Категорія
Новини
Дата

США домовилися з Німеччиною про «Північний потік – 2». Україну попросили втриматися від критики

2 хв читання

США і Німеччина досягли угоди, яка дозволить завершити будівництво російського газопроводу «Північний потік – 2», і можуть офіційно оголосити про домовленості 21 липня, пише The Wall Street Journal. Представники президента США Джо Байдена закликали українських дипломатів утриматися від критики.

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Головне

  • Вашингтон відмовляється від опозиційного ставлення до будівництва газопроводу «Північний потік – 2» і зніме санкції з підприємств, які будують газопровід.
  • Частина російського газу потрапляє до Європи через Україну, а «Північний потік – 2» позбавить Москву від цієї залежності. Зараз «Газпром» платить Україні $2-3 млрд на рік за транзит. У ході переговорів із Німеччиною з приводу трубопроводу США намагаються обмежити ризики для України через втрату цих грошей. Німеччина та США погодилися інвестувати $50 млн в «зелену» енергетику України. Німеччина також підтримає переговори щодо енергетики в рамках Центральноєвропейського дипломатичного форуму «Ініціатива трьох морів».
  • Берлін і Вашингтон також спробують забезпечити, щоб Україна продовжувала отримувати близько $3 млрд у вигляді щорічних транзитних зборів, які Росія виплачує відповідно до поточної угоди з Києвом до 2024 року. Офіційні особи не пояснили The Wall Street Journal, як забезпечити, щоб Росія продовжувала платити.
  • США і Німеччина погодилися застосувати санкції проти Росії, якщо вона використовуватиме газопровід для дипломатичного тиску на Україну.
  • Представники Байдена закликали владу України утриматися від критики, пише Politico, посилаючись на чотирьох осіб, ознайомлених із результатами переговорів. Публічний виступ проти угоди може завдати шкоди двостороннім відносинам між Вашингтоном і Києвом.
  • Чиновник, який займає високий пост в адміністрації Байдена, оскаржив повідомлення Politico. Він сказав, що ситуація складніша, але відмовився дати більше інформації.

Контекст

Офіційні особи США при двох попередніх президентських адміністраціях виступали проти «Північного потоку – 2» і вводили санкції. США побоювалися, що газопровід посилить економічний та політичний вплив Росії на Європу. Через можливі санкції з боку США швейцарська компанія Allseas відмовилася від укладання труб в грудні 2019-го. Роботи призупинилися. Після річної паузи з грудня 2020 року будівництво газопроводу було відновлено.

Позиція США змінилася в травні: прагнучи до тісніших звʼязків з Європою, Байден скасував санкції США проти зареєстрованої в Швейцарії російської трубопровідної компанії Nord Stream 2 AG і її виконавчого директора Маттіаса Варніга. Офіційні особи США 20 липня сказали The Wall Street Journal, що Байден вважає газопровід інструментом Кремля щодо розширення свого впливу, проте хороші відносини з ЄС більш важливі.

«Північний потік – 2» доповнить уже діючий із 2012 року газопровід «Північний потік – 1». Кожен буде постачати 55 млрд кубометрів газу з Ленінградської області до Німеччини. 55 млрд кубометрів – це понад чверть всього експорту російського газу в Європу. Проект належить «Газпрому», але в ньому беруть участь і європейські компанії.

2019 року Росія і Україна уклали угоду до 2024 року, яка гарантує, що Росія буде щороку транспортувати не менше 40 млрд кубометрів через Україну і за термін контракту повинна заплатити Україні не менше $7,2 млрд. Глава компанії «Оператор ГТС України» Сергій Макогон заявив, що єдино прийнятний для України варіант – укладання нової угоди щодо транзиту російського газу на 15 років у обсязі 45-50 млрд кубометрів на рік. «Очевидно, що водневі ідеї не можуть бути рівноцінною компенсацією. Це різні галузі співробітництва з ЄС», – сказав Макогон Liga.net.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні