Категорія
Свій бізнес
Дата

Статус авторизованого економічного оператора допомагає спростити митні перевірки. Як його отримати

Ілюстрація Getty Images

Ілюстрація Getty Images

70% митних оформлень в ЄС проходять за участі компаній-АЕО. Цей статус дає змогу скоротити кількість митних перевірок, запитів документів та прискорити проходження митних формальностей. Як його отримати

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Авторизований економічний оператор (АЕО) – це статус, який надають митні органи. Він підтверджує, що компанія відповідає усім критеріям, а значить, перед вами надійний діловий партнер, тому що наявність АЕО означає високу довіру з боку митниці.

Концепція АЕО заснована на стандартах безпеки Всесвітньої митної організації та орієнтована на дві мети: сприяння імпортерам і підвищення безпеки міжнародних поставок.

В ЄС програма АЕО стартувала ще 2008 року, після дворічного пілотного дослідження. Зараз у 27 країнах ЄС уже понад 16 000 сертифікованих компаній-АЕО, які отримують вигоду від спрощення митних формальностей і посиленої безпеки ланцюга поставок. За статистикою, понад 70% митних оформлень у ЄС проходять за участі компаній-АЕО, а вибір партнера зі статусом вважається правилом хорошого тону.

Зміни в Митному кодексі України, які були прийняті 2019 року, запустили програму АЕО в Україні, а Постанова КМУ в липні минулого року надала всі інструменти для підготовки компаній до авторизації. Було встановлено форму заяви на отримання статусу, анкету самооцінки, пояснення до анкети та алгоритм оцінки, якого дотримуватиметься митниця під час перевірки відповідності критеріям АЕО.

У нашій країні цей статус першою отримала JTI Україна. Він дозволяє скоротити кількість митних перевірок вантажів і запитів документів, наприклад для підтвердження митної вартості, а також прискорити проходження митних формальностей.

Наступний крок – отримання дозволів на спеціальні спрощення, щоб:

- оформляти вантажі за своїм місцезнаходженням без заїзду на митні термінали;

- отримати відстрочку зі сплати митних платежів на 15/30 днів;

- оформляти вантажі за спрощеною митною декларацією в автоматичному режимі упродовж 15 хвилин.

На всі ці спрощення може претендувати компанія зі статусом АЕО-С, якою може стати будь-яка фірма, що є одночасно виробником товарів, імпортером і експортером.

Таке обмеження діє до листопада 2022 року. Потім доступ до спрощень буде відкрито для всіх компаній – після підтвердження відповідності встановленим критеріям. Предʼявлення товарів митниці також стане обовʼязковим для всіх, окрім компаній зі статусом АЕО-С і тих, які отримають доступ до транзитних спрощень у рамках NCTS.

Не всі компанії доходять до фінішу, яким є подача готової анкети самооцінки для отримання сертифіката АЕО. Готовність до отримання статусу безпосередньо повʼязана з рішучістю компанії відкрити свої внутрішні процеси митниці та відповідністю таких процесів критеріям АЕО.

Статус авторизованого економічного оператора допомагає спростити митні перевірки. Як його отримати /Фото 1

Тим, хто бажає отримати статус, потрібно погодитися на зміни, які слід імплементувати і виконувати надалі. Серед них:

- призначення відповідальної особи за статус АЕО;

- добровільне інформування митниці про всі недоліки, виявлені невідповідності товарів і документів, а також про будь-які інші зміни в інформації, зазначеній у документах для отримання авторизації;

- ретельний контроль діяльності митного брокера (якщо компанія користується послугами аутсорсингової компанії);

- регулярний моніторинг оформлених митних декларацій;

- перевірка документів перед подачею декларацій;

- збереження артефактів і доказів, які б свідчили про виконання внутрішніх контрольних процедур;

- відповідність даних в облікових системах;

- формалізація всіх внутрішніх процедур і певна робота з персоналом.

Як показує практика, наявність описаних процесів не означає їх виконання, що ставить під сумнів успіх проходження оцінки відповідності. Вирішальне значення тут має перевірка виконання процесів саме компанією. Основними причинами невдач при здійсненні оцінки є неповна заява на участь та недосконала підготовка документів для анкети самооцінки, відсутність необхідних деталей в описі відповідей, а також неналежна підготовка бізнесу до оцінки.

На результат також можуть вплинути неадекватні процедури, які не описують всі процеси в компанії, не деталізовані чи не відображають діяльність підприємства. Описати процедури, але не застосовувати їх у реальному житті – досить поширена проблема і одна з причин відмови в проведенні оцінки відповідності.

Статус авторизованого економічного оператора допомагає спростити митні перевірки. Як його отримати /Фото 2

Як правило, статус АЕО прагнуть отримати міжнародні групи компаній для своїх дочірніх компаній чи підрозділів в Україні. Перш за все це повʼязано з тим, що такий статус уже отримали інші компанії в групі і це необхідно для безперебійного логістичного функціонування бізнесу.

Попри те що інтерес до отримання статусу АЕО у бізнесу тільки-но зʼявився, передбачається, що через кілька років міжнародні компанії зобовʼязуватимуть свої підрозділи отримати його в Україні. Така вимога може обмежити вибір підрядників для компанії-АЕО, адже ретельна перевірка своїх партнерів і виконання стандартів будуть критичними. Наприклад, відповідно до Митного кодексу України, спрощену митну декларацію може подати або компанія зі статусом АЕО-С, або митний брокер зі статусом АЕО-Б від її імені.

Ті компанії, які хочуть зберегти свої провідні позиції на ринку, продемонструвати високий рівень контролю над внутрішніми процесами, вже планують отримати статус у найближчі кілька років.

У той же час компанії без статусу АЕО з листопада 2022-го будуть вимушені повернутися до колишнього ритму митних процедур, які були до 2013 року, що сповільнить їхній логістичний цикл.

АЕО – це проект року, тому що саме стільки часу необхідно в середньому компанії для підготовки та проведення оцінки відповідності до моменту отримання сертифіката АЕО. Ті компанії, які відкладають момент підготовки на більш пізній термін, ризикують втратити свої конкурентні переваги.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні