Блискавичний контрнаступ ЗСУ на Харківщині – у центрі уваги журналістів та військових експертів світу. Закордонні оглядачі називають дії української армії блискучими, але застерігають: не можна недооцінювати супротивника. Forbes вибрав головне з матеріалів провідних видань.
Розгром російських підрозділів, який Кремль непереконливо називає перегрупуванням, свідчить про те, що семимісячна війна в Україні, можливо, досягла переломного моменту, пише The Economist. Український контрнаступ у Харківській області явно захопив російське верховне командування зненацька. Наступ розпочався 6 вересня після інтенсивної дводенної артпідготовки. Першою метою українських військових стало оточення Балаклії. Наступні три дні мобільні підрозділи ЗСУ рвалися на схід та захопили важливий транспортний вузол Купʼянськ.
До 10 вересня українські сили оточили Ізюм – ще один великий центр, розташований неподалік Купʼянська. Більшість російських військ відступили на схід. Інтенсивні бої тривали до ранку 11 вересня. Карта, опублікована Міністерством оборони Росії того ж дня, зазначає, що російські війська виведені практично з усієї Харківської області. Нова оборонна лінія РФ мала проходити річкою Оскол, але українські частини продовжують просуватися на схід.
Важливо вчасно зупинитись
Наступ у Харківській області – найбільша перемога українців із березня, коли вони відтіснили російські війська від Києва та з північних регіонів України, пишет Bloomberg. Експерти вважають останні кілька днів війни одними з найважливіших за всі 200 днів російського вторгнення.
Збройні Сили України наочно продемонстрували здатність провести великий контрнаступ та змінити перебіг конфлікту. Це особливо важливо напередодні зими, яка обіцяє стати складною для європейських союзників України.
Успіхи на полі бою ставлять українських воєначальників та керівництво перед важким вибором: їм потрібно вибрати момент, коли треба зупинити наступ.
«Є серйозний ризик, що, переслідуючи розбитого супротивника, ви розтягнете власні сили та оголите фланги», – каже співробітник Королівського інституту об’єднаних збройних сил у Лондоні Джек Уотлінг.
Він вважає, що українське командування на харківському напрямку діятиме обережно. Швидкість розгрому противника, ймовірно, здивувала самих українців, які прагнули перерізати критично важливі лінії постачання російських військ в Ізюмі – місті, вкрай необхідному для російського наступу на Донбасі. Замість того щоб обороняти місто, російські війська тікали.
Від поспішних дій застерігає й аналітик Джеффрі Едмондс, спеціаліст із національної безпеки в аналітичному центрі New American Security. «Швидке захоплення територій – це чудово, але важливо не розпорошити власні війська на надто великій території», – зауважує він у статті The Wall Street Journal.
Зрив планів РФ із захоплення Донбасу
Загальна ситуація нині складається на користь України, особливо в середньостроковій перспективі, цитує The Washington Post військового аналітика американського Інституту досліджень зовнішньої політики України Роба Лі. «Це важлива подія, – каже він. – Успіх балаклійської операції не означає, що найближчим часом Росію витіснять з України. Але росіяни погано засвоюють уроки та продовжують робити елементарні помилки».
Після виведення російських військ з Ізюму здатність Росії виконати своє завдання із захоплення всього Донбасу – єдину публічно заявлену мету проголошеної Путіним «спеціальної воєнної операції» – тепер під питанням, каже Кирило Михайлов, аналітик із київської дослідницької групи Conflict Intelligence Team. За словами Михайлова, втрата Ізюму призведе до ліквідації величезної ділянки фронту.
Причини успіху ЗСУ
Financial Times поговорила з українським командиром Петром Кузиком, який бере участь у контрнаступі на Харківщині. За його словами, успіху на цьому напрямку сприяли кілька чинників: незламна наполегливість, ретельне планування й ефективне використання обмеженої кількості західної зброї.
«Ми сподівалися на успіх, але не очікували такого боягузтва, – розповів Кузик. – Вони кидають свої танки й обладнання… навіть хапають велосипеди, щоб на них дати драпака. Повна деградація російської армії полегшила нашу роботу; вони тікали, як олімпійські спринтери у вирішальному забігу».
«Якщо нівелювати їхню перевагу в артилерії, росіяни не просто припиняють боротьбу – вони кидаються навтьоки, – доповнює Сергій Кузан, військовий радник Міністерства оборони України, який тільки-но повернувся зі східного фронту. – В цьому був секрет операції. Російська армія – це роздута повітряна бульбашка».
Марк Галеотті, давній спостерігач за Кремлем і військовий аналітик, застерігає, що не варто недооцінювати росіян, навіть «якщо здається, що вони – втілення некомпетентності». Проте успішний наступ справді дає українцям імпульс, який навмисно змушує росіян гадати, що може статися завтра та в який бік краще тікати.
«Тепер ми бачимо, що українці перемагають росіян, а не просто перевершують їх у тактиці», – каже Майкл Кларк, колишній директор Королівського обʼєднаного інституту оборонних досліджень, якого цитує BBC.
Росіяни поступово виснажуються
Військовий експерт Ден Саббаг написав у Guardian, що до минулої середи Україна не могла досягти значного прогресу в наступальній операції, але ЗСУ показали, що можуть використати військові обставини на свою користь і відкрити для себе шлях для значних досягнень перед важкою зимою.
Україна непомітно сконцентрувала сили на півночі – ганьба російській розвідці, яка цього не помітила, – і завдала удару, пише експерт.
Битва за Ізюм демонструє, наскільки сильно окупант розтягнув і виснажив власні війська. Якість російської окупаційної армії, яка налічує близько 100 000 солдатів, значно знизилася: ротації майже немає, а території треба покрити чималі. Використання авіації залишається обмеженим. А відмова Кремля називати вторгнення в Україну війною не дає змоги Москві провести загальну мобілізацію для поповнення війська.
Хай там як, однак не можна сказати точно, чи зможе Україна продовжити свій успішний наступ. Західні розвіддані, зброя й підготовка нарешті дають свої плоди, але просуватися вперед варто обережно, застерігає Саббаг.
Telegram-канал Forbes, ультимативний гід у світі українського бізнесу. Приєднатись
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.