ЄСПЛ, Європейський суд /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

Україна і Нідерланди виграли найбільшу справу проти Росії в Європейському суді з прав людини. Що вирішив суд

2 хв читання

Європейський суд з прав людини у Страсбурзі Фото Getty Images

Україна і Нідерланди у Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) виграли наймасштабнішу міждержавну справу проти Росії. Зокрема, суд визнав військову присутність РФ в Україні з 2014-го, масштабні порушення прав людини та прагнення РФ встановити владу над Україною. Про це повідомили віцепрем’єрка з євроінтеграції і міністерка юстиції Ольга Стефанішина, пресслужби Мін’юсту, МЗС та ЄСПЛ.

Купуйте річну передплату на 6 журналів Forbes Ukraine зі змістовними матеріалами, рейтингами та аналітикою від 1 350 грн.

Масштаб рішення

  • Судовий процес за позовом України та Нідерландів проти Росії тривав 11 років, до позову приєдналися ще 26 країн, громадські організації, Фонд авіакатастрофи MH17 та індивідуальні заявники, зазначила Стефанішина.
  • Рішення ЄСПЛ є безпрецедентним, додає віцепрем’єрка. Це, за її словами, «найбільш масштабне засудження агресора в історії Ради Європи і, можливо, у новітній історії».
  • Справа фактично об’єднала чотири міждержавні скарги до ЄСПЛ. Три – від України: про порушення прав людини під час конфлікту на Донбасі, викрадення дітей з 2014 року, порушення прав людини під час повномасштабного вторгнення. Одну – від Нідерландів про збиття літака MH17 у небі над Донбасом влітку 2014-го.
  • ЄСПЛ – це міжнародний суд на базі Ради Європи, який розглядає порушення Європейської конвенції з прав людини 1950 року. Росію виключили з Ради Європи у березні 2022-го, але норми конвенції діяли для неї ще пів року – до 16 вересня 2022-го.

Що встановив ЄСПЛ

  • Суд встановив, що військові атаки російських сил на суверенній території України з 11 травня 2014-го до 16 вересня 2022 року були стратегічно спрямовані на встановлення влади й контролю над територіями, інфраструктурою та населенням України, переказує Стефанішина рішення суду.
  • Дії Росії в Україні безпрецедентні за характером і масштабом насильства, а заяви керівництва РФ щодо права України на існування та незалежність становлять загрозу мирному співіснуванню в Європі та підривають самі основи демократії, йдеться у поясненні віцепрем’єрки.
  • Суд визнав, що агресія Росії супроводжувалася масштабним і умисним порушенням прав людини, включно з позасудовими стратами, тортурами, депортацією дітей, знищенням приватної власності, придушенням свободи слова, релігії та освіти українською мовою, зазначають в МЗС. Безпрецедентні порушення прав людини не могли бути скоєні без прямого схвалення, заохочення та підтримки вищих органів влади РФ.
  • Окрема увага приділена злочинам проти українських дітей, пояснюють в МЗС. Незаконне переміщення та усиновлення українських неповнолітніх визнане адміністративною практикою, що суперечить Європейській конвенції з прав людини.
  • Росія також відповідальна за вбивство 298 цивільних на борту MH17. Це було порушенням права на життя і не є законним актом війни. РФ порушила обов’язок провести розслідування і перешкоджала міжнародному розслідуванню.

До чого суд зобов’язав Росію

  • До двох кроків, пояснює Стефанішина. Перший – звільнити або безпечно повернути всіх осіб, позбавлених свободи на окупованих територіях з 11 травня 2014-го до 16 вересня 2022 року. Співпрацювати у створенні незалежного міжнародного механізму для встановлення кожної переміщеної до РФ української дитини та її воз’єднання з родиною.
  • Речник Кремля Дмитро Пєсков уже заявив, що РФ вважає рішення суду нікчемним та не збирається його виконувати.

Чи будуть компенсації

  • ЄСПЛ встановив, що це питання ще не готове до розв’язання, йдеться у поясненні Мін’юсту. Проте зазначено, що будь-яке майбутнє присудження компенсації Україні має враховувати створення Реєстру збитків Радою Європи та поточні обговорення щодо майбутнього компенсаційного механізму.
  • Україна надалі домагатиметься справедливості для постраждалих від російської агресії, запевнили в МЗС. Зокрема, домагатиметься створення Спецтрибуналу щодо злочину агресії, міжнародного компенсаційного механізму та повернення депортованих дітей.
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Третій випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні