Категорія
Новини
Дата

Інфляція цього року може бути меншою, ніж очікувалось. В НБУ не виключають перегляду прогнозів

Прогноз щодо інфляції за результатами 2022 року може бути переглянутий у бік зменшення, сказав Сергій Ніколайчук, заступник голови НБУ на онлайн-конференції Forbes «Без рожевих окулярів. Бізнес і держава під час війни». Головні підстави для цього: краща ситуація з логістикою, менші курсові коливання, відкриття портів та зниження цін на пальне.

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові факти

  • Останній липневий прогноз НБУ припускає, що ціни цього року зростуть приблизно на 30%. Наступного року інфляція поступово буде уповільнюватись, проте залишиться на високому рівні — близько 20%, сказав Ніколайчук.
  • За словами заступника голови НБУ, прогноз по інфляції за результатами 2022 року можуть переглянути у бік зниження. Головні передумови для цього: покращення ситуації з постачанням овочів та фруктів та логістикою, зниження цін на пальне швидше, ніж очікувалось. «Також ситуація з відкриттям портів Чорного моря для зернового коридору дає нам підстави очікувати, що у нас не буде значних курсових коливань. Відповідно цей фактор буде стабільним. Додатково у свій липневий прогноз НБУ заклав повернення податків на пальне та запровадження додаткового імпортного збору. Але зараз ми бачимо, що ці ініціативи, якщо і реалізовуватимуться, то зовсім не в тій мірі, що прогнозували. І це дасть додатковий стримуючий ефект на інфляцію», — зазначив Ніколайчук. 
  • У наступному році НБУ очікує, що інфляційний фактор зменшиться за рахунок покращення спроможності українського бізнесу нарощувати виробництво сільськогосподарської продукції та покращення логістичних можливостей. За рахунок цього інфляція буде сповільнюватися, прогнозує Ніколайчук.
  • «Наша реальність — це війна. Вона призводить до значних втрат у добробуті населення. І один із каналів реалізації цих втрат — інфляція. Через війну суттєво погіршилась спроможність бізнесу виробляти та постачати продукцію. Плюс курсовий чинник, внаслідок емісії та величезного дефіциту бюджету нікуди не зникне. Так, ми очікуємо уповільнення інфляції, але повернутись одразу з 30% до цілі у 5% — це не реалістично. Інфляція — це інерційний процес, який розтягується у часі», — сказав під час виступу заступник голови НБУ. 

Контекст

У серпні інфляція в Україні прискорилася до 23,8% в річному вираженні, через перебої з постачанням та різкий дефіцит податків. У порівнянні з липнем інфляція становила 1,1%, а з початку року – 19,5%, йдеться в даних Держстату. 8 вересня Національний банк вдруге поспіль зберіг облікову ставку на рівні 25% річних, вважаючи такий рівень достатнім для утримання курсу гривні та інфляції.

Інфляційний тиск залишається значним через руйнування виробництв і логістики, погіршення інфляційних очікувань. Це відображається у високому попиті на товари довгострокового використання та на іноземну валюту. Додатковий чинник – липнева корекція офіційного курсу гривні на 25%.

Корекція офіційного курсу та додаткові обмеження НБУ на валютному ринку сприяли зменшенню дисбалансів на валютному ринку. Завдяки зниженню обсягів продажу валюти НБУ та значній міжнародній допомозі золотовалютні резерви у серпні зросли до $25,4 млрд.

У Мінекономіки ж повідомили, що темпи інфляції в Україні зменшуються другий місяць поспіль і тенденція триватиме до кінця 2022 року. 

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні