Олексій Любченко і Денис Шмигаль. Фото УНІАН / Ілюстрація Анна Наконечна
Категорія
Новини
Дата

Міністр економіки Любченко подав у відставку. Сварка зі Шмигалем, відсутність бачення – що ще серед можливих причин його звільнення

2 хв читання

Олексій Любченко і Денис Шмигаль. Фото УНІАН / Ілюстрація Анна Наконечна

Ще ввечері 1 листопада міністр економіки Олексій Любченко запевняв Forbes, що не збирається полишати уряд і що інформація про його можливе звільнення – чутки. Менше ніж за добу, вранці 2 листопада, Любченко підписав заяву про відставку за власним бажанням. З чим пов'язана ця зміна і до чого тут прем'єрміністр Денис Шмигаль

Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та головними новинами від Forbes Ukraine

Дякуємо за підписку

Глава фракції «Слуга народу» Давид Арахамія 1 листопада під час брифінгу у Верховній Раді оголосив про кадрові ротації в Кабінеті міністрів. Йшлося про зміну керівників чотирьох міністерств – оборони, екології, реінтеграції окупованих територій та стратегічних галузей промисловості. Відставку міністра економіки також обговорювали, але з додаванням «можливо». Фінальне рішення щодо звільнення Любченка депутати «Слуги народу» ухвалювали на зʼїзді фракції пізно ввечері 1 листопада.

Прессекретарка Любченка Анастасія Політіко сказала, що міністр подав у відставку за проханням премʼєрміністра Дениса Шмигаля, але деталей не надала.

Головна причина відставки Любченка – конфлікт із Шмигалем, каже на правах анонімності співрозмовник Forbes у партії «Слуга народу». «Це позиція прем’єрміністра. Шмигаль остерігався його як політичного опонента», – каже він. Депутат від фракції «Слуга народу» Галина Янченко стверджує, що Любченко мав великі політичні амбіції. «Незважаючи на те, що він мав досить високу посаду, були депутати, які бачили й перспективи для його подальшого карʼєрного зростання», – зазначає вона.

Під час з’їзду фракції пізно ввечері 1 листопада, за даними «Української правди», Арахамія сказав, що міністр економіки звільняється, оскільки «закрався», але деталей не розкрив. Не захотів розкривати конкретні недоліки в роботі міністерства економіки і перший заступник голови фракції «Слуга народу» Олександр Корнієнко, сказавши лише, що Любченко сам вирішив піти. «Олексій вирішив зосередитись на якійсь іншій діяльності, можливо, ми скоро зрозуміємо, на якій», – каже він.

Голова партії «Голос» Кіра Рудик серед можливих причин звільнення міністра економіки називає слабку кооперацію з місцевим бізнесом. «Міністерство економіки не запропонувало жодної програми з підтримки малого й середнього бізнесу, які першими страждають від сьогоднішніх викликів», – каже вона. За словами Рудик, Любченко також не мав плану щодо виходу країни з економічної кризи, яка зумовлена посиленням локдауну й нестачею енергетичних ресурсів.

Колега Рудик по фракції Ярослав Железняк каже, що міністра могли звільнити через його конфлікт з Офісом президента. Там цю інформацію заперечують. «У кейсі з паном Любченком некоректно казати про якесь незадоволення (його роботою) або про щось подібне», – каже радник Офісу президента Михайло Подоляк. За його словами, однією з причин могла стати недостатньо швидка реалізація реформ чи недостатнє стратегічне бачення.

Депутати Верховної Ради голосуватимуть за відставку Любченка 3 листопада, а за призначення нового міністра – 4 листопада. Профільний парламентський комітет з питань економічного розвитку не підтримав відставку Любченка, але й не критикував це рішення. «Ми спілкувалися з міністром з питань економічного розвитку, – каже голова комітету Дмитро Наталуха. – До його роботи немає жодних претензій».

На зміну Любченку, який пробув міністром лише пів року, з травня 2021-го, «Слуга народу» висуває заступника голови Офісу президента Юлію Свириденко. «На фракції ми підтримали її кандидатуру. Має достатньо досвіду, щоб впоратися з цією посадою», – каже Корнієнко. В ОП Свириденко відповідає за економічні питання та державні інвестиції. В 2019 році вона вже працювала в міністерстві економіки на посаді заступника міністра, а в 2020 році – першого заступника. До її обовʼязків входило формування та реалізація державної політики у сфері праці та зайнятості населення, а також у сфері промислової та цінової політики.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Перший випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні