Російська ФСБ конфіскує паспорти високопосадовців і керівників державних компаній, щоб запобігти поїздкам за кордон, оскільки в країні поширюються побоювання з приводу витоків інформації та дезертирства, пише Financial Times.
Ключові факти
- Співробітники ФСБ посилили вимоги до поїздок, вимагаючи здачі проїзних документів від деяких відомих діячів і колишніх чиновників, повідомили кілька джерел. Посилений тиск відображає глибоку підозру Кремля та ФСБ щодо лояльності російської еліти, яка у приватному порядку виступає проти війни в Україні й незадоволена її впливом на їхній спосіб життя.
- Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков підтвердив, що Росія посилила обмеження на виїзд за кордон для деяких осіб, які працюють у «чутливих» сферах. «Для цього існують суворіші правила. Десь вони формалізовані, десь залежать від конкретного рішення… про конкретних співробітників», – сказав він Financial Times. – З моменту початку спецоперації цьому питанню почало приділятися більше уваги».
- Заходи безпеки різняться у різних державних установах: деякі просять навіть чиновників середнього рівня утриматися від закордонних поїздок, а інші дають високопосадовцям повний дозвіл на виїзд за кордон у розумних межах. За словами одного з джерел, керівникам однієї великої державної промислової компанії заборонено виїжджати з Москви більш ніж на дві години без офіційного дозволу.
- В інших випадках співробітники ФСБ просили здати паспорти колишніх чиновників, які раніше мали доступ до державної таємниці, і навіть тих, хто ніколи не мав доступу, розповіли джерела.
- Колишня співробітниця російського Центробанку Олександра Прокопенко сказала, що паспортні обмеження стосуються не лише осіб, які мають допуск до секретних документів. «Зараз вони підходять до певних людей і кажуть: «Будь ласка, здайте ваші червоні цивільні паспорти, тому що ви маєте доступ до конфіденційної інформації для Батьківщини, тому ми хочемо контролювати ваші пересування», – сказала вона.
- Кремль також зробив деякі зусилля, щоб поширити неофіційну заборону на більшу кількість офіційних осіб. Після серії публічних скандалів через відеозаписи відпочинку депутатів у Дубаї та Мексиці нижня палата російського парламенту в січні зажадала від законодавців повідомляти начальство про закордонні відрядження. За даними газети «Коммерсантъ», щонайменше сім регіонів дали місцевим чиновникам суворі рекомендації утриматися від поїздок за кордон.
Контекст
Кремль наказав співробітникам, які беруть участь у підготовці до президентських виборів у Росії 2024 року, припинити використання iPhone від Apple через побоювання, що пристрої вразливі для відслідковування західними спецслужбами, пише «Коммерсантъ». До кінця березня співробітникам внутрішньополітичного блоку адміністрації президента рекомендовано поміняти телефони iPhone, якщо вони ними користуються, на смартфони інших марок і з іншою операційною системою.
Співробітникам рекомендували купувати телефони з операційними системами Android, її китайськими аналогами або «Аврора». Остання розроблена російською компанією «Відкрита мобільна платформа» – дочкою «Ростелекома».
24 березня сайт «5 каналу» першим серед медіа опублікував витримки з вірогідної розмови російського музичного продюсера Йосипа Пригожина та російського бізнесмена Фархада Ахмедова, у якій вони понад пів години, не добираючи слів, критикують російську політику, війну й вище керівництво РФ, включно з Путіним, Медведєвим, Шойгу та іншими.
Достовірність запису не підтверджена. Пригожин у коментарі російським ЗМІ заявив, що це «симбіоз промовлених фраз і тих, що були згенеровані». Опозиційне російське ЗМІ «Важливі історії» з посиланням на джерело у спецслужбах РФ стверджує, що «запис розмови Пригожина та Ахмедова справжній». Загальний наратив розмови: війна – велика помилка, вона «братовбивча» й злочинна, забирає майбутнє у них і їхніх дітей; влада усвідомлює, що вже програла, але продовжуватиме відправляти людей на безглузду загибель ще довго, за все відповідатиме Путін, керівництво країни та армії некомпетентне й корупційне, країну розікрали, санкції діють і шкодять бізнесу.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.