РФ та Китай збільшили кількість ядерних боєголовок у стані боєготовності – SIPRI /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

РФ та Китай збільшили кількість ядерних боєголовок у стані боєготовності – SIPRI

2 хв читання

Getty Images

Загальна кількість ядерних боєголовок у світі продовжує скорочуватися завдяки поступовій ліквідації озброєнь часів холодної війни, водночас спостерігається щорічне збільшення кількості ядерних боєголовок у розгорнутому стані. Про це свідчать результати щорічного огляду Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI). Ця тенденція може прискоритися в найближчі роки, прогнозує директор інституту Ден Сміт.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Ключові факти

  • На початок 2024 року ядерні держави володіли загалом 12 121 ядерною боєголовкою. З них близько 9585 були придатні для потенційного використання.
  • При цьому 3904 боєголовки були розгорнуті на ракетах і літаках, що на 60 одиниць більше, ніж у січні 2023 року. Решта боєголовок перебували в місцях зберігання.
  • Близько 2100 з розгорнутих боєголовок перебували в стані підвищеної бойової готовності на балістичних ракетах. Майже всі вони належали РФ та США, але кілька ядерних боєголовок у стані підвищеної бойової готовності торік вперше зʼявилися й у Китаю, зазначається у дослідженні SIPRI.
  • РФ і США разом продовжують володіти майже 90% усієї ядерної зброї у світі, за даними SIPRI. Розміри арсеналу країн залишаються відносно стабільними, але 2023 року Росія розгорнула у складі своїх оперативних сил на 36 боєголовок більше, ніж роком раніше, йдеться у дослідженні.
  • Китай прискорив модернізацію та розширення свого ядерного арсеналу, наростивши свої ядерні сили з 410 боєголовок у 2023 році до 500 у 2024-му. Водночас, за даними SIPRI, Китай уперше розмістив невелику кількість ядерних боєголовок (близько 24) на своїх ракетах, поставивши їх на бойове чергування. За прогнозами SIPRI, в найближчі десять років Китай розгорне стільки ж міжконтинентальних балістичних ракет, скільки РФ або США.
  • З часів холодної війни ядерна зброя не відігравала настільки помітної ролі, як зараз, вважають експерти SIPRI. Ситуація помітно загострилася на тлі війни в Україні та секторі Газа, але одночасно з цим військові конфлікти точилися майже в 50 державах світу.

Цитата

«Зараз ми перебуваємо в одному з найнебезпечніших періодів в історії людства. Існує безліч джерел нестабільності — політичне суперництво, економічна нерівність, екологічні потрясіння, прискорена гонка озброєнь. Безодня насувається, і великим державам час зробити крок назад і задуматися. Бажано разом», – заявив директор SIPRI Ден Сміт. 

Контекст

Сукупні військові витрати у світі у 2023 році перевищили $2,4 трлн, збільшившись на 6,8% в порівнянні з 2022 роком. Це найбільш стрімке зростання з 2009 року. Крім того, вперше з 2009 року військові витрати збільшилися у всіх пʼяти географічних регіонах, найзначніше – у Європі, Азії, Океанії та на Близькому Сході, свідчать дані SIPRI. 

У 2023 році військові витрати РФ збільшилися на 24% – до $109 млрд, що на 57% більше, ніж 2014 року, коли РФ анексувала Крим. Минулого року оборонні асигнування РФ досягли 16% видаткової частини держбюджету або 5,9% ВВП.

Україна на восьмому місці (11-е у 2022-му) у світі за військовими витратами, які у 2023 році зросли на 51% – до $64,8 млрд. За співвідношенням військових витрат до ВВП Україна займає перше місце у світі: 37% ВВП країни та 58% держвидатків).

Витрати України на військові потреби минулого року досягли 59% від російських витрат на оборону.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні