Категорія
Гроші
Дата

«Спочатку мережі, потім дороги та парки». Житомир краще за інші великі міста пройшов період зимових блекаутів. Мер Сергій Сухомлин поділився рецептом

3 хв читання

мер Житомира Сергій Сухомлин /Антон Забєльський для Forbes Ukraine

Сергій Сухомлин: «Вартість оренди в Житомирі зросла у 2 рази, оскільки у нас майже не було відключень». Фото Антон Забєльський для Forbes Ukraine

Минулої зими Житомир практично уник відключень світла. До наступної зими місто підходить ще підготовленішим. На форумі Forbes – «Енергія бізнесу» мер Житомира Сергій Сухомлин поділився рецептом, як побудувати захищене від блекаутів місто 

⚡️ Хто, на вашу думку, заслуговує на звання «Підприємець року 2024»? Дізнайтесь більше про кожного з кандидатів та проголосуйте за посиланням. Ваш голос визначить переможця номінації «Вибір аудиторії».

Як Житомир стає енергонезалежним 

Наша ціль – повністю енергонезалежний Житомир. У 2021 році році ми затвердили план, як це зробити у середньостроковій перспективі.  

Проте ця робота почалася задовго до цього. З 2014-го споживання газу Житомиром впало майже вдвічі, до 47 млн кубометрів газу. Як? Наприклад, шляхом модернізації обладнання. Більшість міст декларують втрати в теплових мережах на рівні 20-28%. У нас цей показник – 4%. 

У 2018 році Житомир першим в Україні перевів зовнішнє освітлення на світлодіодні лампи. Минулої зими споживання всієї системи освітлення Житомира склало 360 кВт. Це мізер. 

Також вкладаємося в альтернативні джерела. У нас працює ТЕЦ на альтернативному паливі. Розробили проєкт будівництва сонячної електростанції для потреб водоканалу. Ця СЕС на 2,8 МВт закриє 50% потреб водоканалу. 1 МВт нам подарував німецький благодійний фонд. За свої кошти купуємо 1,8 МВт. Вартість – близько $1,3 млн. Найближчим часом затвердимо фінансування. Також ми отримали два газопоршневих генератори, які на 40% покриють потреби в електроенергії теплокомуненерго. 

Потреба часу – закупаємо пікапи, щоб забезпечити наші енергообʼєкти силами ППО. Це дозволить подвоїти кількість розрахунків протиповітряної оборони. 

Як минулої зими Житомир уник тривалих відключень 

Минулої зими у нас майже не було відключень. Житомир не отримував більше енергії, ніж інші міста. Проте нам вдалося суттєво зменшити базовий рівень споживання. Ми зібрали бізнес і обговорили, як бути в цій ситуації. Деякі великі підприємства перейшли на роботу в суботу та неділю, а також на роботу у нічні зміни, коли загальне споживання менше. Були розроблені тижневі графіки, коли які підприємства працюють.

Проте лишалася проблема вечірніх і ранкових піків споживання, коли електроенергії не вистачало. Щоб вийти з цієї ситуації, ми на декілька годин відключали частину теплових котлів та водонапірних насосів, а також зупиняли частково електротранспорт. Це ніяк не впливало ні на водозабезпечення, ні на опалення. Проте дозволяло зекономити 9-12 МВт й уникнути відключень. 

Це величезна та кропітка робота. Але завдяки цьому вартість оренди в Житомирі зросла у 2 рази й знайти вільну квартиру дуже важко. До нас переїхало багато людей з інших регіонів. 

Сергій Пірієв

Сухомлин: «Минулої зими у нас майже не було відключень». Фото Сергій Пірієв

Про необхідність будівництва сміттєспалювального заводу 

В Україні є великий потенціал у сфері перероблення та спалювання сміття. Ми вже розробили ТЕО сміттєспалювального заводу разом з фінською компанією. Будівництво заводу займе два роки. Цей завод вироблятиме електроенергію і тепло. Завдяки заводу ми зекономимо близько 20 млн кубометрів газу, тобто половину від поточного споживання Житомира. 

Вартість такого заводу – €50 млн. Зараз активно шукаємо фінансування. Близько 30% вартості – це системи очищення, які роблять його безпечним для екології. Окупність проєкту – 6-7 років.  

Можу з впевненістю сказати, що кожне велике місто з населенням понад 200 000 людей може на 30% забезпечити себе теплом і електроенергією завдяки спалюванню сміття.  

Також з болгарською компанією зараз працюємо над встановленням газотурбінної станції на 20 МВт тепла й електрики. Ми пропонуємо цій компанії гарантований викуп цієї енергії, тому їм вигідно вкладати свої гроші. 

мер Житомира Сергій Сухомлин /Сергій Пірієв

Сергій Сухомлин: «Вартість оренди в Житомирі зросла у 2 рази, оскільки у нас майже не було відключень». Фото Сергій Пірієв

Чому інші міста відстають від Житомира?

Мені особисто дуже цікава тема енергозаощадження, відновлювальної енергетики. Я цим живу і в цьому розбираюся. Чому багато мерів цим не займаються? Бо ремонт парків, чи доріг набагато простіший та дешевший, а виборець одразу бачить результат. 

У Житомирі не найкращі дороги. Я людям чесно кажу: ми пʼять років робитимемо мережі, а вже потім – дороги. Торік трошки почали ремонтувати дороги. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд