Категорія
Новини
Дата

Бізнес менше боїться блекаутів, третина підприємств готові інвестувати. Опитування ІЕД

2 хв читання

Індекс відновлення ділової активності в березні відштовхнувся від найнижчого значення за останні два роки – у лютому він становив нуль і зріс одразу до 0,12, свідчать результати опитування Інституту економічних досліджень (ІЕД). Брак кадрів через мобілізацію та міграцію є головною проблемою бізнесу під час війни.

Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50%.

Ключові факти

  • За даними ІЕД, частка позитивних оцінок бізнесу, що «сьогодні краще, ніж було рік тому», перевищує частку негативних оцінок, як мінімум на 12%. Позитивна тенденція зафіксована для підприємств усіх розмірів – великих, середніх, малих і навіть мікро-, які почуваються найгірше з усіх.
Бізнес менше боїться блекаутів, третина підприємств готові інвестувати. Опитування ІЕД /Фото 1
  • У березні 82,6% бізнесів очікували, що через два роки вони залишаться на поточному рівні виробництва. Це найвища частка з червня 2024 року. При цьому частка тих, хто планує розширити діяльність, скоротилась із 15,4% до 14%, а тих, хто планує звузити виробництво, — з 5,1% до 3,4%.
  • «Показник у 3,4% підприємців, які планують скорочувати свою діяльність на тлі війни, свідчить про досить оптимістичну та стійку позицію бізнесу», – пояснює виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків.
  • Середній термін нових замовлень продовжив зменшуватися – вже до 5,5 місяця.
  • Брак робочої сили внаслідок призову або виїзду співробітників залишається головною перешкодою для ведення бізнесу у воєнний час. У березні на цю проблему зважали 65% підприємств після 64% в лютому. В березні проблема «небезпечно працювати» стала номером два (53%), а на третє місце опустилась проблема «зростання цін на сировину, матеріали та товари» (48%).
  • Проте бізнес уже не боїться відключень енергопостачання, раніше вони були серед основних побоювань бізнесу. За результатами березня ця перешкода опустилась на восьму сходинку, і про перебої з електроенергією повідомили лише 9% опитаних після 18% у лютому. Це мінімальний показник із вересня 2022 року, коли лише 4% бізнесу зазначили цю перешкоду серед трьох найбільших.
  • У березні лише 1% респондентів вважали поточний час дуже сприятливим для інвестицій в обладнання, а 42% – більш-менш сприятливим, 57% сказали, що зараз несприятливий час для інвестицій. Проте, згідно з нашими попередніми опитуваннями, в 2015-му, наприклад, інвестиції вважали неприйнятними 86% респондентів, у 2011-му – 72%. Це означає, що нині, під час війни, український бізнес настільки пристосувався, що готовий до інвестицій і купівлі обладнання, бо життя продовжується. 
  • В 2024 році інвестували 45% бізнесу, а в 2025 році інвестиції планують 35% опитаних.
Бізнес менше боїться блекаутів, третина підприємств готові інвестувати. Опитування ІЕД /Фото 2
  • Основними перешкодами для інвестицій названі економічна невизначеність (40%), недостатній прибуток (36%) та небезпека для персоналу або майна компанії (35%).

Про опитування

У щомісячному опитуванні New Monthly Enterprises Survey (#NRES) від ІЕД беруть участь близько 500 українських промислових підприємств, що розташовані у 21 із 27 регіонів України. Опитування проводиться на щомісячній основі з травня 2022 року. Під час 35-го щомісячного опитування ІЕД опитав 475 промислових підприємств.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Другий випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні