Олексій Данілов, секретар Ради національної безпеки і оборони. /Олександр Чекменьов
Категорія
Компанії
Дата

«Нова гілка влади». Як працює РНБО, яке вводить санкції проти громадян України. Інтервʼю з Олексієм Даніловим

Олексій Данілов, секретар Ради національної безпеки і оборони. Фото Олександр Чекменьов

Олексій Данілов, 58, в політиці з 1990-х: він був мером Луганська, головою виборчого штабу Віктора Ющенка, депутатом від «Батьківщини». Сьогодні Данілов – секретар Ради національної безпеки і оборони, органу, який очолює Володимир Зеленський.

Що допомагає українському бізнесу відштовхнутися від дна? 22 березня на «Саміті експортерів» від Forbes топкомпанії поділяться інструментами та прогнозами з розвитку експорту. Спікери з «Метінвест», Kernel, Nemiroff, «Біосфери» та інших. Купуйте квитки за посиланням.

На початку 2021 року РНБО ввів санкції проти депутата «Опозиційна платформа – За життя» Тараса Козака, закривши його телеканали «112 Україна», NewsOne та Zik. У червні РНБО ввела повний пакет санкцій проти Дмитра Фірташа та Павла Фукса. Якщо Верховна Рада у другому читанні прийме проєкт закону Зеленського про деолігархізацію, саме РНБО вирішуватиме, хто з українських бізнесменів є «олігархом» і на кого накладати санкції.

Данілов розповів про взаємодію РНБО з президентом, деолігархізацію та зовнішню політику країни. Forbes публікує скорочену й відредаговану для зрозумілості версію інтервʼю.

Деякі рішення РНБО приймає на рівні з судами. Ви – нова гілка влади?

РНБО не приймає рішень в обхід Конституції. Десь з’явилася теза, що громадяни України можуть потрапляти під санкції РНБО, тільки якщо вони беруть участь у терористичній діяльності. Однак коли мова йде про національну безпеку, ми також маємо право впроваджувати санкції.

Санкції не дають нам можливості посадити людину або забрати її власність. Ми можемо лише обмежити користування її активами. Ми не підміняємо суди, але хотіли б, щоб вони й правоохоронна система рухалися швидше.

Президент Зеленський не користується РНБО для власних цілей. Усі питання, які ми розглядаємо, носять державний характер. Ми спостерігали, як можна зловживати владою, коли через «ручне» РНБО наприкінці 2018 року Порошенко хотів ввести загальнонаціональний військовий стан. Верховна Рада не пропустила те рішення. Ймовірно, тоді РНБО намагалася відстрочити президентські вибори, на яких Порошенко програв.

Ви плануєте ввести санкції проти Петра Порошенка?

Для нас імʼя не має значення, мають значення дії. Якщо Петро Олексійович скоював дії не на користь держави, то ми маємо з цим розібратися. Всім зрозуміло, що трубопровід Віктора Медведчука «Самара – Західний напрям», яким постачається дизпаливо, це корупційна оборудка; це приплив російських грошей в українську політику; це відродження кума Володимира Путіна й надання йому бізнесових преференцій. 

РНБО готує аналітичний матеріал для президента, ми не ведемо розслідування. Коли бачимо загрози національній безпеці, реагуємо й піднімаємо окремі відомства. Поки по відношенню до людини не прийнято рішення РНБО, жодного прізвища ви від нас не почуєте.

РНБО наклав повний пакет санкцій на бізнесменів Дмитра Фірташа та Павла Фукса. Що передбачають ці санкції?

Фірташ та Фукс не можуть продавати свої активи, користуватися рахунками в Україні. Однак ми не можемо закрити українське підприємство тільки тому, що воно належить Фірташу.

Мало хто знає, але пан Фірташ отримав одне з родовищ титанової галузі в грудні 2004 року, в розпал «помаранчевих» подій. Це була одна з домовленостей, про які суспільству не розповідали. Хто домовлявся? Мабуть, росіяни просили передати родовище Фірташу. Кого саме просили – ми розбираємося. Використання надр має бути публічним та отриманим у законний спосіб.

Фукс перебуває під санкціями нашої країни. Крапка. Якщо щось було в незаконний спосіб забране, чи то надра, чи то земля, якщо люди не сплачують податки за статки, то їх позбавлять цих речей. Не розумію, для чого він ходить по телеканалах і розповідає нісенітниці про відсутність зв’язків з Росією. Він хоче сказати, що там проти нього немає проваджень? У нас демократична країна – людина може казати, що хоче, але треба думати, що говориш. Усім би радив бути дуже обережними, коли говорять про мою дружину, про мою сім’ю.

Ви закриєте телеканал Фірташа «Інтер»?

Крім «Інтера» працює багато каналів, які не всім подобаються, але ніякої вибірковості немає. Головне, щоб були докази. Розберемося зі структурою власності «Інтера», тоді подивимося.

У лютому ви сказали, що в Україні 13 олігархів. Назвіть їхні імена.

Олігархічна система бере свій початок з 1998 року. Це люди, які користуються близькістю до керівництва держави, корумпованістю процесів. Вони накопичують капітал, заходять у політику та медіа. Це старі олігархи.

Після 2014 року в нас зʼявилися нові олігархи. Коли сім’я Януковича втекла, пограбувавши країну, вона забрала величезні статки, але всі їхні банки, «заводи й параходи» залишилися в Україні. У кого вони опинилися? Коли відбувся славнозвісний банкопад і вивели понад 100 банків, куди поділися кошти, застави по кредитах? «ProZorro.Продажі» – не інструмент абсолютної прозорості, його можна обійти. Так у нас зʼявилися нові олігархи, прізвища яких ще не всім відомі. Потенційно ті люди потраплять до реєстру олігархів; це буде публічна процедура; рішення будуть прийматися відкрито. Жодного прізвища ви від мене зараз не отримаєте.

Чи є гарантія, що санкції РНБО не будуть оскаржені у судах? Наприклад, зараз підсанкційні контрабандисти повертаються на митниці через суди.

Як людина, яка свого часу закінчила інститут МВС, скажу що це наша робота – знаходити можливості, шукати шпаринки, «ходити між краплями». Але це не означає, що ми щось порушуємо.

Є контрабандисти, на яких РНБО наклала санкції, це одне питання. А є звільнені митники, які роблять спроби повернутися через суди, це інша історія. Ті люди, на яких були накладені санкції, які займалися контрабандою, вони нікуди не поділися. Хтось пробує через інструменти впливу повернутися на митницю. Ми це бачимо. У Володимира Олександровича є план, щоб законним чином поставити крапку в цьому питанні.

Історія по митниках, щодо яких звернулося МВС, які нібито мають причетність до певних корупційних процесів: ми звернулися до керівника митниці, щоб зробили перевірку. Вони вважають, що це чемні люди. Чи будемо ми вважати так? Подивимося. Повірте, ніхто нічого не «порішає» й не домовиться.

Якщо закон про деолігархізацію не спрацює, у вас є план Б?

У Володимира Зеленського є не тільки план Б – у нього повний алфавіт. Якщо потрібно, то ми й до букви «Я» дійдемо. Однак без законів рухатися не зможемо: потрібні закони про лобізм та антитрастове законодавство, в яких буде прописано, під дію яких законів підпадатимуть олігархи. 

Президент веде боротьбу проти олігархів, щоб бути популярним?

Це не про політичні бали. Це питання до Верховної Ради, чому вони не займалися цими законами раніше. Люди зі статками роками писали під себе закони й впливали на державу. Ми не можемо допустити, щоб ця ситуація продовжувалася. 

Можливо, після прийняття закону про деолігархізацію ми не включимо в реєстр олігархів жодного прізвища, бо вони самі відмовляться від активів та повернуть частину державі. Люди вже почали добровільно відмовлятися від свердловин. Ми маємо історію по кожному олігарху і знаємо, як вони заволоділи своїми активами. Вони повинні це зрозуміти та позбутися активів, щоб не потрапити до переліку олігархів. Якщо вони зʼявляться в реєстрі, це буде відомо всьому світу. Не думаю, що їм це потрібно.

Як РНБО встановлює порядок денний?

Те, з чим ми виходимо в п’ятницю, залежить від однієї людини – президента України, який затверджує наші пропозиції. Данілов сам собі не вигадує, з чим йти на брифінг.

Зовнішня безпека

Що ви мали на увазі, коли 4 червня сказали, що Франція й Німеччина винні в нападі Росії на Грузію та Україну?

Наші міжнародні партнери закидають нам, що в нас не долається корупція. В інших країнах теж є корупція. Французи, наприклад, у 2008 році займалися перемовинами між Грузією і Росією, і в результаті грузини втратили частину території, а французи отримали замовлення на «Містралі» від Росії. Не знаю, чи отримали вони щось за частину Донецької і Луганської областей і Крим, але моральна відповідальність є. 

Я не є дипломатом, і мені ніхто не забороняє називати речі своїми іменами. Росія напала на Грузію та Україну після того, як ці країни в 2008 році в Бухаресті заблокували нам план дій щодо членства в НАТО. Коли в Києві зустрічаємося в закритому режимі з німецькими та французькими представниками, я їм про це кажу.

Останнім часом Німеччина змінила свій тон. Україна зараз повертає свою субʼєктність, з нами починають спілкуватися, нас починають сприймати окремо від Росії.

Як вирішити питання «Північного потоку – 2»?

Це складна ситуація. Щоб закрити цей проєкт, треба багато працювати. Цей світ цинічний. Такі рішення не можуть бути прагматичними, коли за ними тисячі вбитих людей.

Що потрібно зробити, щоб підвищити зовнішню безпеку України? 

Нам треба робити своє. Ми ще не стали великою економікою, тому що 30 років зʼясовуємо стосунки й обговорюємо питання, щодо яких мали б поставити крапку ще в 1991 році. Якби ще тоді перешли на двомовність – на українську й англійську мови, не було б цих негараздів. Зеленський – це перший націонал-патріотичний президент, який хоче поставити крапку в мовному питанні.

Ющенко мав шанс і можливості стати таким, але він перейшов на домовленості й інші неприпустимі речі. Коли я був головою Луганської ОДА – до речі, мене коробить, коли кажуть «губернатор», це російський вірус, – мені зателефонував Петро, брат Ющенка, й попросив «зустрітися» з людиною, яка керувала озброєними формуваннями та мала відношення до нападу на наш штаб. Я пояснив, куди вони всі мають йти. 

Кого ви вважаєте стратегічними партнерами України?

На першому місці Велика Британія, США та країни Балтії. І ще Польща та інші, але до певного моменту: якщо ми проявимо слабкість, то частина з них можуть перестати ставитися до нас дружньо.

Що робити з тими з українців, проти кого США запровадили санкції?

Представники США розповіли нам, як вони бачать цей процес. По кожному зі 134 людей під санкціями ми робимо звіт із причинами їхнього потрапляння під ці санкції. Ми не можемо їм нікого видавати, але не виключаю, що синхронізуємо санкції зі США. Йдеться не про прізвища, а про партнерські відносини.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні