Урізати витрати та отримати більше до держбюджету від «військового ПДФО» – так влада шукатиме додаткові 500 млрд грн на армію, каже голова бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа.
Потреба у пошуці додаткових коштів на армію виникла, коли податковий комітет парламенту скоротив очікувані надходження від податкового законопроєкту зі 125 млрд грн до 30 млрд після обговорень з Мінфіном, бізнесом та НБУ.
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
Ключові факти
- Щоб знайти кошти для Сил оборони, влада планує отримати більше від продажу ОВДП на внутрішньому ринку. Державні папери купуватимуть банки – їхній вклад «чистими» має збільшитись зі 160 млрд грн до 216 млрд до кінця року.
- Депутати та урядовці стали оптимістичнішими у питанні очікувань фактичних надходжень цього року – вони очікують отримати 100 млрд грн від перевиконання податків і зборів. Раніше йшлося про 76 млрд.
- Скорочення видатків має додати ще 25 млрд грн, пише Підласа.
На чому планує зекономити держава:
- 11,2 млрд грн – з Мінстратегпрому, а саме – з програми «розвитку ОПК». Це кошти так званого «військового ПДФО», уточнила Підласа.
- 4,5 млрд грн – відмова від поповнення Резервного фонду, яке було передбачене в першій версії урядового законопроєкту.
- 1 млрд грн – економія коштів Мінмолодьспорту, Мінцифри, Мінкульту, Міносвіти, НАЗК (з фінансування політичних партій), Мінреінтеграції, Мінвідновлення, ЦВК тощо.
- 662,2 млн грн – з Державної митної служби.
- 227,8 млн грн – скоротили видатки на утримання органів влади.
- Ще одна важлива норма – пропонується змінити принцип розподілу «військового ПДФО» на три останні місяці 2024 року. А саме скасувати спрямування частини «військового ПДФО» на Мінстратегпром, що, за словами Підласи, збільшить ресурс бюджету для ЗСУ та інших військових на 11,2 млрд грн).
Контекст
18 липня у Верховній Раді зареєстрували урядовий законопроєкт №11416, який пропонував на час воєнного стану збільшити військовий збір для всіх громадян і додатково встановити збори для окремих галузей.
Наприклад, 5% – з доходів операторів від мобільних послуг, 15% – на операції з купівлі авто, 30% – ювелірних прикрас. Наймасштабніший пункт разом з військовим збором був податок за ставкою 1% від обороту для юридичних осіб. Так після критики з боку депутатів та бізнесу з проєкту прибрали цей податок з обороту, замінивши його на підвищення ПДВ.
Однак і ПДВ зрештою з документа зник. Як розповів Forbes посадовець, дотичний до обговорень, на цьому наполягав президент Володимир Зеленський. Замінити ці податки депутати хотіли підвищенням до 50% ставки корпоративного податку для банків, але тут вже проти виступили Мінфін та Нацбанк.
Тож у підсумку законопроєкт, який мав принести до бюджету додатково 125 млрд грн до кінця 2024 року, тепер має додати лише 30 млрд грн, а решту влада шукає з інших джерел.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.