«Росатом» передав співробітникам Запорізької АЕС детальну програму перепідключення станції до лінії, розташованої в Криму. До цього росіяни відновили лінії електропередачі від ЗАЕС до кримських електростанцій. Чи вдасться їм втілити свої плани і як тоді Україна пройде зиму без найбільшої атомної електростанції Європи
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Росія почала підключення Запорізької АЕС до російської енергосистеми та відключення її від української, повідомив президент «Енергоатома» Петро Котін 9 серпня в ефірі телемарафону. При цьому в травні він казав, що це неможливо. «Єдине, що може зробити на станції РФ, – відключити її», – говорив тоді в інтервʼю Forbes Котін.
Співробітники станції отримали від «Росатому» спеціальну програму від’єднання ЗАЕС від України і підключення її до енергосистеми Росії, каже він. Після цього 5 та 6 серпня Росія двічі обстріляла станцію. Снаряди потрапили поблизу сховищ відпрацьованого ядерного палива, було пошкоджено лінію електропередач та азотно-кислотну станцію. Пошкодження ліній електропередач – частина російського плану з перепідключення станції, каже Котін.
Росія, за його словами, планує повністю відʼєднати від української енергосистеми не тільки саму станцію, а й тимчасово окуповані південні території країни. «Вони хочуть відключити повністю Запорізьку станцію і весь південь», – сказав він в інтерв’ю РБК. Російська та українська енергосистеми не синхронізовані, якщо їх з’єднати, то буде аварія, пояснює Котін.
Щоб перепідключити станцію, Росія має відʼєднати її від української енергосистеми і підключити до лінії, яка йде з Криму. За цим планом ЗАЕС буде з’єднана з підстанцією «Джанкой» в окупованому Криму через тимчасово захоплену підстанцію «Каховська» в Херсонській області.
Восени 2015 року українські активісти пошкодили лінії, які вели в Крим. В кінці липня росіяни завершили їх відновлення, каже Ольга Кошарна, колишній член колегії Держатомрегулювання. «Вони почали їх відновлювати ще 10 травня», – уточнює вона.
Процес перепідключення станції може зайняти три доби, протягом яких станцію буде зупинено й відключено від зовнішнього живлення, вважає Котін. Цей час найбільш небезпечний, оскільки навіть зупинена атомна електростанція потребує електроенергії для охолодження палива. Для подібних випадків на станції є дизельні генератори, які мають пального на 10 діб, однак невідомо, скільки вони зможуть працювати. «Їх випробовували на роботу протягом доби, і це було 30 років тому», – каже Котін.
Втім, до цього може не дійти. Українські військові можуть знищити відновлені Росією лінії до того, як станція буде відключена, припускає Котін. «Це буде правильним рішенням – перебити їм лінії, які вони збираються підключати», – вважає він.
Чим важлива Запорізька АЕС
Потужність Запорізької АЕС – понад 6000 МВт. Це найбільша атомна електростанція в Європі та дев’ята за потужністю в світі. До війни вона забезпечувала виробництво майже чверті електроенергії в країні.
Російські війська окупували ЗАЕС на початку березня, завівши туди близько 500 солдатів, танки та важке озброєння, зокрема вибухівку. Працівникам АЕС доводиться працювати під прицілом автоматів та в умовах сильного психологічного тиску. Також на станції присутній персонал «Росатому».
Які завдання Росії на Запорізькій АЕС? За словами колишнього голови державної інспекції ядерного регулювання Григорія Плачкова, це:
- промислове шпигунство – на Запорізькій АЕС використовується американське ядерне паливо та технології;
- створення тилової бази, оскільки українські військові не будуть обстрілювати станцію;
- підключення ЗАЕС до енергосистеми Росії й від’єднання її від української, щоб забезпечити потреби Криму та, можливо, енергодефіцитного Краснодарського краю РФ..
Чого очікувати взимку без ЗАЕС
Всього на окупованих територіях знаходиться 35% української генерації, за даними Міністерства енергетики. Україна втратила 30% сонячної та понад 90% вітрової генерації, а також понад 50% теплових потужностей, серед яких: Луганська, Вуглегірська та Запорізька ТЕС.
На Запорізькій АЕС працюють два з шести енергоблоків на зниженій потужності, каже Кошарна. Оскільки в Україні зараз профіцит потужності, відключення ЗАЕС навряд чи стане проблемою для енергосистеми, каже Роман Ніцович, директор із досліджень аналітичного центру DiXi Group.
«Проблеми можуть початися взимку, коли споживання зросте», – каже він. Споживання електроенергії в опалювальний період може зрости більше ніж на чверть у порівнянні з літніми місяцями. Збільшуються і внутрішньодобові коливання. Довоєнне максимальне добове навантаження взимку – 25 ГВт, яке може «провалюватися» до 17–18 ГВт, каже Кошарна. Різницю в 7 ГВт мають покривати маневрові потужності – гідро- і теплові електростанції
Дев’яти атомних енергоблоків, які є на контрольованій Україною території, вистачить для базового навантаження, враховуючи падіння споживання електроенергії на 40%, каже Кошарна. Більшою проблемою, за її словами, є дефіцит маневрових потужностей. «Укргідроенерго» не може працювати на максимумі через обміління рік, а 50% теплової генерації – на окупованій території.
Збалансувати систему можна за рахунок імпорту електроенергії з ЄС та обмеження споживання, каже Ніцович. «Взимку нам доведеться імпортувати електроенергію з ЄС, тоді як зараз ми експортуємо», – каже Кошарна.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.