Віктор Медведчук намагався втекти за кордон. Фото СБУ. Ілюстрація Анна Наконечна
Категорія
Найбагатші
Дата

100-метрова яхта, 30 квартир у Києві та частка у «1+1». Що буде з активами Медведчука, якщо він сяде на 15 років за держзраду

Віктор Медведчук намагався втекти за кордон. Фото СБУ. Ілюстрація Анна Наконечна

Одягнувши українську військову форму, проросійський політик та один із найбагатших людей України Віктор Медведчук намагався втекти за кордон. Його затримали, йому загрожує до 15 років ув'язнення.

Вартість активів Медведчука навесні 2021 року Forbes оцінював у $620 млн. Ось чим володів кум Володимира Путіна

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Перед повномасштабним вторгненням Росії народний депутат від фракції «Опозиційна платформа – За життя» Медведчук сидів під домашнім арештом. Прокуратура веде проти нього дві кримінальні справи. Його підозрюють у держзраді, співпраці з російськими чиновниками для незаконного видобутку газу на шельфі Чорного моря та сприяння незаконному постачанню вугілля з тимчасово окупованої території Донбасу у 2014–2015 роках.

Але коли російські війська почали бити ракетами по Україні, він зібрав речі та втік. Його дружина Оксана Марченко виїхала з України до Білорусі за пʼять днів до вторгнення Росії.

Медведчука шукали співробітники СБУ та Генпрокуратури, які затримали його 12 квітня та доправили у Київ. Тепер його можуть обміняти на полонених українських військових, але перед цим він має бути засуджений та допитаний, вважає радник міністра внутрішніх справ Вадим Денисенко.

Медведчуку загрожує до 15 років увʼязнення у справі про держзраду. Верховна Рада 3 березня на час воєнного стану посилила покарання за держзраду – довічний термін з обовʼязковою конфіскацією майна. Однак це не зачепить Медведчука: його справа почалася до змін, каже Діана Яковлєва, керівниця практики кримінального права юридичної компанії AS Legal.

Його активи, активи дружини і поплічників в Україні та за кордоном можуть бути вилучені судом на користь держави, але цього може і не статися.

100-метрова яхта, 30 квартир у Києві та частка у «1+1». Що буде з активами Медведчука, якщо він сяде на 15 років за держзраду /Фото 1

Інфографіка: Максим Золоєдов.

Яхта за $200 млн

До війни Forbes оцінював статки Медведчука в $620 млн.

Третина цієї суми, $190 млн, – його персональний транспорт, серед якого 92-метрова яхта Royal Romance.

Побудована в 2015 році нідерландською компанією Feadship, яхта коштувала близько $200 млн. Але після введених проти Медведчука та його оточення санкцій у лютому 2021 року Forbes оцінив її вдвічі дешевше.

Яхтою Royal Romance Медведчук володів не безпосередньо, а через офшор Fregata Marine на Маршаллових островах, який до березня 2021-го був записаний на дружину Оксану Марченко. Потім яхта змінила власника на Lanelia Holdings, також з Маршаллових островів.

Львівський суд 16 березня заарештував яхту, а 11 квітня передав її розпорядження Агентству з розшуку та менеджменту активів (АРМА). За даними АРМА, на момент арешту яхта була у хорватському порту Рієка.

Літаки на $95 млн

Медведчук, за даними Bihus.Info, регулярно користувався двома літаками: Dassault Falcon 900EX ($25 млн) та Gulfstream G650 ($70 млн).

Falcon за межами України. За даними flightradar24.com, за останні сім днів він здійснив низку перельотів Росією, а також чотири рейси між Мінськом і Москвою.

Gulfstream заарештовано рішенням РНБО і перебуває в Києві, в аеропорту Жуляни, повідомив 7 квітня секретар РНБО Олексій Данилов. Сам Медведчук у коментарі Радіо Свободі заперечував, що володіє цими літаками.

100-метрова яхта, 30 квартир у Києві та частка у «1+1». Що буде з активами Медведчука, якщо він сяде на 15 років за держзраду /Фото 2

Віктор Медведчук намагався втекти за кордон. Фото СБУ

30 квартир у Києві, особняки у Криму та болгарське узбережжя – все на $95 млн

Медведчуку також належать тисячі квадратних метрів житлової нерухомості, загальну вартість яких Forbes оцінював у $70 млн. Серед них:

  • 12 квартир у Києві на вул. Грушевського, 9А ($15 млн);
  • 13 квартир у Києві на бульварі Тараса Шевченка, 27Б; їхня площа – від 150 до 212 кв. м ($10 млн);
  • 1 га землі в Ялті та 8 га в Переяславі ($11 млн);
  • 34 га землі в Обухівському районі Київської області ($10 млн.);
  • особняк у Києві на вулиці Вишгородській ($7 млн);
  • особняк у Києві на Оболонській набережній ($5 млн);
  • вілла в урочищі «Паражин» на Закарпатті ($3 млн);
  • база відпочинку «Бескід» в Івано-Франківській області ($2 млн);
  • маєток у Криму між Сімеїзом та Алупкою ($2 млн).

Медведчук також має 23 га болгарського узбережжя вартістю $25 млн.

Нафтогазові родовища, обленерго, металургійні комбінати та телеканал «1+1»

Оксана Марченко, згідно з декларацією її чоловіка, володіє десятками офшорних компаній на Кіпрі. Через них їй належать частки в енергетичних, металургійних, логістичних підприємствах і телекомпаніях. Усього – на $140 млн.

Для прикладу: сімʼї Медведчука належать частки у «Прикарпаттяобленерго», «Львівобленерго» та «Запоріжжяобленерго».

Також Марченко через офшорні компанії володіє частками у «Дніпроспецсталі», «Запорізькому заводі феросплавів» та чотирьох одеських нафтоперевалочних комплексах: «Синтез Ойл», «Ексімнафтопродукт», «Одеснафтопродукт» та «Укрлоудсистем».

Марченко також володіє частками у трьох телеканалах: «Телерадіокомпанія «Студія 1+1», «Гравіс-Кіно» («2+2») та «ТЕТ».

Через дружину Медведчук контролює Гавриківське нафтове родовище в Росії за $93 млн, а також нафтогазову ділянку «Глибока» у Криму за $20 млн.

Родина Медведучка також володіє готівкою та іншими ліквідними активами на $70 млн. Левова частка цієї суми – дивіденди Новошахтинського заводу нафтопродуктів у Ростовській області; Марченко володіла ним у 2014–2021 роках.

У чому ще підозрюють Медведчука /Shutterstock

У чому ще підозрюють Медведчука

Медведчук сидів під домашнім арештом з жовтня 2021 року за підозрою у сприянні незаконному постачанню вугілля з тимчасово окупованої території Донбасу у 2014–2015 роках.

До цього вже перебував під домашнім арештом із травня 2021 року через підозри у трьох епізодах протиправної діяльності та співпраці з Росією.

  • Перший: 2015 року він вступив у попередню змову з російським чиновником для видобутку корисних копалин на шельфі Чорного моря.
  • Другий: його підозрюють у передачі спецслужбам Росії відомостей, які містять державну таємницю.
  • Третій: участь у розробці антиукраїнського проєкту «Промінь». Його організатори планували відправляти українських трудових мігрантів на заробітки до Росії, а коли ті повернуться додому, поширюватимуть через них пропаганду в Україні.

Під домашнім арештом Медведчук мав сидіти до 10 березня.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні