Російський військовий на фоні Запорізької АЕС, 1 травня 2022. /Getty Images
Категорія
Компанії
Дата

Росія хоче забрати собі Запорізьку АЕС, яка давала 25% електроенергії. Чи може Україна пройти зиму без неї. Інфографіка

3 хв читання

Російський військовий на фоні Запорізької АЕС, 1 травня 2022. Фото Getty Images

«Росатом» передав співробітникам Запорізької АЕС детальну програму перепідключення станції до лінії, розташованої в Криму. До цього росіяни відновили лінії електропередачі від ЗАЕС до кримських електростанцій. Чи вдасться їм втілити свої плани і як тоді Україна пройде зиму без найбільшої атомної електростанції Європи 

Росія почала підключення Запорізької АЕС до російської енергосистеми та відключення її від української, повідомив президент «Енергоатома» Петро Котін 9 серпня в ефірі телемарафону. При цьому в травні він казав, що це неможливо. «Єдине, що може зробити на станції РФ, – відключити її», – говорив тоді в інтервʼю Forbes Котін.

Співробітники станції отримали від «Росатому» спеціальну програму від’єднання ЗАЕС від України і підключення її до енергосистеми Росії, каже він. Після цього 5 та 6 серпня Росія двічі обстріляла станцію. Снаряди потрапили поблизу сховищ відпрацьованого ядерного палива, було пошкоджено лінію електропередач та азотно-кислотну станцію. Пошкодження ліній електропередач – частина російського плану з перепідключення станції, каже Котін.

Росія, за його словами, планує повністю відʼєднати від української енергосистеми не тільки саму станцію, а й тимчасово окуповані південні території країни. «Вони хочуть відключити повністю Запорізьку станцію і весь південь», – сказав він в інтерв’ю РБК. Російська та українська енергосистеми не синхронізовані, якщо їх з’єднати, то буде аварія, пояснює Котін.  

Getty Images

Російська військова техніка на території Запорізької АЕС, 1 травня 2022. Фото Getty Images

Щоб перепідключити станцію, Росія має відʼєднати її від української енергосистеми і підключити до лінії, яка йде з Криму. За цим планом ЗАЕС буде з’єднана з підстанцією «Джанкой» в окупованому Криму через тимчасово захоплену підстанцію «Каховська» в Херсонській області. 

Восени 2015 року українські активісти пошкодили лінії, які вели в Крим. В кінці липня росіяни завершили їх відновлення, каже Ольга Кошарна, колишній член колегії Держатомрегулювання. «Вони почали їх відновлювати ще 10 травня», – уточнює вона.

Процес перепідключення станції може зайняти три доби, протягом яких станцію буде зупинено й відключено від зовнішнього живлення, вважає Котін. Цей час найбільш небезпечний, оскільки навіть зупинена атомна електростанція потребує електроенергії для охолодження палива. Для подібних випадків на станції є дизельні генератори, які мають пального на 10 діб, однак невідомо, скільки вони зможуть працювати. «Їх випробовували на роботу протягом доби, і це було 30 років тому», – каже Котін.

Втім, до цього може не дійти. Українські військові можуть знищити відновлені Росією лінії до того, як станція буде відключена, припускає Котін. «Це буде правильним рішенням – перебити їм лінії, які вони збираються підключати», – вважає він.  

Чим важлива Запорізька АЕС

Потужність Запорізької АЕС – понад 6000 МВт. Це найбільша атомна електростанція в Європі та дев’ята за потужністю в світі. До війни вона забезпечувала виробництво майже чверті електроенергії в країні

Російські війська окупували ЗАЕС на початку березня, завівши туди близько 500 солдатів, танки та важке озброєння, зокрема вибухівку. Працівникам АЕС доводиться працювати під прицілом автоматів та в умовах сильного психологічного тиску. Також на станції присутній персонал «Росатому».

Які завдання Росії на Запорізькій АЕС? За словами колишнього голови державної інспекції ядерного регулювання Григорія Плачкова, це:

  • промислове шпигунство – на Запорізькій АЕС використовується американське ядерне паливо та технології;
  • створення тилової бази, оскільки українські військові не будуть обстрілювати станцію;
  • підключення ЗАЕС до енергосистеми Росії й від’єднання її від української, щоб забезпечити потреби Криму та, можливо, енергодефіцитного Краснодарського краю РФ..

Чого очікувати взимку без ЗАЕС

Всього на окупованих територіях знаходиться 35% української генерації, за даними Міністерства енергетики. Україна втратила 30% сонячної та понад 90% вітрової генерації, а також понад 50% теплових потужностей, серед яких: Луганська, Вуглегірська та Запорізька ТЕС.

Росія хоче забрати собі Запорізьку АЕС, яка давала 25% електроенергії. Чи може Україна пройти зиму без неї. Інфографіка /Фото 1

Найбільші українські електростанції на окупованій території або біля фронту

На Запорізькій АЕС працюють два з шести енергоблоків на зниженій потужності, каже Кошарна. Оскільки в Україні зараз профіцит потужності, відключення ЗАЕС навряд чи стане проблемою для енергосистеми, каже Роман Ніцович, директор із досліджень аналітичного центру DiXi Group.

«Проблеми можуть початися взимку, коли споживання зросте», – каже він. Споживання електроенергії в опалювальний період може зрости більше ніж на чверть у порівнянні з літніми місяцями. Збільшуються і внутрішньодобові коливання. Довоєнне максимальне добове навантаження взимку – 25 ГВт, яке може «провалюватися» до 17–18 ГВт, каже Кошарна. Різницю в 7 ГВт мають покривати маневрові потужності – гідро- і теплові електростанції

Дев’яти атомних енергоблоків, які є на контрольованій Україною території, вистачить для базового навантаження, враховуючи падіння споживання електроенергії на 40%, каже Кошарна. Більшою проблемою, за її словами, є дефіцит маневрових потужностей. «Укргідроенерго» не може працювати на максимумі через обміління рік, а 50% теплової генерації – на окупованій території.

Збалансувати систему можна за рахунок імпорту електроенергії з ЄС та обмеження споживання, каже Ніцович. «Взимку нам доведеться імпортувати електроенергію з ЄС, тоді як зараз ми експортуємо», – каже Кошарна. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні