Вищий антикорупційний суд (ВАКС) відмовив НАБУ та САП у клопотанні про передачу арештованих $30 млн, які компанії групи «ТІС» наче б то не сплатили в якості корабельного збору, в управління Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), йдеться у матеріалах судової справи від 19 липня.
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
Ключові факти
- Слідчі Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) обґрунтовували своє клопотання веденням досудового розслідування у справі про можливе зловживання владою колишнього міністра інфраструктури Андрія Пивоварського та його заступника Володимира Шульмейстера у 2014-2015 роках, йдеться в ухвалі ВАКС. Їх підозрюють у завданні державі $30 млн збитків.
- Арештоване майно не містить слідів кримінального правопорушення та може бути передане агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами без шкоди для кримінального провадження, доводило НАБУ.
- Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) пояснювала клопотання про передачу АРМА арештованих коштів наглядом за досудовим розслідуванням.
- Раніше до суду також зверталось Головне управління розвідки (ГУР МОУ) з клопотанням скасувати арешт майна у цій справі та передати кошти для потреб держави в умовах воєнного стану, йдеться в матеріалах справи від 25 квітня. Також про намір передати кошти, які визнані речовими доказами у кримінальному провадженні, на користь ГУР МОУ свідчить лист керівника САП.
- Однак суд відмовив у задоволенні клопотання НАБУ та САП, оскільки не знайшов для цього доцільних підстав. Ухвала не підлягає оскарженню.
Контекст
У лютому 2023-го НАБУ і САП повідомили ексміністру інфраструктури України і його колишньому першому заступнику про підозру у зловживаннях, через які держава зазнала збитків на понад $30 млн. Йдеться про Андрія Пивоварського та Володимира Шульмейстера.
У НАБУ повідомили, що розслідування зловживань у Мінінфраструктури детективи розпочали восени 2019 року, для чого витребували матеріали з СБУ і Нацполіції, коли ті «намагались закрити відповідні провадження».
Відтоді НАБУ неодноразово зверталося до Кабміну, Мінюсту, Мінінфраструктури, ДП «АМПУ», аби вони припинили дію наказу, заявляють слідчі. Проте, наголошують в НАБУ, відомства не прислухались до аргументів бюро, не скасували наказ та не подали позови про повернення приватними компаніями безпідставно отриманих сум корабельного збору.
У положеннях наказу Мінінфраструктури від 24 липня 2015 року говориться про певні коефіцієнти, що вилучаються в рамках корабельного збору з суден, що входять в акваторію морського порту «Південний». Йдеться про причали № № 18- 22, які є безпосередньою власністю компаній «ТІС-Руда» і ТОВ «ТІС-КТ». При цьому на момент перевірки підприємств у їх власників були відсутні документи, які могли б підтвердити їх право власності на згадані причали порту «Південний», заявляли в НАБУ.
Пивоварський стверджує, що діяв у рамках закону. «Законом про порти чітко передбачено, що корабельний збір розподіляється між користувачем портової акваторії (у наведеному випадку це АМПУ) та власником операційної акваторії причалу (у цьому випадку це ТІС)», – написав увечері 22 лютого 2023-му Пивоварський.
24 липня нинішній голова паливної компанії WOG Holding, ексміністр інфраструктури отримав статус обвинуваченого.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.