У Національному художньому музеї відкрили «Передчуття Перемоги». Це перша виставка у НХМУ з 24 лютого 2022 року. Вона стала частиною благодійного проєкту для збору грошей на потреби Головного військового клінічного госпіталю МО та мобільних військових госпіталів.
Ключові факти
- На експозиції «Передчуття Перемоги» представлені кілька десятків картин Марини Скугарєвої, Олени Придувалової, Олега Тістола, Олексія Аполлонова, Олександра Сухоліта, Миколи Білоуса. Виставка безкоштовна і діятиме з 6 до 20 липня. Щоб потрапити на екскурсію, потрібно зареєструватися за посиланням.
- У залах музею картини розташовані ніби в куточках мистецьких майстерень. Це відображає реалії війни. «Частина майстерень перетворилися на укриття для будинків, – розповідає кураторка виставки Ганка Третяк. – Раніше приватний простір митця під час тривог відвідує велика кількість глядачів».
- До проєкту залучили художників, які від початку повномасштабного вторгнення перебували в Україні. У кожного з митців – своє бачення передчуття перемоги, каже Третяк. Олена Придувалова намалювала нічний Поділ. «Ми всі чекаємо, коли над Києвом буде синє небо і зірки, а не ракети», – говорить вона. Для Олега Тістола перемогу уособлює український прапор на вершині Ай-Петрі у Кримських горах. Із лютого 2022 року він працює над циклом «Ай-Петрі», який налічує близько 300 робіт. Невелика частина представлена на виставці.
- Марина Скугарєва створює швидкий живопис, розказує Третяк. «Швидкий, бо під час повітряної тривоги, коли над нами літають ракети і дрони, не знаєш, скільки у тебе часу, прилетить чи ні», – пояснює кураторка. Для експозиції Ганка відібрала картини Скугарєвої з дорогою та квітами. Дорога – бо нею військові повернуться з фронту, цивільні – з-за кордону. А квітами вітають переможців і їх же кладуть до ніг тих, хто йде в останню путь.
- Репродукції шести робіт, представлених на виставці, нанесли на етикетки пляшок із шампанським Victoire de la Dignité («Перемога гідності»). До лімітованої колекції Victoire de la Dignité входить 2388 пляшок різних об’ємів, які продаватимуть на сайті та аукціонах. Авторка проєкту – рестораторка Марія Дідковська – залучила французький сімейний дім Pierre Morlet, який надав один із найцінніших урожаїв – Millésime 2015 року. Прибуток від продажів вина віддадуть на потреби Головного військового клінічного госпіталю МО та мобільних військових госпіталів. «Хочеться зібрати мінімум $100 000– 500 000», – каже Дідковська.
Контекст
Центр сучасного мистецтва PinchukArtCentre 30 червня відкриває три експозиції: Inside Out анонімного французького художника JR, виставки «Траєкторії польотів» художниці Жанни Кадирової та «Історія стосунків» художника і режисера Пьотра Армяновського.
Цього разу поруч із українськими митцями в PinchukArtCentre представлені роботи французького художника JR та його глобальний партисипативний проєкт Inside Out, що стартував у 2011-му. Художник розміщує в громадських місцях чорно-білі портрети та допомагає спільнотам заявити про себе.
7 липня в Національному центрі «Український дім» відкрили велику виставку картин Марії Примаченко «Марія малює». 100 робіт художниці, які раніше ніколи не виставлялись, надав мистецтвознавець Едуард Димшиц. Спеціально для експозиції розробили освітню програму з лекціями, обговореннями і майстер-класами. Виставка діятиме до 27 серпня.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.