Колишній власник «Дельта Банку» Микола Лагун, 48, почав ранок понеділка 11 жовтня із розмови з правоохоронцями. Вони приїхали до його заміського будинку, щоб повідомити про підозру в розтраті коштів банку, який збанкрутував майже сім років тому
Forbes Україна випустив новий номер друкованого журналу. В ньому майже два десятки ексклюзивних матеріалів. Придбати журнал з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.
Два дні потому, 13 жовтня, Печерський суд Києва відправив Лагуна під цілодобовий домашній арешт у справі про розтрату 1 млрд грн «Дельта Банку» перед його банкрутством в 2015 році, повідомили Forbes два екс топмереджери банку і один із юристів, які брали участь в судовому процесі.
Про підозри також повідомили голові ради директорів банку Олені Поповій, двом її заступникам, а також директору однієї із повʼязаних з «Дельтою» фінансових компаній. Усі вони отримали нічний домашній арешт.
Крах «Дельти» — найбільше в історії України банківське банкрутство, якщо не враховувати врятований державою ПриватБанк. Замість Лагуна з кредиторами «Дельти» розраховується Фонд гарантування вкладів. Вимоги кредиторів на 36 млрд грн залишились непогашеними. Після падіння «Дельти» Лагун виїхав з України, повернувшись тільки в березні 2020-го.
До банкрутства «Дельта», як передбачається, кредитувала підконтрольні Лагуну компанії, у тому числі під заставу земельних ділянок із завищеною в сотні разів вартістю. Через це банк втратив понад $76,5 млн, повідомила Forbes пресслужба Фонду гарантування вкладів.
В рамках розслідування банкрутства банку було проведено 14 обшуків, також заарештувані активи Лагуна на 790 млн грн і дві сотні земельних ділянок у Київській, Чернігівській та Івано-Франківській областях. Лагуну загрожує від 7 до 12 років вʼязниці з конфіскацією майна.
Також під арештом — $1 млн на рахунку Попової в неназваному швейцарському банку.
Один з епізодів розслідування стосується продажу «Дельтою» кредиту на 42 млн грн за 4,2 млн грн або з дисконтом 90%. Однак банк, за словами генпрокурора Ірини Венедиктової, взагалі не отримав ніяких грошей, лише відкоригувавши дані у системі обліку. Покупцем, за словами Венедиктової, стала повʼязана з Лагуном компанія. Її директор на той час працював у «Дельта Банку». Йдеться про компанію «Іпотека-Кредит», кажуть два ексменеджера «Дельта Банку», які попросили не згадувати їхніх імен у цій статті.
Лагун, за даними системи YouControl, заснував «Іпотеку-Кредит» у травні 2007 року. Вона фігурує в реєстрі судових рішень як покупець кредиту «Дельти», про який говорить Генпрокуратура. Банк продав кредит у вересні 2014 року, коли Національний банк уже встановив для нього ряд обмежень через проблеми з ліквідністю.
У день введення в банк тимчасової адміністрації, 2 березня 2015 року, компанія «Іпотека-Кредит» перепродала кредит іншій компанії — «Авістар».
У 2016 році «Дельта Банк» вже під управлінням Фонду гарантування вкладів подав позов проти «Іпотека-Кредит» та «Авістар», вимагаючи визнати угоди недійсними. Розгляд дійшов до Верховного суду, який прийняв рішення на користь компанії «Авістар». Після цього Фонд звернувся до правоохоронців.