Державна служби геології і надр у 2020 році вперше в історії України відзвітувала про перспективні родовища літію. «За запасами цього металу ми посідаємо друге місце в Європі, – говорить голова Держгеонадр Роман Опімах. – Може, будемо потім звертатися до Ілона Маска»
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Маска він згадує не тільки для красного слівця. Літій – ключовий елемент в акумуляторах електромобілів, побутових приладів, планшетів і смартфонів. Завдяки переходу автотранспорту на електродвигуни з грудня 2015-го по січень 2021 року літій подорожчав на 80%, до $9000 за тонну. Правда, із запуском нових родовищ і нарощуванням видобутку ціни дедалі більше відхиляються від піку, досягнутого у грудні 2017-го, коли літій коштував $15 000 за тонну. Morgan Stanley прогнозує, що до 2025 року вартість знизиться ще на 30%.
Коли розпочнеться видобуток літію в Україні, не знає ніхто. Держгеонадра намагаються через суд відібрати ліцензії на два найбільших родовища (Добре в Кіровоградській області та Шевченківське в Донецькій), що належать компанії «Петро-Консалтинг». Головна претензія відомства – дозволи видано 2018 року без конкурсу, за процедурою так званої апробації, тобто підтвердження оцінних запасів.
До 2019 року «Петро-Консалтингом» володів Володимир Ігнащенко – колишній радник ексміністра екології Едуарда Ставицького та ексміністра енергетики Ігоря Насалика. Ігнащенко продав цю фірму інвесткомпанії Millstone, що її заснували українець Михайло Жернов і колишній топменеджер Варшавської фондової біржі Роберт Квятковський.
Нові власники, на відміну від чиновників, намагаються не мотлошити ім'я Маска марно: від здобуття контролю над родовищами до їхньої комерційної експлуатації – дистанція немаленька, особливо в Україні.
«У літієвій руді приблизно 1,2% цього металу», – каже старший науковий співробітник Інституту геохімії НАН України Микола Козир, який консультує Millstone за цим проєктом. Літієві родовища було відкрито наприкінці 1980-х, але донедавна, за словами Козиря, вони мало кого цікавили. Нинішня оцінка запасів ґрунтується на дослідженнях, що їх завершили геологи «Петро-Консалтингу» і компанії «Укрлітійвидобування» у 2017–2018 роках. «Ми провели геолого-економічну оцінку за всіма відкритими матеріалами, геологічні зйомки, гідрогеологічні дослідження й довели економічну доцільність цих родовищ», – згадує Козир. За оновленими даними, на Шевченківському родовищі – майже 13 млн т літієвої руди, що дозволяє добути приблизно 156 000 т цього металу.
«Дорозвідка і підтвердження запасів можуть зайняти понад три роки, – говорить керівний партнер Millstone Михайло Жернов, 44. – У найкращому разі ми дамо тестову партію руди тільки 2026 року».
Інвестиції в проєкт, подібний до Шевченківського, – від $100 млн до $300 млн, такі кошти Millstone розраховує залучити в інвесторів. Але спершу наявність запасів мають підтвердити великі дослідницькі компанії – канадська BBA або австралійська DRA Global. Для цього власникам ліцензії потрібно інвестувати в буріння щонайменше $10 млн.
«У нас дуже часто переоцінюють якість нашої літієвої руди й інтерес інвесторів, – каже директор представництва видобувної компанії Avellana Gold Андрій Смолін. – Маска в таких випадках згадують, просто щоб привернути увагу». Avellana вивчала можливості інвестування у видобуток літію в Україні, але відмовилася від цієї ідеї на користь золота.
Головну претензію Держгеонадр – видачу дозволів без конкурсу – їхні нинішні власники вважають надуманою. «Цю процедуру було прописано в постанові Кабінету Міністрів, яка діяла з 2011-го по 2020 рік, – говорить Жернов. У такий спосіб було видано сотні ліцензій, зокрема нинішнім керівництвом відомства у 2019–2020 роках». Але чиновники наполягають на тому, що літій – це особливий випадок. Юристи «Петро-Консалтингу» через суди заблокували проведення аукціонів щодо своїх родовищ, і тепер Опімах погрожує залучити до боротьби за надра Офіс генерального прокурора.
Високий попит на літій збережеться років 20–30, упевнений Жернов, але Україні не варто помилятися щодо себе: з 80 млн т світових запасів на нашу країну припадає 0,4%. «Геологічна служба США додає до розвіданих запасів літію по 30% щорічно», – наводить приклад Жернов. Одна з об'єктивних переваг України – прагнення Євросоюзу зменшити залежність від занадто віддалених виробників літію. «У Європі будуються нові потужності з виробництва катодів і батарей – це драйвер зростання попиту на літій у ЄС, а ми знаходимося поруч», – говорить директор українського представництва Millstone Максим Шинкаренко. «Ми ще можемо встигнути «впіймати» цей інтерес, але часу залишилося мало», – наполягає Жернов.
Ера літію не буде вічною. «Співробітники франкфуртської лабораторії Honda, з якими ми працюємо, уже тестують графен для заміни літію в батареях», – каже Шинкаренко. IBM Research ще в грудні 2019 року анонсувала роботу над новою батареєю, в якій не будуть використовувати метали.
Millstone тим часом вивчає європейські родовища літію і шукає інші інвестиційні проєкти. У січні 2021-го компанія купила 50% акцій електростанції в Токмаку Запорізької області, яка виробляє електрику з біомаси. У неї інвестують понад $12 млн і введуть в експлуатацію в третьому кварталі 2021 року. Обійдуться без Маска.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.