Категорія
Новини
Дата

Група Світового банку випередила МВФ у ранкінгу кредиторів України

1 хв читання

За 2024 рік борг України перед групою Світового банку збільшився на 65%, до $22,6 млрд, свідчать дані Міністерства фінансів України. Таким чином, ця група стала другим за розміром зовнішнім кредитором.

Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50%.

Ключові факти

  • У 2024 році сукупнийдержавний борг України збільшився на 26,5% до 6981 млрд грн, що еквівалентно 92% ВВП. Прямий державний борг становить 6692 млрд грн (або 95,9% від загального боргу), гарантований державою борг – 289 млрд грн. 
  • Частка групи Світового банку у загальному обсязі державного боргу сягнула 14%. Зокрема, її роль серед зовнішніх кредиторів становить вже 19%.
  • Причиною стрімкого зростання боргу України перед Світовим банком є спрямування багатьма міжнародними партнерами фінансування України через фонди цієї інституції.
  • Сумарна заборгованість перед Міжнародним валютним фондом (МВФ) за рік зросла на 15%, до $18,9 млрд. Проте частина цього боргу в обсязі $4,2 млрд практично не підлягає погашенню. Питома вага МВФ у загальній заборгованості України становить 11%, у зовнішньому державному боргу – 16%.
  • Найбільшим зовнішнім кредитором України залишається Європейський союз, заборгованість перед яким за 2024 рік зросла на 34%, до $44 млрд (без урахування європейських банків розвитку). Частка ЄС у державному борзі України становить 27%, зокрема у зовнішньому державному борзі – 37%.
  • Третина державного боргу номінована у євро, у доларі – 26,8%, у гривні – 25,3%, у СПЗ – 11,4%. 
інфографіка Анастасія Решетнік

Анастасія Решетнік, Forbes Ukraine Фото інфографіка Анастасія Решетнік

Контекст

У 2024 році Україна отримала $5,3 млрд в межах чотирирічної програми Механізму розширеного фінансування Extended Fund Facility (EFF) з МВФ. Загальний обсяг програми до 2027 року – $15,6 млрд, з яких $9,8 млрд Україна вже отримала.

Україна отримала кредит у розмірі $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку. Це стало можливим завдяки гранту США у розмірі $1,6 млрд та коштів від інших партнерів з розвитку. Програма має підтримати ключові державні послуги, що охоплюють понад 13 млн українців.

У серпні уряд домовився із іноземними кредиторами про реструктуризацію зовнішнього комерційного боргу (єврооблігацій). Підсумкова угода забезпечила моментальне списання 25% основної суми боргу, що становить $5,85 млрд. Ще 12% ($2,8 млрд) будуть списані умовно – цей борг може повернутись у 2029-му, якщо обсяг ВВП України в іноземній валюті у 2028 році перевищить прогноз МВФ принаймні на 3 відсоткових пункти.

Матеріали по темі

Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та головними новинами від Forbes Ukraine

Дякуємо за підписку

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Другий випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні