Інфляція в єврозоні підскочила до нового історичного максимуму, економіка блоку втратила імпульс, посиливши побоювання, що рецесія тепер майже неминуча. Споживчі ціни у жовтні підскочили до 10,7% проти минулого року, пише Bloomberg.
Ключові факти
- Обсяг виробництва у третьому кварталі тим часом знизився до 0,2%, порівнюючи з попередніми трьома місяцями, – більше, ніж передбачали аналітики. З огляду на те, що енергетична криза продовжує бити по підприємствах та домогосподарствах, очікується, що взимку зростання зміниться падінням. Курс євро знизився на 0,3% – до 0,9937 долара.
- Минулого тижня були хороші новини з Німеччини, провідної економіки регіону, яка кинула виклик прогнозам скорочення, зафіксувавши зростання ВВП. Різке уповільнення зростання в третьому кварталі вже було очевидним в Іспанії та Франції, оскільки бум в індустрії туризму та відпочинку, який спостерігався після пандемії, вже згас.
- В агентстві зазначають, що дані щодо інфляції не надто обнадійливі, у той час як основний показник, як і раніше, визначався цінами на енергію та харчові продукти, базовий показник, що охоплює ці два елементи, також досяг рекордного рівня.
- Перспективи залишаються надзвичайно невизначеними. Мʼяка погода й вищі, ніж очікувалося, запаси природного газу привели до значного зниження деяких гуртових цін на енергоносії, але траєкторія майбутніх поставок та війна Росії в Україні, як і раніше, створюють ризики.
- Визнаючи, що рецесія в зоні євро «стає дедалі більш імовірною», голова центрального банку Нідерландів Клаас Кнот заявив у неділю, що виступає за підвищення ставки на 50 або 75 базисних пунктів на завершальній нараді з питань політики цього року в грудні.
- Але інші офіційні особи висловлюють стурбованість щодо спаду, деякі застерігають від надто швидкого підвищення ставок. Те, як розвиватимуться ці дебати, може визначити масштаби економічного спаду, з яким стикнувся регіон.
Контекст
Споживча інфляція в єврозоні у вересні була трохи нижчою, ніж передбачалося раніше, але вона досі на рекордно високому рівні – 9,9%, вказуючи на очікування подальшого підвищення відсоткових ставок до кінця року.
Статистичне управління Європейського Союзу Eurostat повідомило, що споживчі ціни в 19 країнах, що використовують євро, зросли на 1,2% у місячному вирахуванні, збільшившись на 9,9% у річному обчисленні. Тож попередня оцінка в 10% у річному обчисленні була переглянута в бік зниження.
Минулого тижня керівна рада Європейського центрального банку ухвалила рішення підняти три ключові відсоткові ставки на 75 базисних пунктів з 2 листопада. Це вже третє поспіль підвищення ставок, ідеться в повідомленні ЄЦБ. Ставки зросли до найвищого рівня з 2009 року (1,5%).
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.