Категорія
Новини
Дата

ЄС схвалив шостий пакет санкцій з частковим нафтовим ембарго. Заборона охопить понад дві третини імпорту

Лідери ЄС домовилися на саміті в Брюсселі про часткове ембарго на постачання російської нафти, повідомив голова Європейської ради Шарль Мішель у Twitter. Під санкції потраплять понад дві третини імпорту нафти з РФ.

Ключові факти

 • Ембарго ЄС «негайно охопить понад дві третини імпорту нафти з Росії». Заборона поки що не стосується постачання нафти трубопроводами, уточнив він. 
 • Пакет також передбачає заборону страхування, повʼязаного з доставкою нафти до третіх країн.
 • Це фактично скоротить близько 90% імпорту нафти з Росії в ЄС до кінця року, зазначила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
 • Лідери країн ЄС також домовилися відключити найбільший російський банк – Сбербанк – від системи SWIFT. 
 • Також ЄС вирішив заборонити мовлення на території країн блоку трьох російських державних телеканалів.

Ключова цитата

«Я рада, що лідери в принципі домовилися про шостий пакет санкцій. Це важливий крок уперед… Ми домовилися про те, щоб якнайшвидше покінчити із залежністю від російського газу, нафти та вугілля», – написала Урсула фон дер Ляен.

Як вплине часткове нафтове ембарго на РФ

 • Припинення поставок нафти через північну гілку нафтопроводу «Дружба» до Польщі та Німеччини призведе до скорочення на $12 млрд, підрахував Bloomberg. Ще $10 млрд Росія втратить від заборони на морський експорт нафти. РФ й надалі зароблятиме близько $6 млрд на експорті до Угорщини, Словаччини та Чехії через південну гілку «Дружби».
 • РФ постачала близько 720 000 барелів сирої нафти на день на європейські НПЗ своїм магістральним трубопроводом у 2021 році. Ще 1,57 млн барелів на день вирушали до ЄС із балтійських, чорноморських та арктичних портів, пише Bloomberg.
 • РФ має дуже затратний морський експорт нафти в Азію й дуже чутлива до будь-яких проблем з трубопровідним експортом, вважає Андрій Нестерук, глава департаменту стратегії лондонського Фінтех стартапу Finteum. 
 • «Додаткове зниження експорту змусить зменшувати видобуток на цілком нормальних свердловинах, що для російських свердловин величезна проблема», – зазначає він. 
 • За словами Нестерука, найважливіша південна гілка «Дружби» йде через Україну, тому Росія матиме дуже неприємну для неї залежність від України.
 • «Росія теоретично зможе перенаправити нафту в інші регіони, але ціною найдорожчої у світі логістики й не відразу. ЄС же отримає значно менше подорожчання логістики. При цьому залежність Росії від України щодо нафтопроводу різко зростає», – зазначив Нестерук.

Контекст

Єврокомісія розробила оновлений проєкт шостого пакету санкцій у відповідь на війну в Україні. Запровадження санкцій ЄС потребувало схвалення всіх його 27 країн-членів. Проте, уряд премʼєр-міністра Угорщини Віктора Орбана блокував його, посилаючись на велику залежність від російської нафти.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявляв, що для відмови від нафти з Росії країні потрібно €700–750 млн. Потім він сказав, що відмова від російської нафти коштуватиме вже €15–18 млрд і відбуватиметься впродовж пʼяти років. 

За словами Орбана, Угорщина підтримає ембарго, якщо з-під його дії будуть виключені трубопроводи і якщо Будапешт матиме гарантію на отримання цієї нафти навіть у разі «нещасного випадку» на трубопроводі, який проходить через Україну.

Напередодні стало відомо, що ЄС прибрав із шостого пакета санкцій заборону імпорту нафти трубопроводами. Виключити з ембарго постачання нафти трубопроводом «Дружба» було запропоновано, щоб дати Угорщині, Чехії, Словаччині та іншим країнам, які не мають виходу до моря, адаптуватися до заборони.

Матеріали по темі