Категорія
Новини
Дата

Україна хоче транспортувати пальне через колишню «трубу Медведчука». Планується договір з угорською компанією

Україна може транспортувати пальне з європейських країн через ділянку продуктопроводу «Самара – Західний кордон». Про це розповів ексгенеральний директор «Укртранснафти» Микола Гавриленко в інтервʼю «Економічній правді».

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові факти

  • Найближчими днями може бути підписаний договір з найбільшою угорською нафтогазовою компанією MOL для транспортування дизпалива з інших країн через Угорщину ділянкою продуктопроводу «Самара – Західний кордон» («труба Медведчука»), розповів Гавриленко.
  • Раніше «Укртранснафта» транспортувала паливо через цю трубу. Відтоді як її забрали у структур Медведчука і передали «Укртранснафті», залишки пального так і не передали на баланс держкомпанії. Після 24 лютого ситуація змінилася і ці обсяги вирішили передати на потреби держави, сказав Гавриленко.
  • На початку травня розпочалися переговори з компанією MOL як власником активів, на які заходить цей продуктопровід на території Угорщини. «Наша переговорна позиція була побудована на тому, щоб налагодити транспортування цією трубою з Угорщини в Україну 100 000–150 000 т дизпалива на місяць», – розповів Гавриленко.
  • У MOL заявили, що вільного ресурсу палива вони не мають. Як пояснює ексочільник «Укртранснафти», через те, що передвиборча кампанія прем’єра Угорщини Віктора Орбана побудована, зокрема, на низьких цінах на нафтопродукти. Зараз в Угорщині ціна дизпалива – €1,2–1,4 за літр, що на 30–40% нижче за решту Європи. Через це суттєво зріс попит, який треба задовольняти.
  • Натомість угорська компанія заявила про готовність транспортувати паливо з Угорщини в Україну продуктопроводом. «Все, що MOL змогла нам запропонувати, це лише варіант, за якого ми знаходитимемо дизпаливо в ЄС, доставлятимемо його у вагонах-цистернах до їхніх терміналів, де він перекачуватиметься у продуктопровід і поставлятиметься ним в Україну», – пояснює Гавриленко.
  • 19 травня укладено попередню угоду про готовність MOL підписати договір щодо транспортування дизпалива цим продуктопроводом.
  • Гавриленка звільнили 24 травня й призначили на цю посаду Володимира Цепенду. У «Нафтогазі» (акціонер «Укртранснафти») наголосили, що перед новим керівником стоїть невідкладне і критично важливе завдання – бути одним із головних чинників розв’язання паливної кризи в Україні впродовж наступних тижнів.

Контекст

23 травня затриманий СБУ Медведчук, якому висунуто підозру в державній зраді та сприянні тероризму, розповів про схему виведення з державної власності частини магістрального нафтопродуктопроводу «Самара – Західний напрямок» для подальшого прокачування через нього дизельного пального.

Це одна зі справ, у якій підозрюється Медведчук, – незаконне заволодіння ТОВ «Прикарпатзахідтранс» ділянкою державного нафтопроводу вартістю понад 200 млн грн. У лютому 2021 року РНБО повернула трубопровід у державну власність.

Медведчук запевняє, що питаннями трубопроводу він займався на прохання Порошенка. І зрештою за рік роботи трубопровід заробив для його власників вдвічі більше коштів, ніж було вкладено в його викуп, – до $42 млн. А з травня 2019 року, тобто після припинення повноважень Порошенка, прокачування дизеля через магістраль припинилося.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні