Категорія
Новини
Дата

СБУ заявила, що відбила сотні кібератак на українські ТЕЦ та обленерго з початку року

2 хв читання

Цьогоріч Служба безпеки нейтралізувала сотні російських кібератак і кіберінцидентів на об’єкти енергетики України, з яких майже 30 могли стати надкритичними, повідомив начальник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк.

Ключові факти

  • За словами Вітюка, з жовтня цього року системні кібератаки РФ відбуваються на енергетичну інфраструктуру України. Раніше ворог також атакував електронні системи енергооб’єктів, хоч і не так масово.
  • «Ракетні удари по українських об’єктах енергетики дуже часто супроводжуються і кібератаками. Очікували на такий сценарій, тому жодна з них не була ефективною», – заявив він в ефірі телемарафону.
  • Він підкреслив, що кіберпідрозділи СБУ стали значно сильнішими за цей рік і самі потужно атакують ворога на кіберфронті.
  • «Були і конкретні спроби вимкнути світло, і знищити цифрову інфраструктуру окремих обленерго і ТЕЦ. На щастя, ми змогли запобігти цьому», – зазначив Вітюк.

Контекст

Російські хакери проникли в українські військові, енергетичні й інші критичні комп’ютерні мережі, сповістило за тиждень до початку війни видання The Washington Post, посилаючись на дані американської розвідки. Західні експерти з кібербезпеки прогнозували, що у разі початку воєнних дій Україна зазнає руйнівних кібератак.

За минулий рік Держспецзв’язку зафіксували 147 хакерських атак, більшість – із Росії. У січні уразили близько 70 урядових сайтів, а на їх сторінках залишили послання: «Бійтеся і чекайте гіршого». Більшість сайтів швидко відновили роботу, а доказів про витік даних поки немає, як і результатів розслідування.

Найсерйознішою була атака на «Вінницяобленерго», коли угруповання Sandworm, що складається з офіцерів ГРУ, намагалося відключити світло у майже 2 млн мешканців області. Хоча в мережі хакери проникли, вимкнути електроенергію для жителів так і не вдалось. Українські захисники успішно відбиваються. 

На початку листопада 2022 року уряд Німеччини виділив €1 млрд зі свого бюджету на 2023 рік для підтримки України. Ці гроші будуть спрямовані на захист від російських кібератак та збирання доказів воєнних злочинів.

Україна документує російські хакерські атаки в межах плану судового переслідування Москви в міжнародному суді, повідомляв Жора у жовтні.

За дев’ять місяців повномасштабної війни російські хакери не досягли стратегічних цілей, повідомив заступник голови Держспецзв’язку Віктор Жора під час конференції Forbes Tech. За його даними, щодня Росія здійснює до 10 атак на українську інфраструктуру, зокрема електронні сервіси для громадян і бізнесу.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд