Категорія
Новини
Дата

Індекс очікувань ділової активності в серпні зріс. Бізнес пом’якшив стримані оцінки результатів своєї діяльності

Бізнес у серпні вдруге поспіль мав стримані очікування щодо результатів діяльності своїх підприємств у найближчій перспективі, проте дещо пом’якшив власні оцінки порівняно з липнем. Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує щомісяця. У серпні ІОДА підвищився до 49,3 порівняно з 48,8 у липні, наблизившись до нейтрального рівня (50 пунктів). 

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Ключові факти

  • Негативно впливають на очікування респондентів низка факторів: збереження безпекових ризиків, обмеження логістики та скорочення обсягу експорту, руйнування інфраструктурних об’єктів, підвищення цін на пальне та повільне відновлення ринку праці. 
  • Підприємства промисловості другий місяць поспіль стримано оцінили свої економічні результати, зважаючи на порушення логістики, скорочення експортних можливостей та здорожчання пального: секторальний індекс у серпні становив 48,8 порівняно з 48,2 у липні. 
  • Респонденти очікують зростання запасів сировини та матеріалів, обсягів нових замовлень та виготовленої продукції, залишків готової продукції, натомість спрогнозували зменшення обсягів нових експортних замовлень і погіршили свої оцінки щодо обсягів незавершеного виробництва. 
  • Підприємства будівництва четвертий місяць поспіль зберегли позитивні оцінки результатів своєї діяльності завдяки налагодженню виробництва будматеріалів, бюджетному фінансуванню на будівництво та відновлення житла/інфраструктури, а також сезонному фактору: секторальний індекс у серпні становив 51,0 (у липні – 51,6). 
  • Будівельники очікують зростання обсягів будівництва, нових замовлень, а також закупівлі сировини та матеріалів. 
  • Підприємства торгівлі упродовж пів року позитивно оцінюють результати своєї діяльності завдяки сталому внутрішньому попиту в умовах стабільного функціонування енергосистеми, поліпшенню інфляційних і курсових очікувань: секторальний індекс у серпні становив 52,5 порівняно з 51,6 у липні. 
  • Респонденти й надалі очікують зростання обсягів товарообороту і закупівлі товарів для продажу, зберегли прогнози щодо зростання вартості товарів, закуплених для продажу, на тлі послаблення оцінок щодо зростання закупівельних цін, значно поліпшили оцінки запасів/залишків товарів для продажу, а також продовжили очікувати на зниження торговельної маржі. 
  • Підприємства сфери послуг четвертий місяць поспіль зберегли найстриманіші оцінки своєї ділової активності серед інших секторів економіки, зважаючи на подальше блокування «зернового коридору», низьку платоспроможність населення та слабкий попит: секторальний індекс залишився на рівні липня – 47,3. 
  • Респонденти зберегли негативні очікування щодо обсягу наданих послуг та обсягу нових замовлень на послуги, натомість передбачили незначне зростання обсягів послуг у процесі виконання. Попри пом’якшення прогнозів частиною респондентів, збереглися очікування щодо зростання закупівельних цін, а також цін/тарифів на власну продукцію/послуги. 
  • Оцінки щодо зайнятості стримані. Як і в липні, збільшення кількості персоналу очікують лише підприємства торгівлі, водночас керівники підприємств будівництва не очікують змін. Натомість респонденти промисловості та сфери послуг посилили песимістичні очікування щодо загальної чисельності працівників. 

Про дослідження

Щомісячне опитування підприємств проводилося з 3 по 23 серпня 2023 року. В опитуванні взяло участь 494 підприємства. Серед опитаних підприємств 43,5% – компанії промисловості, 29,4% – сфери послуг, 21,9% – торгівлі, 5,3% – будівництва; 32,2% респондентів – великі підприємства, 29,8% – середні, 38,1% – малі.

31,2% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 7,7% – лише експортні операції, 17,4% – лише імпортні операції, 43,7% не здійснюють зовнішні економічні операції. Результати опитувань відображають лише думку респондентів – керівників підприємств, а не оцінки НБУ.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні