Національний банк прогнозує цього року зростання ВВП на рівні 3,6% і поки що не бачить підстав його переглядати. Про це сказав заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук в ефірі Business Breakfast із Володимиром Федоріним.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Враховуючи інформацію за два місяці, які минули після виходу січневого прогнозу, у НБУ немає підстав вважати, що ситуація суттєво змінилася, сказав Ніколайчук.
- Він зазначив, що минулого року ситуація з економічною активністю виявилася набагато кращою. Зокрема, сільське господарство, завдяки сприятливим погоднім, забезпечило додаткові майже 2 в.п. до зростання ВВП, яке, за оцінками НБУ, у 2023 році досягло 5,7%.
- «Цього року ми не сподіваємося на ще кращі погодні умови, тому маємо досить консервативні прогнози щодо врожайності – очікуємо, що врожай буде дещо нижчим за минулорічний», – сказав заступник голови НБУ.
- Водночас, за його словами, мʼяка зима дозволила отримати більш позитивні очікування у будівництві і розпочати раніше посівну. Крім того, стабільною була ситуація в енергетиці, що дозволило відновити експорт електроенергії, наголосив Ніколайчук.
- «Якщо говорити про іншу сторону медалі – є ризики, що війна може бути тривалішою, ніж ми закладали у січневий прогноз. Це обмежуватиме відновлення цього року. Тому баланс цих факторів дає підстави говорити, що наш прогноз зростання ВВП цього року на 3,6% залишається достатньо реалістичним», – зазначив Ніколайчук.
Контекст
В останньому кварталі 2023-го економіка України зростала швидше за прогнози завдяки високим врожаям пізніх культур і розбудові альтернативних експортних шляхів. Тож за підсумками минулого року НБУ очікує плюс 5,7% ВВП.
У разі збереження великих обсягів міжнародної допомоги українська економіка зростатиме у 2024 році зокрема завдяки великим бюджетним витратам. Прогноз на цей рік НБУ не змінив – плюс 3,6% ВВП.
Міжнародна допомога дещо знизиться цьогоріч, але це було очікуваним, вказують у Нацбанку. За базовим сценарієм регулятор очікує $37 млрд фінансової допомоги (у 2023-му було $42,5 млрд). Ця допомога від партнерів залишатиметься основним джерелом припливу капіталу в країну й надалі, вказує НБУ.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.