Ілюстрація Shutterstock/Getty Images/Анна Наконечна
Категорія
Новини
Дата

Нобелівський тиждень 2021 року. Чому відкриття лауреатів такі важливі

Ілюстрація Shutterstock/Getty Images/Анна Наконечна

Нобелівський тиждень завершився нагородами для 13 науковців. Вони придумали нові знеболювальні препарати, способи підвищувати ефективність хімічних виробництв, побудували точні моделі зміни клімату, змінили ставлення до оплати праці і багато іншого

У Forbes Ukraine також є twitter. Якщо вам зручно читати нас там — підписуйтесь за цим посиланням.

Розмір кожної премії цього року був 10 млн шведських крон, або трохи більше $1 млн. У деяких галузях нагороджували кількох учених, і вони поділили нагороду. Церемонія нагородження відбудеться 10 грудня, в день смерті винахідника Альфреда Нобеля. Через пандемію коронавірусу вона відбудеться онлайн. Хто отримає престижні наукові нагороди?

Медицина і фізіологія

Лауреати: Девід Джуліус (65, США) і Ардем Патапутіан (53, США).

За що нагородили: за відкриття рецепторів, які визначають температурну і тактильну чутливість.

Нобелівський тиждень 2021 року. Чому відкриття лауреатів такі важливі /Фото 1

Девід Джуліус і Ардем Патапутіан. Ілюстрація Ill. Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach/Shutterstock/Анна Наконечна

До опису Патапутіана і Джуліуса рецепторів температури і дотику науці не було відомо, як температура і механічні подразники перетворюються на електричні імпульси в нервовій системі. Поки що медицина знеболює нас грубими методами: наприклад, опіоїдами. Вони просто заглушають біль, але не відключають його. Відкриття нобелівських лауреатів може створити знеболювальні, які зможуть відключати біль.

Матеріали по темі

Фізика

Лауреати: Сюкуро Манабе (90, Японія), Клаус Хассельман (90, Німеччина), Джоржіо Парізі (73, Італія).

За що нагородили: за внесок у дослідження хаотичних і випадкових явищ – насамперед зміни клімату Землі.

Нобелівський тиждень 2021 року. Чому відкриття лауреатів такі важливі /Фото 2

Зліва направо: Сюкуро Манабе, Клаус Хассельман, Джорджіо Парізі. Ілюстрація Ill. Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach/Shutterstock/Анна Наконечна

Манабе і Хассельману присудили одну половину нобелівки за фізичне моделювання клімату Землі, а «четвертинка» премії пішла Парізі – за відкриття взаємодії між безладом і коливаннями у фізичних системах.

Парізі знайшов закономірності в структурно слабковпорядкованих системах. Його відкриття можна використовувати, не тільки оцінюючи клімат, а й у біології, нейронних мережах, математиці.

Манабе першим висловив думку, що зростання концентрації парникових газів, включно з вуглекислим, може призвести до глобального потепління і описав спрощену модель клімату Землі.

Хассельману присудили премію за розрахунки, які дозволили зрозуміти, якими причинами викликані коливання температури на планеті.

Матеріали по темі

Хімія

Лауреати: Бенджамін Ліст (53, Німеччина) і Девід Макміллан (53, США).

За що нагородили: за екологічний та дешевий інструмент для побудови молекул.

Нобелівський тиждень 2021 року. Чому відкриття лауреатів такі важливі /Фото 3

Бенджамін Ліст і Девід Макміллан. Ілюстрація Ill. Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach/Shutterstock/Анна Наконечна

Вчені придумали екологічний і дешевий інструмент для побудови молекул – маленькі органічні молекули, які прискорюють процеси. За допомогою органічних каталізаторів можна управляти безліччю хімічних реакцій і конструювати що завгодно – від нових фармацевтичних препаратів до молекул, які «ловлять» світло для сонячних батарей.

Матеріали по темі

Література

Лауреат: Абдулразак Гурна (72, Великобританія).

За що нагородили: за безкомпромісне і жалісливе занурення в наслідки колоніалізму і долю біженців.

Нобелівський тиждень 2021 року. Чому відкриття лауреатів такі важливі /Фото 4

Абдулразак Гурна. Ілюстрація Ill. Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach/Shutterstock/Анна Наконечна

Абдулразак Гурна – несподіваний лауреат Нобелівської премії для критиків. Британський письменник індійського походження Салман Рушді, роботи якого вивчав Гурна як вчений, набагато популярніші за лауреата. Ключові теми Гурни – колоніалізм, міжетнічні африканські конфлікти, міграція (як внутрішньоафриканська, так і африкансько-європейська). У своїх романах Гурна показує, як колоніальні практики європейців принесли мешканцям Східної Африки більше шкоди, ніж будь-які місцеві конфлікти.

Матеріали по темі

Премія миру

Лауреати: Марія Ресса (58 років, Філіппіни), Дмитро Муратов (59 років, Росія).

За що нагородили: за боротьбу за свободу слова на Філіппінах і в Росії.

Нобелівський тиждень 2021 року. Чому відкриття лауреатів такі важливі /Фото 5

Марія Ресса і Дмитро Муратов. Ілюстрація Ill. Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach/Shutterstock/Анна Наконечна

Всесвітній індекс свободи преси, який складає організація «Репортери без кордонів», показує: робота журналістів ускладнена в 73 з 180 країн, врахованих у рейтингу, і обмежена ще в 59. Україна посідає в рейтингу 97-ме місце. Нобелівський комітет називає Рессо і Муратова журналістами, котрі відстоюють ідеал професії у світі, в якому демократія і свобода преси стикаються з дедалі більш несприятливими умовами.

Матеріали по темі

Економіка

Лауреати: Девід Кард (65, Канада), Джошуа Ангріст (61, США), Гвідо Імбенс (58, Нідерланди).

За що нагородили: за новий погляд на ринок праці.

Нобелівський тиждень 2021 року. Чому відкриття лауреатів такі важливі /Фото 6

Зліва направо: Девід Кард, Джошуа Ангріст, Гвідо Імбенс. Ілюстрація Ill. Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach/Shutterstock/Анна Наконечна

Лауреати цього року сформулювали нове розуміння ринку праці і показали, які висновки про причину і наслідок можна зробити з природних експериментів. Їх підхід зробив революцію в емпіричних дослідженнях.

Використовуючи природні експерименти, Кард проаналізував вплив мінімальної заробітної плати, імміграції та освіти на ринок праці в США. Результати показали, що підвищення мінімальної заробітної плати не обов'язково призводить до скорочення кількості робочих місць.

Результати досліджень Карда, отримані за допомогою природних експериментів, було важко інтерпретувати. Цю проблему вирішили Ангріст і Імбенс, придумавши метод інструментальних змінних. Вчені навчилися «витягати» правильні висновки з не зовсім коректного дослідження або коли дослідник не може контролювати вибірку. Більшість польових досліджень якраз такі.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні