Від початку року Агенція оборонних закупівель уклала перші шість довгострокових контактів для закупівлі озброєння в українських виробників, повідомила в інтерв’ю Forbes очільниця Агенції Марина Безрукова. Угоди передбачають закупівлю державою дронів, бронетехніки, снарядів впродовж трьох років
Ключові факти
- В умовах воєнного стану бюджетне планування передбачає максимум річні контракти, пояснила Безрукова. «Але нам вдалося його частково обійти», – додала вона.
- Агенція оборонних закупівель вже уклала перші довгострокові угоди для закупівлі озброєння в українських виробників, повідомила Безрукова. Йдеться про шість трирічних контрактів з українськими виробниками на закупівлю дронів, бронетехніки, снарядів.
- «Буде більше», – анонсувала очільниця Агенції. Зокрема, за її словами, «на підході» контракт щодо РЕБів.
- Вийти на довгострокові контракти – це одна з ключових цілей Агенції, пояснила Безрукова. «Бо коли ти купуєш «на вчора» – це завжди дорожче», – додала вона. Є певні типи снарядів, яких Україна потребує постійно, і якщо закупляти їх зі значним часовим запасом, великі виробники дуже «не соромляться» у своїй маржі.
- Однорічні контракти з виробниками зброї також не дають компаніям можливості довгострокового планування і часто призводять до дефіциту обігових коштів. Попри рекордну ліквідність, українські банки відмовляють ВПК у фінансуванні. Бізнес не може заздалегідь замовити достатні обсяги сировини, спланувати штат, виробництво.
- Для масштабування цієї історії потрібні зміни до бюджетного законодавства, повідомила очільниця Агенції. «Зараз вони дискутуються на рівні депутатського корпусу та Кабміну», – зазначила Безрукова.
Контекст
За перший квартал 2024 року Агенція оборонних закупівель законтрактувати більше озброєння, ніж за весь попередній рік, повідомила Безрукова. Всього за 2024-й Агенція уклала контрактів на 237 млрд грн.
Український держбюджет покриває менше третини спроможностей українських виробників – на закупівлю озброєння в держбюджеті цьогоріч передбачено лише $6 млрд із необхідних $20 млрд, розповідав 13 квітня Олександр Камишін, міністр стратегічних галузей промисловості.
З 1 грудня 2023 року в Україні працює нова система закупівель для Збройних сил України, розроблена за принципами НАТО. Раніше всі повноваження щодо закупівель були зосереджені в Департаменті ресурсного забезпечення Міноборони. Нова система закупівель складається з двох рівнів. На першому рівні – Департамент політики закупівель Міноборони, на другому – два новостворених держпідприємства, які безпосередньо займатимуться закупівлями: «Агенція закупівель у сфері оборони» (ДП «Державний оператор тилу») та «Агенція оборонних закупівель».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.