Категорія
Новини
Дата

Європейський центробанк знизив процентні ставки вперше за пʼять років

1 хв читання

Європейський центральний банк (ЄЦБ) 6 червня вперше за пʼять років знизив усі три процентні ставки на 25 базисних пунктів, йдеться у повідомленні регулятора. У такий спосіб ЄЦБ приєднався до центробанків Канади, Швеції та Швейцарії, які дещо раніше почали знижувати свої ставки. Американська ФРС не поспішає.

Для боротьби з інфляцією багатьом центробанкам світу довелося рекордно підвищити ключові ставки, під які вони видають кредити банкам і тим самим регулюють надходження грошей в економіку.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Деталі 

  • Базова ставка за кредитами тепер становить 4,25%, ставка за депозитами – 3,75%, ставка за маржинальними кредитами – 4,5%.
Європейський центробанк знизив процентні ставки вперше за пʼять років /Фото 1

Інфографіка: Анастасія Левицька

  • Водночас ЄЦБ підвищив свій прогноз інфляції в єврозоні на 2025 рік до 2,2% з 2%.
  • Рада ЄЦБ наголошує, що має твердий намір домогтися своєчасного сповільнення інфляції до середньострокової мети у 2%. «Ми утримуватимемо ставки на досить обмежувальному рівні стільки, скільки буде потрібно для досягнення цієї мети», – йдеться у пресрелізі.
  • Рішення ЄЦБ розглядається як початок циклу помʼякшення, але тривалий тиск на ціни й зарплати затьмарює перспективи, що може змусити регулятора почекати кілька місяців, перш ніж знову знижувати ставки, зазначає Reuters.
  • Економісти прогнозують ще два зниження ставок ЄЦБ цього року, найімовірніше, у вересні та грудні.
  • Деякі експерти вважають, що найбільшим ризиком для графіка зниження ставок є Федеральна резервна система США, а не заробітна плата та інфляція.

Контекст

ЄЦБ у 2022–2023 роках різко посилив грошову політику через глобальний сплеск інфляції. Зростання цін значно прискорилося ще під час пандемії COVID-19 через локдауни, що спричинили тривалі збої у світовій економіці. Інфляція сягнула рекордних за останні десятиліття темпів через енергетичну кризу, яка вибухнула на тлі повномасштабної війни РФ проти України в лютому 2022 року.

Війна спричинила безпрецедентне подорожчання природного газу після відмови країн ЄС від російського газу. І це зумовило швидке подорожчання практично усіх товарів і послуг.

Федеральна резервна система США почала піднімати ставку на чотири місяці раніше. Тривалий час на фінансових ринках виходили з того, що до зниження спочатку приступить ФРС, адже вона раніше почала піднімати ставку і довела її до більш високого рівня. Однак інфляція в США сповільнилися не настільки сильно, як очікувалося (у квітні – до 3,4%), тому ЄЦБ зміг раніше, ніж американський регулятор, приступити до помʼякшення грошово-кредитної політики.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні