Категорія
Компанії
Дата

Важкий метал. Що заважає налагодити видобуток літію в Україні

Важкий метал. Що заважає налагодити видобуток літію в Україні /Getty Images

Getty Images

Державна служби геології і надр у 2020 році вперше в історії України відзвітувала про перспективні родовища літію. «За запасами цього металу ми посідаємо друге місце в Європі, – говорить голова Держгеонадр Роман Опімах. – Може, будемо потім звертатися до Ілона Маска»

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Маска він згадує не тільки для красного слівця. Літій – ключовий елемент в акумуляторах електромобілів, побутових приладів, планшетів і смартфонів. Завдяки переходу автотранспорту на електродвигуни з грудня 2015-го по січень 2021 року літій подорожчав на 80%, до $9000 за тонну. Правда, із запуском нових родовищ і нарощуванням видобутку ціни дедалі більше відхиляються від піку, досягнутого у грудні 2017-го, коли літій коштував $15 000 за тонну. Morgan Stanley прогнозує, що до 2025 року вартість знизиться ще на 30%.

Коли розпочнеться видобуток літію в Україні, не знає ніхто. Держгеонадра намагаються через суд відібрати ліцензії на два найбільших родовища (Добре в Кіровоградській області та Шевченківське в Донецькій), що належать компанії «Петро-Консалтинг». Головна претензія відомства – дозволи видано 2018 року без конкурсу, за процедурою так званої апробації, тобто підтвердження оцінних запасів.

До 2019 року «Петро-Консалтингом» володів Володимир Ігнащенко – колишній радник ексміністра екології Едуарда Ставицького та ексміністра енергетики Ігоря Насалика. Ігнащенко продав цю фірму інвесткомпанії Millstone, що її заснували українець Михайло Жернов і колишній топменеджер Варшавської фондової біржі Роберт Квятковський. 

Нові власники, на відміну від чиновників, намагаються не мотлошити ім'я Маска марно: від здобуття контролю над родовищами до їхньої комерційної експлуатації – дистанція немаленька, особливо в Україні.

«У літієвій руді приблизно 1,2% цього металу», – каже старший науковий співробітник Інституту геохімії НАН України Микола Козир, який консультує Millstone за цим проєктом. Літієві родовища було відкрито наприкінці 1980-х, але донедавна, за словами Козиря, вони мало кого цікавили. Нинішня оцінка запасів ґрунтується на дослідженнях, що їх завершили геологи «Петро-Консалтингу» і компанії «Укрлітійвидобування» у 2017–2018 роках. «Ми провели геолого-економічну оцінку за всіма відкритими матеріалами, геологічні зйомки, гідрогеологічні дослідження й довели економічну доцільність цих родовищ», – згадує Козир. За оновленими даними, на Шевченківському родовищі – майже 13 млн т літієвої руди, що дозволяє добути приблизно 156 000 т цього металу.

«Дорозвідка і підтвердження запасів можуть зайняти понад три роки, – говорить керівний партнер Millstone Михайло Жернов, 44. – У найкращому разі ми дамо тестову партію руди тільки 2026 року».

Інвестиції в проєкт, подібний до Шевченківського, – від $100 млн до $300 млн, такі кошти Millstone розраховує залучити в інвесторів. Але спершу наявність запасів мають підтвердити великі дослідницькі компанії – канадська BBA або австралійська DRA Global. Для цього власникам ліцензії потрібно інвестувати в буріння щонайменше $10 млн.

«У нас дуже часто переоцінюють якість нашої літієвої руди й інтерес інвесторів, – каже директор представництва видобувної компанії Avellana Gold Андрій Смолін. – Маска в таких випадках згадують, просто щоб привернути увагу». Avellana вивчала можливості інвестування у видобуток літію в Україні, але відмовилася від цієї ідеї на користь золота.

Важкий метал. Що заважає налагодити видобуток літію в Україні /Фото 1

Головну претензію Держгеонадр – видачу дозволів без конкурсу – їхні нинішні власники вважають надуманою. «Цю процедуру було прописано в постанові Кабінету Міністрів, яка діяла з 2011-го по 2020 рік, – говорить Жернов. У такий спосіб було видано сотні ліцензій, зокрема нинішнім керівництвом відомства у 2019–2020 роках». Але чиновники наполягають на тому, що літій – це особливий випадок. Юристи «Петро-Консалтингу» через суди заблокували проведення аукціонів щодо своїх родовищ, і тепер Опімах погрожує залучити до боротьби за надра Офіс генерального прокурора. 

Високий попит на літій збережеться років 20–30, упевнений Жернов, але Україні не варто помилятися щодо себе: з 80 млн т світових запасів на нашу країну припадає 0,4%. «Геологічна служба США додає до розвіданих запасів літію по 30% щорічно», – наводить приклад Жернов. Одна з об'єктивних переваг України – прагнення Євросоюзу зменшити залежність від занадто віддалених виробників літію. «У Європі будуються нові потужності з виробництва катодів і батарей – це драйвер зростання попиту на літій у ЄС, а ми знаходимося поруч», – говорить директор українського представництва Millstone Максим Шинкаренко. «Ми ще можемо встигнути «впіймати» цей інтерес, але часу залишилося мало», – наполягає Жернов.

Ера літію не буде вічною. «Співробітники франкфуртської лабораторії Honda, з якими ми працюємо, уже тестують графен для заміни літію в батареях», – каже Шинкаренко. IBM Research ще в грудні 2019 року анонсувала роботу над новою батареєю, в якій не будуть використовувати метали. 

Millstone тим часом вивчає європейські родовища літію і шукає інші інвестиційні проєкти. У січні 2021-го компанія купила 50% акцій електростанції в Токмаку Запорізької області, яка виробляє електрику з біомаси. У неї інвестують понад $12 млн і введуть в експлуатацію в третьому кварталі 2021 року. Обійдуться без Маска.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні