навіть якщо вони формально зареєстровані на третю особу (наприклад, на водія або родича).

Що можуть конфіскувати

Держава не обмежена у видах майна, що може бути конфісковане. Цивільній конфіскації підлягають автомобілі, яхти, земельні ділянки та будинки, готівкові кошти, кошти на банківських рахунках і навіть криптовалюта. Щоправда, лише якщо особа придбала такі активи після 28 листопада 2019 року. Все придбане до цієї дати захищено від цивільної конфіскації.

Як працює конфіскація

Позов прокурора САП про цивільну конфіскацію розглядається суддями ВАКС у межах цивільного процесу. Відповідачами у справі можуть бути не лише державні службовці чи політики, а й будь-яка фізична чи юридична особа, яка є формальним власником активів.

Для застосування цивільної конфіскації різниця між вартістю такого активу та законними доходами особи має становити від 1 003 500 до 8 063 250 грн (станом на 2022 рік).

Якщо ця різниця є ще більшою, то замість цивільної конфіскації власник сумнівного активу може отримати повноцінне кримінальне провадження з усіма його атрибутами, такими як обшуки та допити. 

Сміливе рішення ВАКС 

Поширеною практикою для приховування статків є набуття активів на «номінальних» власників. Адже завжди можна сказати, що на новенькому Range Rover дав покататися батько дружини.

Чудово розуміючи існуючу ситуацію, ВАКС зробив перший крок для її зміни, про що свідчить його рішення від 13 липня 2022 року у справі №991/366/22.

Вказаним рішенням український суд вперше конфіскував квартиру, яка була формально зареєстрована на родичку судді одного з районних судів. У вирішенні справи ВАКС взяв до уваги безліч непрямих доказів, як-от користування суддею банкоматом поблизу житлового комплексу, систематичне використання перепусток для входу на територію комплексу та регулярні платежі за комунальні послуги. Оскільки задекларовані доходи судді не дозволили б придбати цю квартиру, ВАКС стягнув частину вартості квартири в державний бюджет.

Наразі у судовому реєстрі є близько чотирьох рішень у справах щодо цивільної конфіскації. На непопулярність цього інструменту серед прокурорів жалілася і колишня Генеральна прокурорка, звертаючи увагу на ефективність цього інституту для наповнення бюджету. Можливо, ситуація зміниться із призначенням нового керівника САП.

Суворі часи потребують не лише суворих, а й «процесуально економних» заходів. Відтепер традиційні методи приховування майна, яке записують на родичів та водіїв, поставлені під питання. Видається, що найближчим часом нас може очікувати ціла низка цікавих судових рішень про конфіскацію необґрунтованих активів.

Матеріали по темі

 

Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні