Для безпеки Запорізької АЕС Росія має забезпечити доступ експертів МАГАТЕ, припинити всі воєнні операції, а також створити демілітаризовану зону. Про це заявила на засіданні Радбезу ООН заступниця держсекретаря США з питань контролю над озброєннями та міжнародної безпеки Бонні Дженкінс, пише Укрінформ.
Отримуйте інсайти, що дають перевагу: підпишіться на Forbes Digital та завжди будьте на крок попереду у світі бізнесу.
Від 49 грн на місяць!
Ключові факти
- Представниця США зауважила, що в разі продовження Росією окупаційної політики світове товариство має вжити термінових кроків, щоби мінімізувати ризики для ядерної безпеки в Україні.
- «Для початку США знову вказують на важливість полегшення доступу персоналу МАГАТЕ для розвʼязання питань ядерної безпеки та гарантій на запорізькому об’єкті, а також на інших ядерних об’єктах по всій країні», – зауважила Дженкінс.
- РФ має припинити всі воєнні операції на ядерних об’єктах України або поблизу них і «негайно повернути Україні повний контроль над запорізьким об’єктом». При цьому, за її словами, українському персоналу АЕС має бути дозволено виконувати свої обов’язки без тиску російських збройних сил.
- «США також підтримують пропозицію України створити демілітаризовану зону навколо Запорізької станції. Звіти, в тому числі МАГАТЕ, які ми чули сьогодні, підкреслюють терміновість ситуації», – наголосила заступниця держсекретаря США.
Контекст
11 серпня російські війська продовжили обстріли найбільшої в Україні та Європі Запорізької АЕС. Зокрема, було зафіксовано п’ять влучань поблизу дільниці зварювання та сховища джерел випромінювання. Ще п’ять сталися в районі пожежної частини, розташованої неподалік від ЗАЕС.
Президент Володимир Зеленський заявив, що Росія «вкотре пробила дно» у світовій історії тероризму і наголосив на необхідності повного виходу російських військ із території Запорізької АЕС.
Росія вже почала підключення Запорізької АЕС до російської енергосистеми та відключення її від української, повідомив президент «Енергоатома» Петро Котін 9 серпня в ефірі телемарафону. При цьому в травні він казав, що це неможливо. «Єдине, що може зробити на станції РФ, – відключити її», – говорив тоді в інтервʼю Forbes Котін.
Співробітники станції отримали від «Росатома» спеціальну програму від’єднання ЗАЕС від України і підключення її до енергосистеми Росії, каже він. Після цього 5 та 6 серпня Росія двічі обстріляла станцію. Снаряди потрапили поблизу сховищ відпрацьованого ядерного палива, було пошкоджено лінію електропередач та азотно-кислотну станцію. Пошкодження ліній електропередач – частина російського плану з перепідключення станції, каже Котін.
Росія, за його словами, планує повністю відʼєднати від української енергосистеми не тільки саму станцію, а й тимчасово окуповані південні території країни.


Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.