Категорія
Новини
Дата

Ціни на хліб у ЄС зросли майже на 20% через війну в Україні

У Європейському союзі ціни на хліб зросли майже на одну пʼяту у серпні, оскільки вторгнення Росії до України, яка є найбільшим експортером зерна та добрив, продовжувало руйнувати світові ринки, а загальна інфляція прискорилася, пише Reuters.

Ключові факти

  • Світові ціни на пшеницю зросли з лютого після того, як війна на кілька місяців призупинила експорт зерна з Чорного моря та обмежила відвантаження добрив, оскільки російські виробники втратили доступ до портів Балтійського моря, які вони використовували для відвантаження аміаку, ключового інгредієнта нітратних добрив.
  • Середня ціна на хліб у ЄС у серпні 2022 року була на 18% вищою, ніж роком раніше, як показали дані статистичного управління блоку в понеділок, що є найвищим зростанням із грудня 2017 року, коли Євростат почав збирати статистику.
  • За даними Євростату, у серпні 2021 року середня ціна на хліб зросла на 3% у річному обчисленні.
  • В Угорщині та Литві у серпні були зафіксовані найвищі річні зміни середньої ціни на хліб: зростання склало 66% та 33% відповідно.
  • Країнами з найнижчим середнім приростом були Франція (8%), а також Нідерланди та Люксембург, де зростання склало 10%.
  • Ціни на хліб у ЄС цього року постійно зростали порівняно із середнім показником у 8,3% у лютому, коли Росія напала на Україну.
  • Сукупні ціни на хліб та крупи зросли на 16,6% у серпні, що є найвищим показником як мінімум із січня 1997 року.

Контекст

Євростат підтвердив у пʼятницю, 16 вересня, що інфляція в єврозоні досягла рекордного рівня 9,1% у серпні, що було викликане різким зростанням цін на енергоносії та продукти харчування.

У звіті йдеться про те, що 2,25 процентних пункти зміни в річному обчисленні припали на продукти харчування, алкоголь і тютюн.

22 липня в Туреччині було підписано угоду про вивезення продовольства з портів України. Також у Стамбулі розпочав роботу Спільний координаційний центр, який здійснюватиме моніторинг роботи зернових коридорів.

На 5 вересня у рамках зернової ініціативи з України було експортовано понад 2 млн т зерна. 

13 вересня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Росія спробує зірвати «зернову» угоду у листопаді, тож Україна вже працює з ООН і Туреччиною та країнами-отримувачами української агропродукції, щоб цього не допустити.  

Матеріали по темі
Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні