Категорія
Новини
Дата

«Потрібно в 2-3 раза більше». Міноборони законтрактувало озброєння на 237 млрд грн

1 хв читання

Агенція оборонних закупівель уклала контрактів для закупівлі озброєння на 237 млрд грн до кінця року, повідомила в інтерв’ю Forbes Ukraine очільниця Агенції Марина Безрукова. Більше 70% суми укладених угод припадає на контракти з українськими виробниками.

Ключові факти

  • За перший квартал 2024 року Агенція законтрактувала більше озброєння, ніж за весь попередній рік, повідомила Безрукова. З 1 січня 2024-го закупівлі озброєння йдуть виключно через Агенцію. 
  • Всього на 2024-й Агенція уклала контрактів на 237 млрд грн, додала Безрукова. За її словами, потрібно щонайменше в два рази більше. «Адже Збройним силам України (ЗСУ) потрібне озброєння тут та зараз. Найважче, коли постачання не відбувається вчасно, затримка навіть на день може коштувати життя», – пояснила Безрукова.
  • Агенція вже уклала кілька прямих договорів з відомими міжнародними компаніями, назви яких Безрукова відмовилась називати. «Це контракти на виготовлення артилерії, снарядів, плавзасобів тощо. По снарядах 155-мм калібру також працюємо». 
  • Прямі угоди з виробниками наразі складають близько третини від суми контрактів на імпортне озброєння, укладених цьогоріч. 
  • Понад 70% від суми усіх укладених угод припадає на контракти з українськими виробниками – як державними, так і приватними, повідомила Безрукова. Зокрема, майже всі дрони Агенція закуповує в приватних компаній, а боєприпаси – в державних. 

Контекст

З 1 грудня 2023 року в Україні працює нова система закупівель для Збройних сил України, розроблена за принципами НАТО. Раніше всі повноваження щодо закупівель були зосереджені в Департаменті ресурсного забезпечення Міноборони. Нова система закупівель складається з двох рівнів. На першому рівні – Департамент політики закупівель Міноборони, на другому – два новостворених держпідприємства, які безпосередньо займатимуться закупівлями: «Агенція закупівель у сфері оборони» (ДП «Державний оператор тилу») та «Агенція оборонних закупівель». 

Зміна стала наслідком кількох гучних корупційних скандалів в Міноборони. На початку 2022 року видання «Дзеркало тижня» опублікувало матеріал, згідно з яким нібито ціни на закупівлю харчів і надання послуг із харчування для військових перевищують роздрібні у два-три рази. У Міноборони заявили, що відомості, поширені у ЗМІ, «розповсюджуються з ознаками навмисних маніпуляцій та вводять в оману». 

У лютому 2022-го СБУ виявила схеми розкрадання бюджетних коштів на харчування українських військових. Через створений злочинний механізм сума збитків, завдана Міноборони, оцінювалась у 119,5 млн грн.

У січні міністр оборони Рустем Умєров повідомив, що внутрішній аудит Міністерства оборони та оновлена Генеральна інспекція вже виявили за останні чотири місяці порушень на понад 10 млрд грн, які були вчинені раніше.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні