Американський Forbes проводить саміт філантропії Forbes 400. На ньому збирається впливова аудиторія зі 150 провідних світових філантропів, соціальних підприємців та бізнес-лідерів, аби знайти рішення для деяких із найскладніших світових проблем. Цьогоріч на саміті виступав президент України Володимир Зеленський. Також головний редактор Forbes USA Рендалл Лейн провів бліц-інтервʼю з очільником української держави.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Головні тези з виступу Зеленського
Агропорятунок від України
У світі багато залежить від постачання аграрної продукції з України на глобальний ринок. Для субʼєктів агросектора в Україні, для бізнесменів і фермерів це бізнес, це робота, це економіка. Але, як наслідок, це право на їжу для сотень мільйонів людей у країнах Африки, Азії, Європи. Україна відправляє агропродукцію до Ефіопії, Сомалі, Ємену, Лівану та інших країн. Це реальний порятунок життів.
Україна готує будівництво трубопроводу з Польщею для експорту соняшникової олії. Це такий «пілот». Це конкретний проєкт, який для нас – економіка, а для глобального продовольчого ринку – елемент стабільності, елемент безпеки.
Експорт електрики з України
Це реальний інструмент недопущення енергетичної бідності для десятків мільйонів людей у країнах Європи, з якими ми межуємо. Це стабілізація енергетичної ситуації на всьому європейському континенті. До України звертаються Молдова, Румунія, Польща, інші сусіди, щоб ми допомогли їм електрикою взимку. Україна готова допомагати. І саме тому інвестиції у розширення енергопотужностей – це порятунок від холоду для різних народів.
Українська енергетика для світового клімату
Європа, на жаль, усе ще дуже залежить від брудних енергоресурсів Росії. Вони видобуваються настільки грубо й неакуратно стосовно довкілля, що їхній видобуток у Росії є синонімом екологічного лиха. Також маємо колосальні можливості у розвитку водневої енергетики й транспортування «зеленого» водню у Європу. Сонце, вітер, атомна енергетика, «зелений» водень – усе це в Україні.
Нова – зелена, чиста – енергетика потребує літію, графіту та інших рідкоземельних металів. У нас їх достатньо. Тому, інвестуючи в Україну, можна прискорити розвиток зеленої енергетики і в інших країнах.
Щороку ми генеруємо десятки мільйонів кубів деревини. При цьому забезпечуємо відновлення лісів. Інвестиції у виробництво екологічних товарів з дерева та целюлози в Україні – це спосіб зменшити використання світом нафтопродуктів, пластику. І це частина спільного захисту нашої природи.
Переробка в Україні
Усьому світу потрібні добрива для виробництва продуктів харчування. Навіщо їх купувати чи робити з російського газу? Можна побудувати потужності для виробництва десятків мільйонів тонн чистого, «зеленого», й дешевого аміаку в Україні. Можна заробляти на цьому й допомагати цим не тільки продовольчій безпеці, а й миру – миру на нашій планеті.
І тому ми пропонуємо всім компаніям і бізнесу світу приходити до нас в Україну – починати бізнес у нас, локалізувати своє виробництво у нас, працювати з Україною, щоб мати доступ до величезних ринків Євросоюзу, Британії, Канади та інших націй, з якими ми дружні.
Ми віддаємо пріоритет розвитку нашої переробної промисловості – різних її напрямів. Маємо спеціальну програму її розвитку. І ми пропонуємо всім інвесторам світу долучитися до її реалізації.
IT і дрони
Погляньте на можливості нашого IT-сектора й такі галузі, як виробництво дронів. Для того, хто інвестує, це економіка. А для того, хто потім використовує дрони – залежно від їхнього класу, – це безпека, комфорт або робота.
Український цифровий потенціал вистояв, він дуже міцний. Наша цифровізація має потужний соціальний аспект – це технології, які реально працюють заради добробуту, заради захисту людей. У наших людей є цифрові документи, доступ до державних цифровізованих послуг, високий рівень цифровізації бізнесу.
IT-компанії в Україні – це вигідно. А їхній бізнес водночас – це і благо для мільйонів, і елемент захисту миру, якщо брати контекст кібербезпеки та російських кіберударів.
Рендалл Лейн: Я нещодавно був у Львові. Люди там намагаються жити нормальним життям та вести бізнес, будувати плани на майбутнє. Вони кажуть не «якщо ми переможемо», а «коли ми переможемо». І за місяць ви здобули серйозні перемоги. Але що більше ви перемагаєте, то сильніша реакція Путіна. Він оголосив часткову мобілізацію та погрожує світу. Як ви вважаєте, він блефує?
Путін ніколи не каже правду. А те, що він каже, і те, що він робить, – різні речі. Питання не в тому, що він покличе 300 000 осіб. Призов цих 300 000 давно запланований, і вони просто чекали потрібного моменту. Прихована мобілізація в Росії триває вже давно. У Росії мобілізували літніх людей і зовсім дітей, щоб відправити їх сюди вмирати, щоб переламати перебіг війни. Путіну байдуже, скільки їх помре. Навіть я, людина країни, яка зазнала нападу і бореться за свободу, кажу: вони ж люди.
Я не думаю, що війна закінчиться, коли в Росії закінчаться люди. Я вважаю, вона має закінчитися раніше. Хтось повинен змінити спосіб мислення керівництва Росії.
Для нас війна закінчиться, коли відвоюємо всі території. Більшого нам не потрібно.
Як заможні люди та керівники компаній, які зібралися тут, можуть допомогти Україні в обороні та після перемоги?
Є кілька пріоритетів. Ми маємо план швидкого відновлення. І починати відновлення треба просто зараз. У нас бюджетний дефіцит $5 млрд і 7 млн біженців, які залишили країну. Вони мають повернутися та допомогти перезапустити економіку. І щоб вони могли це зробити, їм потрібні робочі місця, школи для їхніх дітей, і в цих школах мають бути сховища. Ми ніколи не думали, що наші школи мають стати сховищами.
Ми повинні відновити критичну інфраструктуру, а це вимагатиме грошей та технологій. Тут може допомогти бізнес – інвестувати в те, що потрібно зараз. Наприклад, в опалення перед зимовим сезоном, у зберігання сільськогосподарської продукції. Деокупувавши місто, ми бачимо, що там фізично немає опалення, немає жодної вцілілої школи, немає жодної дороги чи мосту, життєво важливої інфраструктури. Навіть ті, хто відновлюватиме там інфраструктуру, мають десь жити.
Інше, більш фундаментальне питання – бізнес як політична та фінансова сила. Україні потрібні засоби протиповітряної оборони, і бізнесмени можуть чинити тиск на свої уряди. У світі є небагато країн, які можуть поставити такі системи: США, Ізраїль, Німеччина, Франція, Італія. ППО потрібні, щоб люди могли повернутися і почати відбудовувати країну. Партнери вже дещо роблять, але бізнес своєю політичною та фінансовою участю може прискорити цей процес.
До війни Україна була відома як країна з низьким рівнем економічної свободи та високим рівнем корупції. Як ви плануєте використати нинішню ситуацію, щоб зробити Україну економічно вільною країною, в яку захочуть інвестувати не лише з моральних, а й з фінансових міркувань?
Цілком згоден, у нашій економічній історії були темні сторінки, які стосувалися митниці, податкової служби та інших державних органів. Я сьогодні вже згадував ІТ та диджиталізацію. Ми багато що змінили, оцифровуючи державні послуги. Сьогодні Україна – лідер Європи за рівнем та асортиментом електронних державних послуг. Це означає, що вони надаються без посередників у вигляді чиновників, а отже, без корупційних ризиків.
Ми створили систему боротьби з корупцією та ухвалили всі потрібні для цього закони. Ми маємо працюючі антикорупційні органи. Ще треба провести судову реформу, але ми працюємо над тим, щоб звільнити бізнес від будь-якого тиску.
Війна змінила пріоритети. В Україні різко знизився рівень злочинності, дуже змінилися люди. Війна змусила багатьох людей зі злочинним минулим виїхати з країни, і наші органи правопорядку мають змогу не допустити їхнього повернення.
Так, багато наших героїв загинули, такою є ціна війни. Але війна має різні сторони, які приносять різні результати. Наша країна готова до відкритого діалогу з бізнесом про інвестиції, цифрові послуги та потепління інвестиційного клімату.
Як державний лідер як ви підтримуєте єдність у країні?
Від самого початку ми не мали іншого вибору, це наша батьківщина. Якби країна була розʼєднана, Росія легко її завоювала б. Ми любимо свою країну. Ми провели масштабну інформаційну кампанію щодо обʼєднання людей. Єдність громадян, уряду, військових – це було дуже важливо. Ми ніколи не переймалися цим за весь час незалежності. І це всі розуміють. Тепер ми діємо як єдиний кулак.
Так, це виклик, бо всі відчувають втому від війни. Нам важливо знати, що не втомилися Європа, США, Велика Британія. Це надзавдання – як підтримувати єдність усередині країни та серед союзників. Ми боремося не лише за цінності нашої країни, а й за цінності всього світу. Якщо ми програємо, а Росія виграє, то програє вся Європа, і не лише вона. Весь світ стане свідком спалахів насильства. І тому агресор має бути покараний. Я впевнений, що ми це зробимо.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.