Біля турецького узбережжя Чорного моря утворилася пробка з 19 нафтових танкерів, які стали на якір на рейдах проток Босфор і Дарданелли після введення стелі цін на російську нафту. Про це пише Financial Times, посилаючись на дані брокерів з морських перевезень, торговців нафтою та служб супутникового стеження.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- Перший танкер прибув 29 листопада і чекає уже шість днів, повідомив один із брокерів з морських перевезень.
- Стеля цін, яку запровадили з 5 грудня, забороняє танкерам, що завантажують російську нафту, страхувати товар, який перевозиться на Заході, якщо вартість нафти вища за встановлену граничну ціну в $60. Після введення обмежень влада Туреччини вимагає надати докази, що нафта застрахована.
- За даними TankerTrackers.com, більшість нафти, що перебуває на суднах біля берегів Туреччини, має казахстанське походження. Нафта з Казахстану надходить до Росії трубопроводом і не потрапляє під західні санкції.
- Дані Marinetraffic свідчать, що більшість танкерів, які застрягли в пробці в Босфорській протоці, турецькі.
Контекст
ЄС установив граничну ціну на російську нафту на рівні $60 за барель. Це стосується нафти, яку транспортують морем. Рішення набуло чинності 5 грудня. Також рішення про граничну ціну ухвалили G7 і Австралія.
Ціну переглядатимуть кожні два місяці, щоб реагувати на ринкову ситуацію. Під час перегляду ціну встановлюватимуть на 5% нижчою за середньоринкову ціну на російську нафту і нафтопродукти, розраховану на основі даних Міжнародного енергетичного агентства.
Обмеження ціни на російську нафту дасть змогу встановити ліміт на коливання ціни на підставі надзвичайних ринкових умов і різко зменшить доходи РФ від торгівлі нафтою після того, як вона розпочала війну проти України, вважають у Брюсселі. Таке обмеження ціни також покликане стабілізувати глобальні енергетичні ціни та помʼякшити негативні наслідки для постачання енергії у треті країни.
Президент України Володимир Зеленський вважає виправданим обмеження цін на російську нафту на рівні $30 за барель.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.