Категорія
Новини
Дата

У травні інфляція прискорилася. Вперше за 18 місяців

1 хв читання

Індекс споживчих цін (ІСЦ) у травні збільшився на 0,6% до попереднього місяця, у річному вимірі інфляція становила 3,3%, свідчать дані Державної служби статистики.

⚡️Даруємо 40% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Ціна зі знижкою — 1079 грн/рік. Діє з промокодом JUNE до 23.06 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Ключові факти

  • У квітні та березні річний показник становив 3,2%, що було мінімальним рівнем зростання цін з кінця 2020 року. Тепер за більшістю прогнозів інфляція поступово набиратиме оберти.
  • Це перший епізод прискорення споживчої інфляції за півтора року. Останній раз вона прискорювалася у грудні 2022 року.
  • Як і місяць тому, Держстат зафіксував зниження цін на продукти харчування в річному вимірі на 0,5%. Зокрема, ціни на яйця на 35,6% нижчі, ніж торік, на олію – на 14,2%, цукор – на 14,2%, на овочі – на 17,4%.
  • Водночас зростання цін на пальне прискорилося у річному вимірі із 18,1% у квітні до 22,5% у травні, що і стало ключовою причиною збільшення загального показника інфляції.
У травні інфляція прискорилася. Вперше за 18 місяців /Фото 1

Інфографіка: Анастасія Решетнік

  • В останньому Інфляційному звіті НБУ прогнозував прискорення інфляції до 5,4% у червні, проте поточна динаміка свідчить про те, що вона буде близькою до 4% – навіть з урахуванням підвищення тарифу на електроенергію на 64%, прямий внесок якого у динаміку ІСЦ має скласти 1,1 відсоткового пункту.

Контекст

25 квітня НБУ знизив облікову ставку на 1 в.п. – до 13,5%. Разом з тим на 1 в.п. регулятор зменшив розміри ставок за депозитними сертифікатами овернайт і тримісячні депозитні сертифікати – до 13,5% та 16,5% відповідно. 

Крім того, НБУ знизив ставки за кредитами рефінансування – на 2 в.п., до 17,5%. 

Усі члени комітету з монетарної політики НБУ бачать простір для подальшого зменшення облікової ставки у 2024 році, однак думки щодо темпів пом’якшення процентної політики розділилися.

Більшість членів комітету очікують зниження облікової ставки до 13%. Вони вважають, що Нацбанк має діяти обережно, враховуючи заплановані заходи валютної лібералізації, прогнозоване пришвидшення інфляції в другому півріччі та потенційне погіршення очікувань економічних агентів.

Також зберігаються ризики, пов’язані з енергетикою та фінансуванням значних бюджетних потреб. 

Наступне рішення НБУ щодо облікової ставки буде оголошено у цей четвер, 13 червня.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні