Категорія
Новини
Дата

На Банковій презентували проєкт договору про гарантії безпеки для України

3 хв читання

У Києві презентували рекомендації щодо безпекових гарантій для України, розроблені за дорученням президента Володимира Зеленського, йдеться в повідомленні Офісу президента. У рекомендаціях міститься заклик до створення «Київського безпекового договору» – спільного документа про стратегічне партнерство, який об’єднає Україну та держави-гаранти.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Ключові факти

- Рекомендації передбачають багаторівневий підхід до гарантій. Очікується, що основна група союзників візьме на себе чіткі зобов’язання щодо підтримки Збройних Сил України, а ширша група надасть невійськові гарантії, побудовані довкола санкційних механізмів.

- Угода щодо безпекових гарантій для України не є заміною вступу до НАТО – вона є засобом забезпечення безпеки, поки цей вступ не відбудеться, уточнив голова офісу президента Андрій Ярмак. 

- Колишній генсекретар НАТО і премʼєр-міністр Данії Андерс Фог Расмуссен зазначив, що перемога України в цій війні є безпосереднім пріоритетом. За його словами, створення та утримання такої сили потребує відданості союзників України протягом десятиліть.

Що передбачають запропоновані рекомендації

  • Найсильнішою гарантією безпеки для України є її здатність захищатися від агресора відповідно до статті 51 Статуту ООН. Для цього Україні потрібні ресурси на утримання потужних Збройних Сил, здатних протистояти збройним силам та іншим воєнізованим формуванням РФ.
  • Для цього потрібні багаторічні стабільні інвестиції в оборонно-промислову базу України, масштабована передача зброї та розвідувальна підтримка з боку союзників, інтенсивні тренувальні місії та спільні навчання під егідою ЄС й НАТО.
  • Гарантії безпеки мають бути ствердними та чітко сформульованими; вони окреслюватимуть низку зобов’язань, узятих групою гарантів разом з Україною. Гарантії мають бути політично та юридично обов’язковими для виконання на основі двосторонніх угод, але об’єднані в межах спільного документа про стратегічне партнерство під назвою «Київський безпековий договір».
  • Договір об’єднає основну групу країн-союзників та Україну. Ця група держав-гарантів може складатися зі США, Великої Британії, Канади, Польщі, Італії, Німеччини, Франції, Австралії, Туреччини, а також країн Північної Європи та Балтії, Центральної та Східної Європи.
  • Пакет гарантій містить як превентивні заходи військового, фінансового, інфраструктурного, технічного, інформаційного характеру для уникнення нової агресії, так і заходи, які мають бути вжиті невідкладно у разі нового посягання на суверенітет і територіальну цілісність України.
  • Крім того, структура Київського безпекового договору передбачає повноцінний санкційний пакет проти країни-агресора, а також може містити додаткові компоненти, як-от угоди про забезпечення України сучасними системами ППО/ПРО, регіональні угоди про безпеку в Чорному морі тощо.
  • Гарантії безпеки не замінюють прагнення України вступити до НАТО. Це прагнення закріплене в українській Конституції і є суверенним рішенням України. Також Україна прямує до членства в ЄС. Набувши його, вона зможе користуватися положеннями про взаємну оборону. Членство в НАТО та ЄС значно зміцнить безпеку України в довгостроковій перспективі.

Ключова цитата

«Ми повинні зробити так, щоб гасло «Можем повторить» викликало в росіян напади паніки й погані спогади. Щоб вони відповідали на нього лише «Ніколи знову». Для цього нам потрібна військова потуга, достатньо міцна, щоб відбити в росіян бажання реваншу. І здатна завдати агресору непоправної шкоди в разі, якщо це бажання виявиться непереборним. Безпекові гарантії спрямовані на те, щоб допомогти нам створити таку потугу», – заявив Андрій Єрмак.

Контекст

Про створення міжнародної консультативної групи, яка розроблятиме пропозиції щодо гарантій безпеки для України, голова Офісу президента Андрій Єрмак оголосив у травні у своєму виступі на панелі Securing Europe у рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі.

До складу міжнародної робочої групи Єрмака – Расмуссена входить приблизно 10 експертів із різних країн – США, Польщі, Швеції. Перше засідання групи (частково – в режимі онлайн) відбулося у Києві 1 липня.

На початку липня президент Володимир Зеленський заявляв, що кращих гарантій безпеки за ті, які може забезпечити НАТО, у світі не існує. «Ми не відмовлялися від цього шляху, але цей шлях, весь світ свідок, від нас цей шлях не залежить, а питання відкритих дверей залежить тільки суто від держав-членів НАТО», – зазначив Зеленський. Він також наголосив, що зараз весь світ допомагає Україні – гуманітарно, фінансово, зброєю, а можна було просто взяти Україну в НАТО.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні