Категорія
Новини
Дата

Міжнародний реєстр і спецфонд. Як працюватиме механізм компенсації збитків від війни

Україна працює над створенням міжнародного реєстру збитків від російського вторгнення, а також спеціального фонду, з якого постраждалі зможуть отримувати компенсації. Про це в інтерв’ю Forbes розповіла заступниця міністра юстиції Ірина Мудра. 

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • Концепт компенсаційного механізму 14 листопада минулого року підтримала Генасамблея ООН (94 голоси «за»), нагадала Мудра. Його перший компонент – створення міжнародного реєстру збитків. Він розміщатиметься в Гаазі та збиратиме усю інформацію щодо пошкоджень, збитків, шкоди здоров’ю та життю тощо. Реєстр має запрацювати вже у вересні, зазначила вона. 
  • Другий компонент – компенсаційна комісія, яка розглядатиме те, що внесено в реєстр, і присуджуватиме компенсації. Третій – компенсаційний фонд. З нього люди й зможуть отримувати кошти. Фонд насамперед має наповнюватись суверенними активами РФ, тобто золотовалютними резервами, зазначила заступниця міністра юстиції. 
  • За словами Мудрої, будь-який громадянин України чи іноземець, будь-який бізнес зможуть подати заявки до реєстру. 
  • Є три основні критерії для подачі заявки: шкода завдана після 24 лютого 2022 року; це сталось на території України; шкода заподіяна внаслідок військової агресії. 

Контекст

У березні Світовий банк збільшив оцінку потреб України на відновлення та реконструкцію до $411 млрд. Ця цифра у 2,6 раза перевищує очікуваний ВВП України у 2022 році.

15 травня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що у Гаазі створять спеціальний реєстр руйнувань, щоб Росія заплатила за збитки, яких вона завдала під час війни проти України.

17 травня у Рейк’явіку підписано політичну декларацію про створення реєстру збитків, завданих агресією Росії проти України. Як зазначив премʼєр-міністр України Денис Шмигаль під час саміту голів держав та урядів Ради Європи, реєстр є важливим етапом на шляху до відшкодування Україні збитків, які Росія завдала під час війни. Надалі необхідно забезпечити безпосередньо роботу реєстру, щоб постраждалі від російської агресії могли подавати свої заяви.

«Наша мета – створення комплексного механізму компенсації, який забезпечить виплату Росією повного відшкодування Україні відповідно до міжнародного права. Зокрема, за рахунок російських активів у світі», – додав Шмигаль.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні