Категорія
Новини
Дата

США вимагають від Росії вивести війська із ЗАЕС і повернути Україні контроль над об’єктом

Для безпеки Запорізької АЕС Росія має забезпечити доступ експертів МАГАТЕ, припинити всі воєнні операції, а також створити демілітаризовану зону. Про це заявила на засіданні Радбезу ООН заступниця держсекретаря США з питань контролю над озброєннями та міжнародної безпеки Бонні Дженкінс, пише Укрінформ.

Ключові факти

  • Представниця США зауважила, що в разі продовження Росією окупаційної політики світове товариство має вжити термінових кроків, щоби мінімізувати ризики для ядерної безпеки в Україні.
  • «Для початку США знову вказують на важливість полегшення доступу персоналу МАГАТЕ для розвʼязання питань ядерної безпеки та гарантій на запорізькому об’єкті, а також на інших ядерних об’єктах по всій країні», – зауважила Дженкінс.
  • РФ має припинити всі воєнні операції на ядерних об’єктах України або поблизу них і «негайно повернути Україні повний контроль над запорізьким об’єктом». При цьому, за її словами, українському персоналу АЕС має бути дозволено виконувати свої обов’язки без тиску російських збройних сил.
  • «США також підтримують пропозицію України створити демілітаризовану зону навколо Запорізької станції. Звіти, в тому числі МАГАТЕ, які ми чули сьогодні, підкреслюють терміновість ситуації», – наголосила заступниця держсекретаря США.

Контекст

11 серпня російські війська продовжили обстріли найбільшої в Україні та Європі Запорізької АЕС. Зокрема, було зафіксовано п’ять влучань поблизу дільниці зварювання та сховища джерел випромінювання. Ще п’ять сталися в районі пожежної частини, розташованої неподалік від ЗАЕС.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Росія «вкотре пробила дно» у світовій історії тероризму і наголосив на необхідності повного виходу російських військ із території Запорізької АЕС.

Росія вже почала підключення Запорізької АЕС до російської енергосистеми та відключення її від української, повідомив президент «Енергоатома» Петро Котін 9 серпня в ефірі телемарафону. При цьому в травні він казав, що це неможливо. «Єдине, що може зробити на станції РФ, – відключити її», – говорив тоді в інтервʼю Forbes Котін.

Співробітники станції отримали від «Росатома» спеціальну програму від’єднання ЗАЕС від України і підключення її до енергосистеми Росії, каже він. Після цього 5 та 6 серпня Росія двічі обстріляла станцію. Снаряди потрапили поблизу сховищ відпрацьованого ядерного палива, було пошкоджено лінію електропередач та азотно-кислотну станцію. Пошкодження ліній електропередач – частина російського плану з перепідключення станції, каже Котін.

Росія, за його словами, планує повністю відʼєднати від української енергосистеми не тільки саму станцію, а й тимчасово окуповані південні території країни. 

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні