В Україні спостерігається відновлення будівництва в усіх областях, віддалених від бойових дій. Цифри у цінниках зросли навіть у валюті порівняно з довоєнним рівнем, свідчать дані дослідження компанії ЛУН.
Ключові факти
- Київ і передмістя – тільки на початку свого відновлення, хоча і демонструють позитивну динаміку, зазначають аналітики. У Києві відновили роботу на 43 будівельних майданчиках, що становить 23% від довоєнного рівня.
- У Київській області 45 житлових комплексів продовжують будівництво, і це 25% від загальної кількості. Забудовники підвищили середню ціну за квадратний метр у столиці на 4,4%, до $1410 за кв. м, в області – на 12,2%, до $765 за кв. м.
- Внутрішня міграція вимушених переселенців у західні області та віддаленість від зон бойових дій сформували оптимістичне підґрунтя для відновлення ринку. В цих областях спостерігається найбільший відсоток продовження робіт на будівельних майданчиках. Волинська область – 92% відновили будівництво, Рівненська – 92%, Івано-Франківська – 89%, Закарпатська – 88%, Тернопільська – 85%, Львівська – 81%, Хмельницька – 77%, Чернівецька – 62%. Цифри у цінниках у західних регіонах зросли від 6,7% у Чернівецькій області до 15,5% у Хмельницькому регіоні, що є найвищим показником по країні.
- Відновлення центральних областей прямо пов’язано з віддаленістю від фронту. Черкаська область відновила будівництво 92% новобудов, Вінницька – 85%, Полтавська – 76%, Дніпропетровська – 41%. Щодо Кіровоградської області немає інформації про відновлення будівництв, але є перший забудовник, що відкрив продажі на своєму об’єкті. Ціни за метр зросли від 4% у Полтавській області до 12,4% у Вінницькій.
- У південних областях найбільш позитивна ситуація на Одещині. На сьогодні там відновлено 56% будівництв. З регіонів, наближених до бойових дій, Одеса демонструє найбільшу стійкість і одна з перших у країні продовжила будівництво. Середня ціна метра в Одесі зросла на 2,5% від довоєнного. Запорізький регіон відновив роботу на двох майданчиках, що становить 11% від усіх новобудов.
- Північні області, що були у безпосередній близькості від бойових дій або навіть взяли на себе удар війни, також демонструють відновлення будівництва. Житомирська область – 41% новобудов поновили роботу, Чернігівська – 17%, Сумська – 11%, а це перші два будівельних майданчики.
- Найскладніша ситуація – на сході. Наразі є перший забудовник у Харкові, який продовжив будівництво житлового комплексу, і ще на 12 об’єктах забудовники відкрили можливість придбати квартиру в новобудові.
Контекст
Сума збитків через руйнування житлового фонду за минулий тиждень зросла ще на $5,5 млрд. На 25 травня загальна сума збитків житлового фонду становить $39,3 млрд, свідчить аналіз проєкту «Росія заплатить».
Найбільше від руйнування житлового фонду постраждали Маріуполь, Харків, Чернігів, Сєвєродонецьк і Лисичанськ. Загалом через війну пошкоджено, зруйновано чи втрачено понад 44 млн кв. м житла українців.
Україні потрібно побудувати декілька десятків тисяч квартир. Перші квартири переселенці мають отримати через три-чотири місяці, заявляв в інтервʼю Forbes заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.