Категорія
Новини
Дата

Українці викурили торік близько 7 млрд контрафактних сигарет. Тіньовий тютюновий ринок суттєво зріс

Минулого року частка нелегального ринку сигарет зросла до рекордного рівня – 20% від загальних обсягів. Загалом українці спожили близько 7 млрд сигарет з «чорного» ринку, а бюджет недоотримав мільярди гривень, ідеться у матеріалі Forbes.

У Forbes Ukraine також є twitter. Якщо вам зручно читати нас там — підписуйтесь за цим посиланням.

Ключові факти

  • Згідно з підрахунками Інституту соціально-економічної трансформації (ІСЕТ), при споживанні у 34,6 млрд сигарет за 2022 рік в Україні офіційно виробили та імпортували 27,5 млрд сигарет. Тіньовий сегмент – 6,97 млрд сигарет.  
  • Оцінки Kantar ще більші – 7,8 млрд контрафактних сигарет спожили українці минулого року. У підсумку бюджет втратив 19,1 млрд грн надходжень через несплачені акцизи.
  • Як визначили дослідники Kantar, найбільше на чорному ринку сигарет, маркованих для продажу у магазинах безмитної торгівлі Duty Free або призначених для експорту – 11,7% з усього ринку і понад половина контрафакту. Далі йдуть підроблена продукція (6,6% ринку) та контрабанда (1,6%).

Контекст

У 2021 році, за даними Pro-Consulting, обсяг тютюнового ринку становив 37 млрд грн. Найбільшими гравцями його легального сегмента були – Philip Morris з часткою понад 28% та «Бритіш Американ Тобакко Україна» (ВАТ) – 24%, підрахували у центрі громадського представництва «Життя». В українського виробника – Винниківської тютюнової фабрики – частка становила 8%.

Винниківська тютюнова фабрика, яка знаходиться біля Львова, намагалася посісти місце транснаціоналів. Підприємство входить до Marvel international tobacco Group, що належить депутату Львівської облради Григорію Козловському та його партнеру – львівському бізнесмену Олександру Свіщову. У 2020-му, за даними YouControl, виторг фабрики склав 1,2 млрд грн.

Згідно із новим дослідженням Kantar, яке лягло в основу матеріалів, опублікованих парламентською ТСК, «Винниківська тютюнова фабрика» є найбільшим виробником нелегальної тютюнової продукції. У 2022 році 64% всієї нелегальної продукції, маркованої надписом duty free або призначеної для експорту, припадало саме на цю львівську фабрику. «Винниківська тютюнова фабрика» також фігурує і серед переліку підприємств, які, ймовірно, ухиляються від оподаткування, загалом до списку з низьким показником сплачених податків потрапили вісім компаній.

Фабрику і раніше звинувачували у тому, що вона недоплачувала акцизи, продаючи на внутрішньому ринку сигарети, призначені для duty free. 

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні