Нобелівський тиждень завершився нагородами для 13 науковців. Вони придумали нові знеболювальні препарати, способи підвищувати ефективність хімічних виробництв, побудували точні моделі зміни клімату, змінили ставлення до оплати праці і багато іншого
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Розмір кожної премії цього року був 10 млн шведських крон, або трохи більше $1 млн. У деяких галузях нагороджували кількох учених, і вони поділили нагороду. Церемонія нагородження відбудеться 10 грудня, в день смерті винахідника Альфреда Нобеля. Через пандемію коронавірусу вона відбудеться онлайн. Хто отримає престижні наукові нагороди?
Медицина і фізіологія
Лауреати: Девід Джуліус (65, США) і Ардем Патапутіан (53, США).
- Категорія
- Рейтинги
- Дата
За що нагородили: за відкриття рецепторів, які визначають температурну і тактильну чутливість.
До опису Патапутіана і Джуліуса рецепторів температури і дотику науці не було відомо, як температура і механічні подразники перетворюються на електричні імпульси в нервовій системі. Поки що медицина знеболює нас грубими методами: наприклад, опіоїдами. Вони просто заглушають біль, але не відключають його. Відкриття нобелівських лауреатів може створити знеболювальні, які зможуть відключати біль.
Фізика
Лауреати: Сюкуро Манабе (90, Японія), Клаус Хассельман (90, Німеччина), Джоржіо Парізі (73, Італія).
За що нагородили: за внесок у дослідження хаотичних і випадкових явищ – насамперед зміни клімату Землі.
Манабе і Хассельману присудили одну половину нобелівки за фізичне моделювання клімату Землі, а «четвертинка» премії пішла Парізі – за відкриття взаємодії між безладом і коливаннями у фізичних системах.
Парізі знайшов закономірності в структурно слабковпорядкованих системах. Його відкриття можна використовувати, не тільки оцінюючи клімат, а й у біології, нейронних мережах, математиці.
Манабе першим висловив думку, що зростання концентрації парникових газів, включно з вуглекислим, може призвести до глобального потепління і описав спрощену модель клімату Землі.
Хассельману присудили премію за розрахунки, які дозволили зрозуміти, якими причинами викликані коливання температури на планеті.
Хімія
Лауреати: Бенджамін Ліст (53, Німеччина) і Девід Макміллан (53, США).
За що нагородили: за екологічний та дешевий інструмент для побудови молекул.
Вчені придумали екологічний і дешевий інструмент для побудови молекул – маленькі органічні молекули, які прискорюють процеси. За допомогою органічних каталізаторів можна управляти безліччю хімічних реакцій і конструювати що завгодно – від нових фармацевтичних препаратів до молекул, які «ловлять» світло для сонячних батарей.
Література
Лауреат: Абдулразак Гурна (72, Великобританія).
За що нагородили: за безкомпромісне і жалісливе занурення в наслідки колоніалізму і долю біженців.
Абдулразак Гурна – несподіваний лауреат Нобелівської премії для критиків. Британський письменник індійського походження Салман Рушді, роботи якого вивчав Гурна як вчений, набагато популярніші за лауреата. Ключові теми Гурни – колоніалізм, міжетнічні африканські конфлікти, міграція (як внутрішньоафриканська, так і африкансько-європейська). У своїх романах Гурна показує, як колоніальні практики європейців принесли мешканцям Східної Африки більше шкоди, ніж будь-які місцеві конфлікти.
Премія миру
Лауреати: Марія Ресса (58 років, Філіппіни), Дмитро Муратов (59 років, Росія).
За що нагородили: за боротьбу за свободу слова на Філіппінах і в Росії.
Всесвітній індекс свободи преси, який складає організація «Репортери без кордонів», показує: робота журналістів ускладнена в 73 з 180 країн, врахованих у рейтингу, і обмежена ще в 59. Україна посідає в рейтингу 97-ме місце. Нобелівський комітет називає Рессо і Муратова журналістами, котрі відстоюють ідеал професії у світі, в якому демократія і свобода преси стикаються з дедалі більш несприятливими умовами.
Економіка
Лауреати: Девід Кард (65, Канада), Джошуа Ангріст (61, США), Гвідо Імбенс (58, Нідерланди).
За що нагородили: за новий погляд на ринок праці.
Лауреати цього року сформулювали нове розуміння ринку праці і показали, які висновки про причину і наслідок можна зробити з природних експериментів. Їх підхід зробив революцію в емпіричних дослідженнях.
Використовуючи природні експерименти, Кард проаналізував вплив мінімальної заробітної плати, імміграції та освіти на ринок праці в США. Результати показали, що підвищення мінімальної заробітної плати не обов'язково призводить до скорочення кількості робочих місць.
Результати досліджень Карда, отримані за допомогою природних експериментів, було важко інтерпретувати. Цю проблему вирішили Ангріст і Імбенс, придумавши метод інструментальних змінних. Вчені навчилися «витягати» правильні висновки з не зовсім коректного дослідження або коли дослідник не може контролювати вибірку. Більшість польових досліджень якраз такі.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.