Російський енергетичний експорт на довоєнний рівень не повернеться – МЕА /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

Російський енергетичний експорт на довоєнний рівень не повернеться – МЕА

Getty Images

Російський енергетичний експорт ніколи не повернеться до рівнів 2021 року. Через війну, яку РФ розвʼязала проти України, перехід на відновлювані джерела енергії пришвидшиться, йдеться в енергетичному огляді Міжнародного енергетичного агентства (МЕА).

Forbes запустив YouTube-проєкт «Країна героїв». Дивіться новий епізод про ХЕРСОН після окупації

Ключові факти

  • У МЕА зазначають, що глобальна енергетична криза, спричинена вторгненням РФ в Україну, прискорить перехід до більш стійкої та безпечної енергетичної системи. 
  • Частка викопного палива в загальносвітовому споживанні енергії, яка тривалий час зберігалася на рівні 80%, почне падати: до 75% до 2030 року та до 60% до 2050-го.
  • За оцінками агентства, російський експорт енергоносіїв до 2030 року знизиться на 50%.
  • Частка РФ на світовому газовому ринку впаде з 30% у 2021 році до 15% у 2030-му за базовим сценарієм та до 10% в оптимістичному. 
  • Дохід від газового експорту впаде з $75 млрд до менше ніж $30 млрд за оптимістичним сценарієм.
  • Російський нафтовий експорт до 2030 року впаде на 25%, до 2050-го – на 40%.
  • Експорт з РФ буде заміщено близькосхідними постачальниками. Частина експорту відійде Північній Америці, яка до середини 2020-х обійде РФ за часткою світового ринку.

Контекст  

ЄС запровадив ембарго на закупівлю російської нафти морським шляхом із 5 грудня 2022 року та на закупівлю нафтопродуктів – із 5 лютого 2023-го. США заборонили імпорт нафти з Росії ще в березні.

Нещодавно країни «Великої сімки» домовилися про встановлення цінового обмеження на російську нафту й нафтопродукти.

Офіційні особи країн G7, зокрема міністерка фінансів США Джанет Єллен, заявляють, що безпрецедентний захід, який має розпочатися 5 грудня, знизить дохід, який Росія отримує за нафту, без скорочення її експорту світовим споживачам. Компанія ClearView Energy Partners із Вашингтона заявила, що офіційні особи говорять про обмеження ціни на нафту в діапазоні від $40 до $60 за барель.

Країни ЄС скоротили залежність від російського газу. Це відбувається швидше, ніж планувалося, заявляла раніше президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн на засіданні Європейського парламенту у Страсбурзі.

За її словами, на початку весни країни ЄС «дуже сильно залежали від російського газу». «Тоді ми вважали, що знадобиться кілька років для того, щоб замістити газ із Росії. Але факт такий: нам знадобилося лише вісім місяців для того, щоб замістити дві третини (від загального постачання з РФ)», – сказала фон дер Ляєн.

Матеріали по темі
Новий випуск Forbes Ukraine

Новий випуск Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні