Адміністрація президента США Джо Байдена зʼясовує причини стрімкого зростання імпорту збагаченого урану з Китаю, починаючи з кінця 2023 року, пише Reuters. Ймовірно, це повʼязано з обходом Пекіном та Москвою заборони на постачання російського збагаченого урану до США.
До запровадження санкцій РФ заробляла на експорті збагаченого урану до США близько $1 млрд на рік, за даними Міненерго США.
Деталі
- Китай у 2020–2022 роках не постачав уран до США. Але з кінця 2023 року, коли у США набрав хід процес ухвалення закону про заборону імпорту російського палива, Китай активізувався, відправивши партію з 242 990 кг.
- У травні закон про заборону імпорту російського урану підписав президент Байден, а Китай знову відправив 123 894 км у США. Загалом це навіть більше за російський експорт у США з січня по липень цього року, що становив 313 050 кг.
- Водночас закупівлі Китаєм збагаченого урану в РФ різко зросли в 2022 і 2023 роках, сягнувши 685 264 кг і 467 387 кг відповідно (у 2021 році імпорт був нульовим, а в 2020 році – лише 48 440 кг), за даними Світового банку.
- Китай будує дедалі більше АЕС, які постійно потребують урану, однак він може використовувати закупівлі в Росії для нарощування власного експорту, вважають аналітики.
- Оскільки Китай, можливо, прагне посісти більш значне місце на світових ринках збагаченого урану, зростання імпорту російського збагаченого урану може сприяти реалізації амбіцій Пекіна, йдеться в березневій доповіді лондонського аналітичного центру Royal United Services Institute.
- Для американської уранової промисловості імпорт із Китаю – привід для занепокоєння. У червні Centrus, що розробляє потужності з виробництва збагаченого урану, закликала Торгового представника США (USTR) підвищити тарифну ставку на збагачений уран з Китаю з 7,5% до 20 %, заявивши, що зусилля компанії «можуть опинитися під загрозою через імпорт збагаченого урану з Китаю». Промислова група Uranium Producers of America закликала USTR підвищити ставку до 50%.
Контекст
США витрачають близько $1 млрд на рік на ядерне паливо з Росії, тому новий закон відрізає ключове джерело доходів РФ.
Конгрес ухвалив рішення заборонити російську нафту, газ і вугілля невдовзі після початку повномасштабного російського військового вторгнення в Україну в лютому 2022 року, але Росія продовжує постачає близько 20% свого збагаченого урану для ядерного палива США.
Після вторгнення в Україну російський ядерний експорт зріс, що збільшило доходи Кремля та зміцнило його вплив на глобальних покупців, оскільки США та їхні союзники ухиляються від запровадження санкцій щодо цієї галузі.
За даними Міністерства енергетики США, Росія постачала майже чверть збагаченого урану, що використовується для палива у більш ніж 90 комерційних реакторів, що робить її головним іноземним постачальником.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.