Категорія
Новини
Дата

Угода про надра. В уряді розповіли, коли буде створено фонд та можливі преференції США при розподілі майбутніх прибутків

1 хв читання

Вашингтон може отримувати більші прибутки з українсько-американського фонду за умови вищих капіталовкладень – фінансових або у вигляді військової допомоги. Спочатку внески української та американської сторін будуть рівними – 50 на 50. Про це Forbes Ukraine повідомив співрозмовник в уряді з переговорної команди. Процес створення фонду може зайняти кілька місяців.

Подарунок для справжніх лідерок та лідерів

Сертифікат Forbes — 365 днів доступу до якісної аналітики, інсайтів та історій успіху, що змінюють мислення. Купуйте зараз

Ключові факти

  • Ратифікація документу відбудеться впродовж найближчих тижнів, повідомила міністерка економіки Юлія Свириденко під час онлайн-зустрічі з журналістами в четвер, 1 травня. 
  • «Після ратифікації і затвердження інших технічних деталей ми зможемо створити фонд», – сказала Свириденко. За її очікуваннями, на створення останнього може піти кілька місяців.
  • Угода передбачає, що нова військова допомога Вашингтону може бути зарахована як капітальний внесок до Фонду. «Основний підхід полягає в тому, що ми починаємо з 50 на 50, щоб були рівні внески. Право України підтримувати їх рівними або дозволити США вкладати більше й мати преференції в розподілі майбутніх прибутків», – пояснює джерело в уряді.
  • Надходження до Фонду та виплати з нього звільняються від українських та американських податків. Проте будь-які проєкти, в які він інвестуватиме, будуть оподатковані на звичайних умовах, уточнив заступник міністра економіки Олексій Соболев під час спілкування з журналістами 1 травня.
  • «Гарантії безпеки – це не тільки про постачання ракетних систем і зброї. Це також і про американський бізнес, який працює на території України», – наголосила міністерка Свириденко, відповідаючи на питання щодо безпекових гарантій в угоді.
  • «Ми задоволені підписаною угодою і віримо, що вона зможе допомогти нам розблокувати американські інвестиції й обмін технологіями», – додала вона.

Контекст

Угода про надра з США була підписана в ніч на 1 травня (за київським часом) міністеркою економіки Юлією Свириденко з українського боку та міністром фінансів Скоттом Бессентом – з американського.

Відповідно до тексту документу: вже надана допомога США не визнається «боргом», передбачається рівноправність в управлінні фондом, збереження суверенітету над надрами та інфраструктурою України, відповідність Конституції та євроінтеграційним прагненням країни. 

Водночас в Угоді відсутні конкретні безпекові гарантії, на обов’язковості яких неодноразово наголошувала українська влада, та чіткий термін припинення дії домовленості.

Фонд поповнюватиметься та керуватиметься Україною і США у співвідношенні 50/50. Україна робитиме внесок у розмірі 50% доходів держбюджету з продажу нових ліцензій та нової ренти на видобуток корисних копалин. США – грошима або зараховувати нову військову допомогу як внесок до фонду.

Законопроєкт про ратифікацію відповідної Угоди з’явився на сайті Ради 1 травня. Наразі документ опрацьовує комітет, свідчить картка законопроєкту.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Другий випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні