Категорія
Новини
Дата

Скорочення видатків і ще більше військового ПДФО. У бюджетному комітеті розповіли, де візьмуть 500 млрд грн на армію

2 хв читання

Голова бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа /з особистого архіву

Щоби знайти додаткові 500 млрд грн на армію, влада хоче урізати витрати та отримати більше до держбюджету від «військового ПДФО», повідомила голова бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа. Фото з особистого архіву

Урізати витрати та отримати більше до держбюджету від «військового ПДФО» – так влада шукатиме додаткові 500 млрд грн на армію, каже голова бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа.

Потреба у пошуці додаткових коштів на армію виникла, коли податковий комітет парламенту скоротив очікувані надходження від податкового законопроєкту зі 125 млрд грн до 30 млрд після обговорень з Мінфіном, бізнесом та НБУ.

Ключові факти

  • Щоб знайти кошти для Сил оборони, влада планує отримати більше від продажу ОВДП на внутрішньому ринку. Державні папери купуватимуть банки – їхній вклад «чистими» має збільшитись зі 160 млрд грн до 216 млрд до кінця року.
  • Депутати та урядовці стали оптимістичнішими у питанні очікувань фактичних надходжень цього року – вони очікують отримати 100 млрд грн від перевиконання податків і зборів. Раніше йшлося про 76 млрд.
  • Скорочення видатків має додати ще 25 млрд грн, пише Підласа.

На чому планує зекономити держава:

  • 11,2 млрд грн – з Мінстратегпрому, а саме – з програми «розвитку ОПК». Це кошти так званого «військового ПДФО», уточнила Підласа.
  • 4,5 млрд грн – відмова від поповнення Резервного фонду, яке було передбачене в першій версії урядового законопроєкту.
  • 1 млрд грн – економія коштів Мінмолодьспорту, Мінцифри, Мінкульту, Міносвіти, НАЗК (з фінансування політичних партій), Мінреінтеграції, Мінвідновлення, ЦВК тощо.
  • 662,2 млн грн – з Державної митної служби.
  • 227,8 млн грн – скоротили видатки на утримання органів влади.
  • Ще одна важлива норма – пропонується змінити принцип розподілу «військового ПДФО» на три останні місяці 2024 року. А саме скасувати спрямування частини «військового ПДФО» на Мінстратегпром, що, за словами Підласи, збільшить ресурс бюджету для ЗСУ та інших військових на 11,2 млрд грн).

Контекст

18 липня у Верховній Раді зареєстрували урядовий законопроєкт №11416, який пропонував на час воєнного стану збільшити військовий збір для всіх громадян і додатково встановити збори для окремих галузей.

Наприклад, 5% – з доходів операторів від мобільних послуг, 15% – на операції з купівлі авто, 30% – ювелірних прикрас. Наймасштабніший пункт разом з військовим збором був податок за ставкою 1% від обороту для юридичних осіб. Так після критики з боку депутатів та бізнесу з проєкту прибрали цей податок з обороту, замінивши його на підвищення ПДВ.

Однак і ПДВ зрештою з документа зник. Як розповів Forbes посадовець, дотичний до обговорень, на цьому наполягав президент Володимир Зеленський. Замінити ці податки депутати хотіли підвищенням до 50% ставки корпоративного податку для банків, але тут вже проти виступили Мінфін та Нацбанк.

Тож у підсумку законопроєкт, який мав принести до бюджету додатково 125 млрд грн до кінця 2024 року, тепер має додати лише 30 млрд грн, а решту влада шукає з інших джерел.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд